Subota, 27 travnja, 2024

Zaključavaju ih u kaveze: U najsiromašnijoj zemlji svijeta svi su se navukli na heroin

Preporučeno

myanmar-palaung-050_0-682x445

Građanski rat, izolacija i vojna diktatura pretvorili su Mianmar u jednu od najsiromašnijih zemalja svijeta. Velik dio teritorija te države, pogotovo planinske predjele na sjeveru, kontroliraju razne gerilske i paravojne skupine.

Ne čudi da se lokalno stanovništvo u takvom okruženju okrenulo proizvodnji opijuma, a Mianmar je, poslije Afganistana, postao najvećim proizvođačem toga ključnog sastojka heroina.

Duž kinesko-mjanmarske granice, gdje je heroin lako dostupan, a broj ovisnika poprima šokantne razmjere, trgovci su u dućanima počeli vraćati igle umjesto sitniša, piše Global Post.

Upravo se čita:  Državljani BiH u Njemačkoj ukrali bicikle vrijedne 120.000 eura: Uhvaćeni su, policija objavila kako su "radili"

Mianmarski kjat toliko je inflacijom uništena valuta da svi radije koriste papirnate cigarete, slatkiše ili igle umjesto sitniša u vidu hrpe bezvrijednih novčanica.

Heroin je na sjeveru Mianmara dostupan svima. Doza se prodaje po cijeni od jednog dolara, a heroin se nudi na otvorenom, tik uz svježe voće i povrće.

Ulice i polja su zasijani odbačenim iglama, a u internetskim kafićima vise natpisi koji upozoravaju goste kako je drogiranje zabranjeno prilikom korištenja računala.

Lokalne udruge procjenjuju kako je 80 posto mladih u saveznoj državi Kachin, ovisno o opasnoj drogi. “Tu gdje mi živimo policija rijetko zalazi pa ljudi sami donose i provode zakone”, kaže Esther, osnivačica udruge za borbu protiv ovisnosti u Kachinu.

Upravo se čita:  U Njemačkoj uhapšena braća iz Bosne i Hercegovine

“U mnogim selima svaka kuća ima bar jednog ovisnika. Svi mi imamo osobne tragedije. Moj muž i sin također su se navukli na heroin te prodali sve što su mogli, čak i vreće sa zalihama riže”.

Ovisnici koji se požele izliječiti, pomoć mogu pronaći jedino u kampovima koje vode razne, evangeličke crkve. Kampovi se nalaze duboko u džungli, a nove pacijente zaključavaju u kaveze dok ne prođu najgori simptomi prestanka uzimanja heroina.

Upravo se čita:  Majka (19) pokušala prodati vlastitog dvogodišnjeg sina: S novcem htjela pokrenuti obrt

Ostanu li van kaveza, odmah će pobjeći kako bi pokušali kupiti novu dozu, kaže bivši ovisnik James Naw.

“Cijeli svijet je zamagljen. Boli te čak i povjetarac na koži. Sve ćeš napraviti za drogu”, ovako Naw opisuje svoje iskustvo s apstinentskom krizom i izlječenje u jednom takvom kampu.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Od početka maja lakše do penzije u FBiH, četiri važna dokumenta više nisu potrebna

Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje izvijestio je u petak da od 1. maja, svi podnositelji zahtjeva za...

Još vijesti za vas