Srijeda, 8 svibnja, 2024

Borba protiv ebole: Došli do otkrića koje bi moglo spriječiti širenje strašne bolesti

Preporučeno

ebola-bolnicaMožemo li biti imuni na ebolu, nositi virus i nikada se ne razboljeti? Naučnici odgovaraju potvrdno i kažu da bi baš te osobe mogle odigrati ključnu ulogu u zaustavljanju širenja bolesti i pružanju pomoći oboljelima.

Najnovija američka studija, objavljena u The Lancetu, pokazala je da se čak 71 posto ljudi, premda su imali kontakt s oboljelima, nikada nije razboljelo od ebole. Dodatno je dokazala da je 46 posto onih koji su bili u kontaktu s žrtvama ebole imalo u svom tijelu virus, ali nikad nisu dobili simptome bolesti.

Naučni tim s teksaškog sveučilišta vjeruje da virus zapravo potiho “cijepi” veći dio populacije zapadne Afrike. Tvrde da bi u slučaju da se takve osobe može identificirati to imalo vitalan značaj u pomaganju da se zaustavi širenje bolesti. Naprosto, takve bi se osobe mogle brinuti o oboljelima bez straha da će se razboljeti jer imaju prirodni imunitet, što, dakako, znači da bi se bolest manje širila. Usto, transfuzija krvi tako prirodno zaštićenih ljudi oboljelima mogla bi biti korištena za liječenje poput neke vrste imunizacije. Dr. Steve Bellan sa sveučilišta u Teksasu kaže da se ne može samo čekati da se konačno pojavi cjepivo protiv ebole nego se za liječenje treba koristiti ono što je u ovom trenutku moguće, a to je imunološki sistem pojedinaca ne bi li se zauzdalo širenje bolesti.

Upravo se čita:  Nacrti dva važna zakona povučeni s dnevnog reda Vijeća ministara BiH

Stručnjaci objašnjavaju da osobe koje imaju prirodni imunitet nikada neće oboljeti ili zaraziti druge ljude. Drugim riječima, neće imati niti znakova bolesti poput visoke temperature, glavobolje i drugih simptoma sličnih gripi premda u svom organizmu imaju virus ebole, ali njime nikoga neće zaraziti. Zbog toga su američki stručnjaci pozvali svjetske zdravstvene vlasti da povećaju napore za identifikaciju osoba koje imaju prirodni imunitet jer bi to smanjilo širenje bolesti, a istodobno bi njihov prirodni imunitet bio razlog da budu glavni kandidati za doniranje krvi za transfuziju kao pomoć u liječenju žrtava ebole.

Upravo se čita:  FTV: Ispada da smo robovi BHRT-a. Ne želimo biti žrtve njihove rastrošnosti

Bellan kaže kako spoznaja da je veći dio stanovništva tri najugroženije afričke zemlje, Sijera Leonea, Liberije i Gvineje, ipak imun na virus možda može uticati na tok epidemije i spasiti mnoge živote i prije nego što bude dostupno pravo cjepivo protiv ebole.

Bellanov tim stručnjaka u kojem je bila i Juliet Pulliam sa sveučilišta u Floridi proučavao je studije koje su provedene u Africi tokom ranijih epidemija. Pokazalo se da 71 posto onih koji su imali bliski kontakt s oboljelima i bili pozitivni na virus ebole nikad nije oboljelo. “Želimo znati jesu li te osobe postale imune nakon što su se zarazile a da se uopće nisu razboljele”, rekla je Pulliam. Poznato je, naime, da čovjek postaje imun na neke virusne bolesti pošto ih je prebolio, što kod ovih osoba nije slučaj.

Upravo se čita:  Predsjedavajući Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Naučnici zaključuju da je odgovor na pitanje stvara li infekcija bez simptoma bolesti imunitet ključan u procjeni kada bi mogao početi padati broj oboljelih i mogućnosti sprečavanja širenja ebole. To je važno za poboljšanje kontrole bolesti.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stigla je promjena vremena u BiH, narednih dana nestabilno, moguće su i poplave

Nestabilno vrijeme uz promjenjivu oblačnost i lokalno pljuskove zadržalo bi se do kraja sedmice Danas je u Bosni i Hercegovini...

Još vijesti za vas