Nestabilno vrijeme zahvatit će veći dio zemlje već u nastavku dana, uz lokalnu kišu i pljuskove praćene grmljavinom. Meteorolozi upozoravaju da će se ponegdje razviti izraženiji olujni sistemi koji mogu donijeti grad, jak vjetar i intenzivne padavine.
Prema pojedinim prognostičkim modelima, tokom noći na četvrtak najveći rizik od jačeg grmljavinskog nevremena očekuje se u dijelovima sjeverozapadne, sjeverne i centralne Bosne.
U pojedinim mjestima za svega šest sati moglo bi pasti između 50 i 80 litara kiše po metru kvadratnom. Takve količine padavina u kratkom periodu mogu izazvati bujične poplave, posebno u područjima uz brdsko-planinski pojas.
Iz BHmetea pozivaju građane, naročito stanovnike sjeverozapadnih, sjevernih i sjeveroistočnih krajeva Bosne, da prate razvoj vremenske situacije i budu na oprezu.
Meteorolozi naglašavaju da će padavine biti izrazito neravnomjerno raspoređene. Dok će pojedina područja dobiti tek simbolične količine kiše, druga bi mogla biti pogođena vrlo obilnim pljuskovima i lokalnim poplavama, zbog čega je gotovo nemoguće unaprijed odrediti tačne lokacije najjačih olujnih procesa.
Uz prolazak nestabilnog vremena stići će i osjetno osvježenje koje će zahvatiti cijelu zemlju. Temperature će se narednih dana vratiti u okvire uobičajenih vrijednosti za ovo doba godine.
U četvrtak se očekuje postepena stabilizacija vremena sa sjeverozapada, iako će ponegdje još biti lokalnih pljuskova i grmljavine. Već u petak, kao i tokom vikenda, prognozira se pretežno sunčano i stabilnije vrijeme.
Nakon današnjih vrućina, dnevne temperature u četvrtak kretat će se uglavnom između 19 i 26 stepeni Celzijusa. U Hercegovini će ostati toplije, gdje će se zahlađenje najmanje osjetiti, pa će temperature i dalje biti oko 30 stepeni.