Određen pritvor YouTuberu Amiru Hadžiću: Preko interneta počinio psihičko nasilje

Autor:Redakcija

Preporučeno

Nemojte propustiti

Sudija za prethodni postupak Općinskog suda u Gračanici prihvatio je prijedlog Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona i odredio jednomjesečni pritvor Amiru Hadžiću (32), zvanom Wiissttaa, s područja Doboj Istoka.

Hadžić je osumnjičen za produženo krivično djelo psihičko nasilje, u sticaju s krivičnim djelima uhođenje i ugrožavanje sigurnosti.

Prema navodima Tužilaštva, osumnjičeni je početkom jula 2026. godine putem svog profila na društvenoj mreži, tokom javnog video prijenosa dostupnog velikom broju korisnika, iznosio uvredljive, ponižavajuće i vulgarne uvrede i psovke na račun tužioca Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona i članova njegove porodice.

Na taj način je, kako se sumnja, narušavao njihovo ljudsko dostojanstvo i psihički integritet. Kao motiv za takvo ponašanje navodi se činjenica da je navedeni tužilac ranije postupao u predmetu u kojem je Hadžić pravosnažno osuđen za krivično djelo porezne utaje.

Upravo se čita:  Novi prečac do mora: Projekat koji spaja Makarsku rivijeru i BiH

Pored toga, Hadžić se sumnjiči da je u dužem vremenskom periodu, kroz više povezanih radnji, putem društvenih mreža objavljivao različite multimedijalne sadržaje koji su se odnosili na jednu osobu, iako je, prema sumnjama istražitelja, bio svjestan da takvim ponovljenim i upornim ponašanjem vrši uhođenje.

Tužilaštvo navodi da je na taj način pokušavao uspostaviti neželjeni kontakt, izazvati strah i izvršiti psihički pritisak na oštećenog, kod kojeg je, kako se sumnja, izazvao osjećaj tjeskobe, uznemirenosti i zabrinutosti za vlastitu sigurnost i privatnost.

Upravo se čita:  Od Gračanice do New Yorka: Fahrudin Spahić, najbolji student generacije, nastavlja studije medicine u SAD-u

Također postoji sumnja da je Hadžić i ranije, putem javnog video prijenosa na društvenoj mreži, uputio ozbiljne prijetnje prema dvije osobe, čime je kod njih izazvao osjećaj straha i ugroženosti za život i sigurnost.

Nakon pretresa porodične kuće osumnjičenog, Hadžić je 3. jula 2026. godine lišen slobode. Kriminalističku obradu proveli su istražitelji Sektora kriminalističke policije MUP-a Tuzlanskog kantona, Odsjeka za borbu protiv organiziranog i kompjuterskog kriminala i Odjela kriminalističke policije Policijske uprave Gračanica.

Upravo se čita:  Tuga u Sarajevu: Prerano nas je napustio Adnan Muratović, sestrine riječi paraju dušu

Nakon obavljene obrade i drugih istražnih radnji, osumnjičeni je uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu predat u nadležnost Tužilaštva TK, gdje ga je postupajući tužilac ispitao i donio naredbu o provođenju istrage.

S obzirom na to da je jedna od oštećenih osoba tužilac u Kantonalnom tužilaštvu Tuzlanskog kantona, predmet će biti upućen Federalnom tužilaštvu FBiH radi delegiranja nadležnosti drugom tužilaštvu u Federaciji BiH.

Ključne riječi: Amir Hadžić Wiissttaa, pritvor, Gračanica, Doboj Istok, Tužilaštvo TK, psihičko nasilje, uhođenje, ugrožavanje sigurnosti, društvene mreže, prijetnje

Izdvajamo

Izdvajamo

Aktivni požari kod Mostara i Konjica: Air Tractori i helikopter Oružanih snaga BiH pomažu u gašenju vatrene stihije

Na području kanjona Rakitnice kod Konjica i Rujišta kod Mostara, požari su i dalje aktivni, ali se situacija poboljšava....

Još vijesti za vas