Vlada Republike Srpske upoznala se s izvještajem o realizaciji zaključaka usvojenih na sjednici održanoj 17. marta, kojoj su prisustvovali predsjednik RS-a Milorad Dodik i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Ti zaključci, kako se navodi, predstavljaju nastavak ozbiljnog narušavanja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine kroz donošenje mjera koje ciljano slabe institucije države.
Jedna od najspornijih odluka jeste nalog Ministarstvu pravde RS da uvede sankcije protiv institucija i pojedinaca koji postupaju po zakonima i odlukama državnog nivoa. Ovo uključuje finansijsko kažnjavanje pravosudnih tijela unutar RS-a koja priznaju autoritet Ustavnog suda BiH, čime se direktno zadire u nezavisnost pravosuđa.
Također, Vlada RS nastavlja inicijativu za formiranje vlastite Agencije za lijekove i medicinska sredstva, što je suprotno važećim zakonima i Ustavu BiH koji ovu oblast jasno stavlja u nadležnost državnih institucija.
Ministarstvo finansija RS zaduženo je da obustavi finansiranje svim institucijama koje ne budu provodile zakone i odluke Narodne skupštine RS-a, iako su ti akti u koliziji s ustavnim poretkom države. Ova mjera dodatno pojačava pritisak na institucije koje pokušavaju djelovati u okviru pravnog sistema BiH.
U svjetlu pogoršane političko-sigurnosne situacije, Ministarstvu unutrašnjih poslova RS naloženo je da angažuje maksimalne kapacitete za zaštitu objekata i štićenih ličnosti, što se tumači kao priprema za moguću eskalaciju i represivne mjere prema državnim institucijama na teritoriji entiteta.
Posebno se ističe i nalog da MUP RS pripremi prijedlog zakona kojim bi se uređivala granična kontrola unutar entiteta, uprkos činjenici da su granice i kontrola prelazaka isključiva nadležnost institucija BiH, što je jasno propisano Ustavom.
Pored toga, Ministarstvo pravde i MUP RS zaduženi su da do 19. marta preuzmu sve sudije, tužioce i službenike iz RS-a zaposlene u državnim pravosudnim i sigurnosnim institucijama poput Suda BiH, Tužilaštva BiH, VSTV-a i SIPA-e. Takva odluka nije samo pravno neutemeljena već je i u direktnoj suprotnosti s odlukama Ustavnog suda BiH koji je već ranije stavio van snage slične zakone.
Vlada RS time nastavlja praksu ignorisanja konačnih i obavezujućih odluka najvišeg pravosudnog tijela u zemlji. U tom duhu, Ministarstvu pravde RS povjeren je zadatak da prikuplja podatke o primjeni Zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja “vanustavnih institucija BiH”, kao i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH – iako su oba zakona proglašena neustavnim.