U Banjoj Luci upozorenje građanima o nesigurnim kupalištima

Preporučeno

Samo tri kupališta u Banjoj Luci sigurna su za kupanje, dok voda na pet lokacija nije mikrobiološki ispravna.

Uoči ljetne sezone, Zdravstvena inspekcija Grada Banja Luka, u saradnji s Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, provela je ispitivanje kvaliteta vode na najposjećenijim riječnim kupalištima. Prema rezultatima, mikrobiološki ispravna voda utvrđena je na kupalištima „Slap“ u Novoseliji, „Vrućica“ u Srpskim Toplicama i „Suturlija“. S druge strane, voda na kupalištima „Naša plaža“, „Abacija“, „Zelena“ u Obilićevu, „Žuti most“ u Vrbanji i „Zeleni vir“ nije mikrobiološki ispravna.

Upravo se čita:  Zelenski odobrio 40-dnevnu vojnu operaciju protiv Rusije

Iz Gradske uprave napominju da se voda na ovim lokacijama ne može smatrati bezbjednom za kupanje, plivanje, rekreaciju niti bavljenje sportovima na vodi. Uzorci su uzeti na rijekama Vrbas, Vrbanja i Suturlija, a cilj ispitivanja bio je provjera mikrobiološkog kvaliteta vode uoči povećanog broja kupača tokom ljetnih mjeseci.

Iz Gradske uprave također podsjećaju da ispitivanje kvaliteta vode na rijekama nije zakonska obaveza, ali se provodi svake godine zbog velikog interesovanja građana. Naglašavaju da navedene lokacije nisu registrovana zvanična kupališta i da na njima ne postoji stalan nadzor, zbog čega građani rijeke koriste isključivo na vlastitu odgovornost.

Upravo se čita:  Uhapšen državljanin BiH u Srbiji zbog prevoza 2,5 tone mesa bez dokaza o porijeklu

Pored toga, dodaju da su prethodnih godina građani bili upozoravani putem informativnih tabli postavljenih na kupalištima. Međutim, ta praksa je obustavljena nakon što su nepoznate osobe više puta uklanjale i uništavale postavljena upozorenja.

Izdvajamo

Izdvajamo

Sabalenka iskritizirala Đokovića: “Mator si, ne možeš tri odjednom”

Arina Sabalenka i Novak Đoković ponovo su nasmijali tenisku javnost opuštenim razgovorom na Vimbldonu, dok su dogovarali snimanje sadržaja...

Još vijesti za vas