Nedjelja, 28 travnja, 2024

Zašto je ispred Ambasade BiH u Kanadi sklonjena državna zastava

Preporučeno

Kako pojašnjavaju iz IGK-a, od uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i Kanade, Ambasada u Ottawi nikada nije obilježila 11. juli, tj. dan sjećanja na žrtve Srebrenice iako je Kanada s dvije rezolucije proglasila ovaj datum danom sjećanja.

Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković je 9. jula ove godine poslala Instrukciju za postupanje diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenici.

U ovoj instrukciji se između ostalog nalaže da su sva diplomatsko-konzularna predstavništva i misije BiH (uključujući rezidencije ambasadora-šefova diplomatsko-konzularnih misija) 11. jula 2020. godine dužna spustiti zastavu BiH na pola koplja, odnosno jarbola u vezi sa članom 20. Bečke konvencije o diplomatskim odnosima.

Kako su istakli iz Instituta za za istraživanje genocida Kanada (IGK), veliki broj građana BiH koji žive u Kanadi, od kojih su mnogi preživjele žrtve agresije i genocida, očekivali su da Ambasada BiH u Ottawi postupi u skladu s ovom instrukcijom i spusti zastavu na pola koplja. To bi bio, kako kažu, ljudski čin odavanja počasti žrtvama genocida i poštovanja preživjelim žrtvama genocida.

Međutim, to se nije desilo. Predstavnici IGK-a su 11. jula, prema njihovim navodima, više puta obišli ulicu u kojoj se nalazi Ambasada BiH i kamerom zabilježili ponižavajuči čin. Ne samo da zastava BiH nije spuštena na pola koplja, već je taj dan potpuno uklonjena.

Foto: IGK

“Ovaj anticivilizacijski čin ambasadora BiH u Kanadi, Marka Milisava, je ponizio sve građane BiH u Kanadi, posebno preživjele žrtve genocida, ponizio BiH i Kanadu, ponizio međunarodnu pravdu i pravo. Srebrenica i država BiH su tako izdate od ambasadora u Kanadi. Bh. diplomate u Sjevernoj Americi, čast izuzecima, govore sa sve manje pijeteta prema žrtvama najvećeg zločina poslije holokausta u Evropi. Sve više pokušavaju revidirati historiju, sudske i naučne činjenice i pljuvati po zdravom razumu, istini, pravdi i pravu. Sramno je da se Ambasada BiH u Kanadi nije oglasila povodom 25. godišnjice srebreničkog genocida”, stoji u pismu IGK-a.

Kako dalje pojašnjavaju, od uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i Kanade, Ambasada u Ottawi nikada nije obilježila 11. juli, tj. dan sjećanja na žrtve Srebrenice iako je Kanada s dvije rezolucije proglasila ovaj datum danom sjećanja.

“Umjesto bh. diplomata koji moraju predstavljati državu BiH, pa samim tim i sudske, historijske i naučne činjenice o genocidu u Srebrenici, oni, plaćeni od države, predstavljaju antibosansku koaliciju u kojoj negatori genocida i revizionisti historije imaju lidersku ulogu. Rušenjem kulture sjećanja na genocid u Srebrenici i BiH se zapravo ruši država. Rušitelji države BiH su zauzeli ključna mjesta u diplomatiji. Negiranjem sudski utvrđenih činjenica o genocidu u Srebrenici i BiH i veličanjem sudskih osuđenih ratnih zločinaca, diplomate proturječe svojoj državi koju zapravo ne priznaju, a navodno diplomatski predstavljaju, ali i proturječe i općim, univerzalnim principima ljudskih prava i sloboda, demokratije i međunarodno priznatih konvencija”, podvukli su.

Također, zatražili su od predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića i državne ministrice vanjskih poslova Bisere Turković da pokrenu disciplinski postupak protiv ambasadora Marka Milisava.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Bećirović se oglasio iz Egipta, slijede razgovori sa državnim vrhom

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, otputovao je u službenu posjetu Egiptu. Bećirovića je na aerodromu u Kairu dočekao...

Još vijesti za vas