Nedjelja, 8 rujna, 2024

Cijene nafte pale drugi dan zaredom

Preporučeno

Jutros je cijena barela na londonskom tržištu potonula 4.05 posto, na 102.60 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 4.10 posto, na 98.80 dolara.

Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 98.87 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 99.22 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 117.80 na 118.30 jena, novu najvišu razinu u pet godina.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1.0980 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.0935 dolara.

Negativan utjecaj pada Wall Streeta

Loše na tržišta utječe jučerašnji pad S&P 500 indeksa na Wall Streetu, kao i Nasdaq indeksa.

Upravo se čita:  Pripreme za predstojeću grijnu sezonu u punom jeku: Pelet jeftiniji za 30 posto

Trend klizanja S&P 500 indeksa ušao je u treći tjedan, što je posljedica nesigurnosti ulagača zbog rata u Ukrajini, ali i neizvjesnosti po pitanju zaoštravanja monetarne politike u SAD-u.

U utorak počinje dvodnevna sjednica čelnika Feda, a njihove odluke bit će objavljene u srijedu.

Gotovo je sigurno da će, prvi put nakon tri godine, Fed povećati ključne kamate, s obzirom na to da se već mjesecima inflacija u SAD-u kreće na najvišim razinama u 40 godina, blizu 8 posto.

Većina analitičara očekuje da će Fed povećati kamate za 0.25 postotnih bodova. No, zbog visoke inflacije, koja bi zbog nedavnog snažnog rasta cijena energenata i sirovina u idućem razdoblju mogla dodatno ojačati, moguće je i agresivnije povećanje kamata.

Upravo se čita:  Pripreme za predstojeću grijnu sezonu u punom jeku: Pelet jeftiniji za 30 posto

Pad S&P 500 indeksa ponajviše je posljedica pritiska na dionice u tehnološkom sektoru. Više kamate negativno utječu na tehnološke i druge dionice temeljene na rastu jer njihove valuacije više ovise o budućem tijeku gotovine.

“Svjedoci smo rotacije iz sektora temeljenih na rastu u one koji se temelje na vrijednosti, a puno toga povezano je s kretanjem kamatnih stopa. Tržište dionica je pred izazovima, a današnje trgovanje je primjer toga”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Investment Management.

Pale azijske burze

Na azijskim su burzama cijene dionica pale i u utorak, drugi dan zaredom, a pod najvećim su pritiskom kineska tržišta zbog novog vala koronavirusa.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u minusu više od 2 posto, što je drugi dan zaredom kako je oštro pao.

Upravo se čita:  Pripreme za predstojeću grijnu sezonu u punom jeku: Pelet jeftiniji za 30 posto

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0.2 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0.5 i 4.2 posto.

Kao i jučer, i jutros su najviše pale cijene dionica na kineskim burzama, što je posljedica najvećeg broja novozaraženih koronavirusom od početka pandemije 2020. godine.

Zbog toga je zatvoren 17-milijunski grad Shenzhen, pa se ulagači plaše slabljenja gospodarskih aktivnosti.

Tim više što je središnja kineska banka kamate ostavila nepromijenjene, pa su splasnule nade u nove poticajne mjere.

Osim toga, i dalje su pod pritiskom dionice nekoliko tehnoloških divova jer tvrtki Tencent prijeti rekordna kazna zbog toga što nije poštovala pravila o zabrani pranja novca.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Kakve su šanse za proširenje EU do 2030. godine: Ruska invazija kao poziv za buđenje

I ako ne dođe do punopravnog članstva jedne nove članice, realno je očekivati da do kraja ove dekade, barem...

Još vijesti za vas