Nakon što je objavljeno da je u Sarajevu čak 336 od 356 zaustavljenih vozača odbilo testiranje na prisustvo droga, vlasti najavljuju oštrije kazne za ovakvo ponašanje.
Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica oglasio se tim povodom, ističući da je situacija alarmantna i da će tražiti izmjene zakona kako bi sankcije za odbijanje testiranja bile strožije.
“Zbog činjenice da su vozači koji su izazvali sumnju da voze pod dejstvom droga u ogromnom broju odbili testiranje, danas smo održali sastanak i dogovorili hitne mjere koje podrazumijevaju zahtjev za izmjenu zakona. Cilj nam je uvesti strože kazne za odbijanje testiranja na narkotike”, naveo je Katica.
Kako nezvanično saznajemo, glavni razlog zbog kojeg vozači odbijaju test je to što žele izbjeći da im prekršaj bude evidentiran u dosjeu. Umjesto toga, odlučuju se na plaćanje kazne koja trenutno iznosi između 400 i 1.000 KM, a moguće je platiti i upola manje u roku od 15 dana.
Iako je policija sve koji su odbili testiranje kaznila sa 400 KM, dodijelila im zabranu upravljanja vozilom u trajanju od dva mjeseca i dva kaznena boda, smatra se da te mjere nisu dovoljne.
“Dogovoreno je da zatražimo maksimalnu novčanu kaznu od 1.000 KM za odbijanje testiranja, kao i mogućnost zadržavanja u prostorijama MUP-a, što već važi za vozače koji su pod uticajem alkohola”, dodao je Katica.
Podršku su pružile i druge institucije, uključujući Skupštinu KS, a zastupnik Saša Magazinović predložio je i dodatne izmjene koje se odnose na regulisanje bahate vožnje, kao i mogućnosti zaustavljanja taksista sa putnicima na stajalištima i korištenje traka gradskog saobraćaja.
Katica je pozvao zastupnike u Parlamentu BiH da podrže ovu inicijativu: „Ne postoji nijedan razlog da ove izmjene ne budu usvojene i na državnom nivou. Samo zajedno možemo povećati sigurnost na cestama i spasiti ljudske živote.“