Petak, 1 prosinca, 2023

Sud BiH odbio sve prigovore advokata na optužnicu, kreće sudski proces protiv Milorada Dodika

Autor:Avaz.ba

Dodikovi advokati, u prigovorima su tvrdili da krivično djelo za koje je Dodik optužen ne postoji, jer je „Šmit nelegalan“

Preporučeno

Sud BiH odbio je sve prigovore advokata Milorada Dodika, na potvrđenu optužnicu Tužilaštva BiH, saznaje portal Avaza.

Tužilaštvo BiH, podsjećamo, optužilo je Dodika i Miloša Lukića, v.d direktora Službenog glasnika RS za nepoštivanje odluka Visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita.

No, Dodikovi advokati, u prigovorima su tvrdili da krivično djelo za koje je Dodik optužen ne postoji, jer je „Šmit nelegalan“

Upravo se čita:  BH Pošta upozorava: Kruži lažni oglas za prodaju izgubljenih paketa

Odbijanjem svih prigovora sada počinje Dodiku sudski proces. Naime, prvo će biti zakazano izjašnjenje o krivnji, a zatim glavni pretres koji će voditi sudija pojedinac.

Ranije su dva puta odbijeni zahtjevi Dodikove odbrane za izuzećem sutkinje Jasmine Dedović- Ćosić, koja je optužnicu potvrdila i sada odbila prigovore.

Pošto je, prema krivičnom djelu, kazna zatvora manja od pet godina, Dodiku će morati suditi sudija pojedinac.

Upravo se čita:  Stiglo upozorenje na olujni južni vjetar u cijeloj BiH "Budite spremni na smetnje, rizik za povrede od iščupanih stabala i krhotina"

No, ko će biti, izabrat će CMS.

Sudiju će izabrati sistem za automatsko upravljanje predmetima CMS, tačnije Random sistem.

Podsjećamo, visoki predstavnik Kristijan Šmit poništio je 1. jula antidejtonske zakone koje je usvojila Narodna skupština RS u vezi s neobjavljivanjem odluka visokog predstavnika i neprimjenjivanjem odluka Ustavnog suda BiH.

Dodik je potpisao ukaz o stupanju na snagu spornih zakona, a Miloš Lukić ih je objavio u “Službenom glasniku RS”.

Preporučeno za vas

Izdvajamo

Poslodavci apeluju da se ne povećava cijena električne energije privrednim društvima u FBiH

Odluka Vlade FBiH kojom se u skladu sa novim Zakonom o električnoj energiji, proglašava stanje ugrožene sigurnosti snabdijevanja električnom...

Možda vas zanima i ovo