Sve češći problem imaju vozači u Bosni i Hercegovine jer im dolaze kazne s kašnjenjem od godinu dana. Ovaj problem se posebno odnosi o kaznama za prekoračenja brzine na autoputu jer se u tom slučaju postavlja pitanje opravdanosti postojanja radara piše Crna-Hronika.
Prema zakonu o prekršajima, zastara pokretanja prekršajnog postupka je tri godine a sudsko odlučivanje je opcija koju mogu iskoristiti vozači.
Vozač i poduzetnik iz Konjica Samir Smajić dobio je čak 15 kazni koje je napravio na istom mjestu. Njega je radar uslikao u tunelu “Gaj” i sve su mu došle poslije 12 mjeseci. Kako kaže umjesto da djeluju preventivno ove kazne djeluju pljačkaški.
“Sve su iz prošle godine i u tom i jeste problem. Kazne bi trebale dolaziti u nekom razumnom roku da djeluju preventivno a ne pljačkaški. Sve kazne su 11km/h preko ograničenja. Govorimo o autoputu a ne o naseljenom mjestu.
Mislim da bi kazne trebale uticati preventivno a ovo ne znam kako zvuči kao da im je u cilju da se što više kazni napravi,puste da se prave prekršaji i to sa nekim minimalnim prekoračenjim i pošalju ih nakon godinu i više dana kada ste već do tad napravili još 15 20 prekršaja. To je isto kao da puste da napravite 20 ubistava i ostanete na slobodi do suđenja za 1 djelo. Cirkus.
Svaki dan prolazim tom dionicom, par puta ograničenje je 100 km/h ja vozim cirka 105 kazna dolazi 111 km/. Da je prva došla na vrijeme sigurno bi utjecala na mene preventivno i išao bih tom dionicom 80 km/h i ne bih niti jednu više napravio.” – izjavio je Samir Smajić za portal Crna-Hronika.
Podsjećamo bivši policijski službenik i aktualni kantonalni zastupnik u Sarajevu, Jasmin Šaljić izjavio je da nove radare na autoputu smatra bespotrebnim.
Svrha ovih radara je kažnjavanje vozača koji su u prolazu, odnosno onih koji putuju prema jugu i nemaju namjeru ući u naš grad. I građani zaključuju da je ovo samo način punjenja budžeta. Rad policije na bezbjednosti saobraćaja treba da se zasniva prevashodno na preventivnom djelovanju. Represivno djelovanje dolazi kad se vozači ogluše na upozorenja ili drastično krše Zakon o bezbjednosti saobraćaja.
Šaljić je predložio MUP-u KS-a da na autoputu A1 uvedu redovne patrole tzv. presretače, kao što imaju države na zapadu i na licu mjesta uslikaju, iskontrolišu te propisno iskažnjavaju trkače koji ugrožavaju svoju i bezbjednost ostalih učesnika u saobraćaju. Presretači postoje na svim autoputevima na svijetu pa treba i kod nas.
Također saobraćajni vještak Mirzet Sarajlić komentarisao je prije par dana ovu istu situaciju.
“Za to ima nekoliko razloga. Autoput je sam po sebi konstruktivno napravljen da se na njemu razvijaju veće brzine. Na njemu nema neke ugroženosti za kretanje motornih vozila. Upravo su te saobraćajnice napravljene da ljude koji hoće brže da voze izmjestimo iz gradova. Što se tiče samog ograničenja brzine, treba ga poštovati, ali rizik samog nastanka saobraćajnih nezgda ili faktora koji mogu uticati na živote ljudi ne postoji na autoputu kao naprimjer u naseljenim mjestima, ili u blizini škola. Dakle, definitivno nisam saglasan s postavljanjem radara na autocesti. Izuzetak su samo specifična mjesta gdje su definisani mali radijusi krivina pa postoji mogućnost za izlijetanje vozila, ali takvih mjesta kod nas je malo”, kazao je Sarajlić za Klix.