Vlada Federacije Bosne i Hercegovine produžila je važenje programa subvencioniranja računa za električnu energiju za socijalno ugrožene kategorije stanovništva do 30. juna 2027. godine.
Odluka je usvojena na telefonskoj sjednici Vlade FBiH na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, izmjenom Odluke o provođenju mjera za smanjenje troškova električne energije domaćinstvima i stimulaciji energetske efikasnosti.
Pravo na subvenciju i dalje će imati penzioneri koji primaju minimalnu penziju, korisnici stalne novčane pomoći te druge kategorije stanovništva s najnižim primanjima, pod uslovom da posjeduju odgovarajuća rješenja nadležnih općinskih službi ili centara za socijalni rad u Federaciji BiH.
Jedan od ključnih uslova za ostvarivanje prava na subvenciju ostaje mjesečna potrošnja električne energije. Korisnici koji se snabdijevaju putem JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo moraju imati prosječnu potrošnju manju od 268 kilovatsati (kWh) mjesečno, dok je za korisnike JP Elektroprivreda HZHB d.d. Mostar granica postavljena na manje od 348 kWh mjesečno.
Program subvencioniranja računa za električnu energiju provodi se još od 2011. godine, a njegov cilj je ublažavanje troškova električne energije za domaćinstva s najnižim primanjima te poticanje energetske efikasnosti, saopćeno je iz Ureda Vlade Federacije BiH za odnose s javnošću.