Petak, 3 svibnja, 2024

Panika nije opcija, oprez jeste: Kako zaražene ili osobe u izolaciji trebaju postupati sa otpadom?

Preporučeno

Ostali kućni otpad može se odlagati na uobičajeni način. Panika nije opcija, oprez jeste, poručju iz INZ-a.

Tokom trajanja pandemije koronavirusa Covid-19 neophodno je razumno i savjesno postupati sa otpadom ukoliko se osoba nalazi u samoizolaciji, izolaciji ili karantinu, ukoliko se sumnja ili je potvrđeno da je osoba inficirana koronavirusom.

Kako bi se potencijalna opasnost od širenja zaraze svela na minimu, Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica podsjeća na uobičajenu dobru praksu primjenjivu za odlaganje otpada osoba koje se nalaze u nekoj od mjera uzrokovanih koronavirusa.

Upravo se čita:  Sud BiH potvrdio: Podignuta prva optužnica zbog negiranja genocida!

Otpad osobe ili osoba za koje se sumnja ili je potvrđena infekcija potrebno je odložiti unutar običnih plastičnih vrećica za otpad i čvrsto zavezati. Potom je potrebno tu vrećicu staviti u drugu plastičnu vrećicu koju treba čvrsto zatvoriti.

Ovako pripremljen otpad neophodno je držati odvojeno od ostalog kućnog otpada najmanje 72 sata (tri dana) prije odlaganja u vanjski spremnik za miješani komunalni otpad, odnosno obične kontejnere ili kante za smeće.

Upravo se čita:  Metalci i trgovci protestnim šetnjama u borbi za svoja prava: Kad će bolji život za radnike?

Tako treba postupiti s ličnim otpadom (npr. papirnate maramice, papirnati ručnici i razni proizvodi za jednokratnu upotrebu), kao i s otpadom od čišćenja prostora u kojem boravi osoba za koju se sumnja ili je potvrđeno da je zaražena koronavirusom.

Ostali kućni otpad može se odlagati na uobičajeni način. Panika nije opcija, oprez jeste, poručju iz INZ-a.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Onkološki pacijenti i dalje bez lijekova

Imajući u vidu učestale Upite pacijenata i medija obavještavamo javnost da smo nažalost trenutno suočeni s problemom nedostataka određenih...

Još vijesti za vas