Subota, 27 travnja, 2024

KCUS: Otkriveno kako je bivši menadžment stvorio milionski dug

Preporučeno

Klinički centar Univerziteta Sarajevo dužan je preko 100 miliona KM, a nova direktorica najveće zdravstvene ustanove u BiH Sebija Izetbegović od prvog dana kako je preuzela mandat pokušava podvući crtu i ustanoviti stvarno stanje koje je zatekla na KCUS-u.

Nakon preuzimanja direktorske pozicije Sebija Izetbegović angažovala je inspekcijske kontrole sa zadatkom da se utvrdi stvarno stanje i otkriju uzroci zastrašujućeg duga od 100 miliona KM koji je naslijedila od svojih prethodnika.

U poslovanju Kliničkog centra inspekcije su utvrdile niz nepravilnosti u prometu lijekova i medicinskih sredstava, te nelogičnosti, neslaganja i diskontinuitet u odnosu na stanje u poslovnim knjigama, kao i ispunjavanju finansijskih obaveza o pitanju zaprimljenih faktura. Izvještaj o nalazima proslijeđen je Tužilaštvu Kantona Sarajevo, a u Klinički centar ušli su inspektori Finansijske policije FBiH.

Kako nezvanično saznaju Vijesti.ba, inspektori sarajevskog odjela Finansijske policije u Kliničkom centru zatekli su haotično stanje, a da bi barem donekle raščistili osnovna pitanja kao što je imovina, stalni inventar i roba, obratili su se direktorici Izetbegović, koja je na njihovu incijativu formirala Komisiju za popis opreme i ostalih stvari i roba u organizacionim jedinicama KCUS-a kojih ima 42.

Upravo se čita:  Bećirović s ambasadorima Kvinte, EU i OHR-a: BiH ćemo braniti u skladu s međunarodnim i nacionalnim pravom

– U našem dosadašnjem radu naišli smo na milion nelogičnosti koje mi, kao članovi Komisije i uposlenici Kliničkog centra, ne možemo da objasnimo, niti razumijemo. Jednostavno, neshvatljivo je da je toliko opreme uneseno u KCUS, a da ona nikada nije stavljena u funkciju. Ona jeste evidentirana, ali ne zna se ni čija je, ni kako je i zašto nabavljena – kaže član Komisije dr. Bosanko Horozić.

Pored Horozića, članovi Komisije su i šef Službe za kvalitet mr. sci. Amer Ovčina, doc. dr. Ilirijana Karabdić Haxhibeqiri i medicinska sestra Admira Stojkanović

Upravo se čita:  Sastanak stranaka Trojke i ambasadora PIC-a: Uz međunarodni angažman postoji šansa za izlazak iz trenutne krize

– Bolnički kreveti, plaćani između 32 i 100 hiljada maraka, stoje u skladištu, a primjera radi, zbog neuslovnog i nehumanog smještaja pacijenata i osoblja, Klinku za hematologiju prozvali su koncentracioni logor – kaže Ovčina, koji se kao član Komisije uvjerio u postojanje sjaja i bijede, ali ne Hollywooda, nego Kliničkog centra, pišu Vijesti.ba.

– Na jednoj klinici, na krevetu sa vagom za intenzivnu njegu koji košta 32 hiljade KM spava dežurni lijekar. Soba je zaključana i van upotrebe, a na pojedinim klinikama pacijenti su smješeni u krevete koji ne zadovoljavaju ni standarde staračkog doma, a kamoli zdravstvene ustanove – kaže Ovčina, koji ne krije činjenicu da je pacijentima UKCS-a dosta toga bilo uskraćeno.

Upravo se čita:  Od početka maja lakše do penzije u FBiH, četiri važna dokumenta više nisu potrebna

Prema mišljenju Ovčine, zatečeno stanje u Kliničkom centru jasno upućuje na zaključak da se radi o dugogodišnjoj pogrešno vođenoj poslovnoj politici. Naime, vršene su nabavke, kupovana je oprema, a sve je rađeno bez ikakve kontrole i jasne politike kuće.

– Na određenim klinikama našli smo medicinsku opremu i aparate koji nikada nisu instalirani, a neki čak nisu ni raspakovani. Našli smo aparate koji se uopće ne mogu prikopčati na našu električnu mrežu. Kupite aparat za 132 hiljde KM i ne znate zašto se i kako koristi – kaže Ovčina koji je ubijeđen da će sada svi „promašaji“ u zdravstvu izaći na vidjelo.

O svemu tome i nalazima Komisije za popis opreme i ostalih stvari i roba bit će obaviješteni inspektori Finansijske policije.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Od početka maja lakše do penzije u FBiH, četiri važna dokumenta više nisu potrebna

Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje izvijestio je u petak da od 1. maja, svi podnositelji zahtjeva za...

Još vijesti za vas