Petak, 26 travnja, 2024

Incident tokom obilježavanja Dana bijelih traka u Banjoj Luci

Preporučeno

Dvadesetak aktivista nevladinih organizacija i građana danas je u Banjoj Luci obilježilo “Dan bijelih traka“, u znak sjećanja na dešavanja u Prijedoru 31. maja 1992. godine, kada je nesrpskom stanovništvu naređeno da obilježi svoje kuće bijelim čaršafima, a da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava.

Bivša glasnogovornica Haškog tribunala Florence Hartmann bila je među prisutnim građanima ispred banjalučkog spomenika palim borcima NOR-a, na koji su postavili bijeli pano s imenima 102-oje stradale prijedorske djece.

-Ovo je važan dan, posebno zbog sjećanja na ubijenu djecu Prijedora – rekla je Hartmann uz osudu činjenice da je nesrpsko stanovništvo 1992. godine moralo da nosi bijele trake, iako se nakon Drugog svjetskog rata i žutih traka smatralo da se to više nikada neće desiti.

Upravo se čita:  Predsjedništvo BiH bez konsenzusa o prijemu Kosova u Vijeće Evrope

Ističući da se moraju osuditi zločini, istakla je da se i danas u Banjoj Luci negira postojanje zločina, čak i “bijele trake“, iako je za žrtve neophodno da se dođe do pravde i da vlasti poštuju godišnjice ubistava i odaju počast žrtvama.

Hartmann je stoga naglasila da je važno da se, uz prisustvo većeg broja građana, obilježi i “Dan bijelih traka“ kako se dešavanja iz Prijedora 1992. godine više nikada ne ponove.

Banjalučki kulturolog Srđan Šušnica, jedan od učesnika današnjeg performansa u Banjoj Luci, teško je optužio vlasti koje negiraju zločine.

U Prijedoru se, dodao je, mora podići spomenik djeci stradaloj u ratu, od kojih nisu svi bili bošnjačke nacionalnosti.

Upravo se čita:  Bećirović i Komšić razgovarali s ambasadorima o važnosti usvajanja rezolucije

Šušnica i drugi učesnici današnjeg skupa u Banjoj Luci su dijelili građanima kopije stranica iz telefonskog imenika iz 1984. godine, s imenima Banjalučana, mahom starijih civila, “koji su pobijeni samo zato što nisu bili Srbi i živjeli su u Banjoj Luci, u jednom velikom logoru otvorenog tipa“.

Na izjavu Šušnice reagirao je jedan od građana Banje Luke, odbacivši njegove tvrdnje da je “RS četnička i genocidna tvorevina“…

U kraću raspravu, uključila se i Hartmann, a na kraju su se svi složili da se moraju osuditi svi zločini, na svim stranama, počinjeni tokom rata u BiH.

Prilikom akcije podjele starih telefonskih imenika s imenima nestalih i stradalih Prijedorčana, jedan nezadovoljni građanin napravio je manji incident, javlja N1.

Upravo se čita:  Delegacija EU u BiH osudila negiranje genocida u Srebrenici: U Evropi nema mjesta revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca

On je, naime, pocijepao letak, a intervencijom aktivista, ozbiljniji incident je spriječen.

”Mi smo dijelili građanima papire, koji su podsjećali na stari telefonski imenik BiH, sa porukom “gdje su ovi ljudi”. Nezadovoljni građanin je u jednom trenutku uzeo papir i pocijepao ga. Ipak, kada smo mu rekli da se na papiru nalaze imena nevinih ubijenih civila, on se pokušao izviniti.

On je urlao, ali nije bilo fizičkog sukoba. To je demokratija, a mainstream Banje Luke je negiranje i neprihvatanje, a to je samo dio uobičajene politike u entitetu Republika Srpska”, ispričala je novinarka Gordana Katana koja je bila na mjestu događaja.

Nezvanično, N1 saznaje da se radi o bivšem pripadniku Vojske Republike Srpske.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Najavili raniju isplatu aprilskih penzija

Ministarstvo finansija saopštilo je da će u Republici Srpskoj u petak, 26. aprila, biti isplaćene aprilske penzije, za koje...

Još vijesti za vas