Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Istraga protiv influencera i zvijezda društvenih mreža

Preporučeno

U Velikoj Britaniji pokrenuta je istraga protiv celebrityja i influencera koji su na društvenim mrežama objavljivali sponzorirani sadržaj i za njega dobivali novac, a da o tome nisu obavijestili svoje fanove.

Velika popularnost i milijarde korisnika društvenih mreža omogućili su posljednjih godina jedno novo zanimanje – tzv. influencera, odnosno korisnika koji na Instagramu, YouTubeu ili drugim platformama imaju veliki broj pratitelja koji čitaju, lajkaju i komentiraju sve što oni napišu ili objave.

Zahvaljujući velikom broju ljudi koji ih prate i na koje imaju utjecaj, influneceri su postali marketinški zanimljivi, pa im kompanije plaćaju dobar novac kako bi reklamirali njihove proizvode ili im daju besplatne proizvode i usluge koje će predstaviti svojim pratiteljima.

Upravo se čita:  Kareleuša: Nevjerovatno kako su vlade okolnih zemalja konstantno neprijateljski raspoložene prema mojoj zemlji Srbiji

Tako neki mogu imati život iz snova (barem se tako može steći dojam na temelju njihovih aktivnosti na društvenim mrežama) – dobiti besplatne avionske karte, besplatno odsjesti u skupim hotelima na egzotičnim destinacijama, a sve kako bi o svojim avanturama i guštima pisali na Instagramu ili se hvalili na YouTubeu.

Jedan od problema takvog načina reklamiranja jest što nekada nitko ne zna da je riječ o reklami (iako sve više influncera uz takve objave stavlja hashtagove poput #promoted #sponsored i slično), a kako je putovanje i smještaj potpuno besplatno, influenceri će često hvaliti hotel i destinaciju iako sami nisu zadovoljni s njima.

Upravo se čita:  “Je li istina da si se čula sa Saladinom dok ti je bivši muž bio živ?”: Mahira odmah reagovala na pitanje pratioca

Protiv takvog načina prikrivenog oglašavanja bore se regulatorna tijela u SAD-u i Velikoj Britaniji, pa je tako nedavno agencija za zaštitu tržišnog natječaja i konkurentnost u Velikoj Britaniji pokrenula istragu protiv celebrityja i influencera koji na društvenim mrežama ne navode za koje su objave dobili novac kako bi promovirali brendove.

Agencija je kontaktirala s brojnim poznatim osobama s društvenih mreža kako bi prikupila informacije o njihovim objavama i sponzorskim ugovorima te kako bi ispitala krše li tako zakon – ako se pokaže da su zaista dobivali novac, a to nisu napomenuli u objavama, mogli bi završiti na sudu.

Upravo se čita:  Adna Helić nakon hapšenja prozvala influensere koji su je obrisali s društvenih mreža

Također, na temelju informacija koje dobiju i kada se detaljnije upoznaju s načinom na koji sponzori plaćaju, odnosno pružaju besplatne usluge influencerima, u budućnosti bi mogli proširiti istragu na veći broj osoba i više načina na koje oni krše zakon.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Predsjedavajući Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović razgovarao je s predsjednikom Savezne Republike Njemačke dr. Frank-Walterom Steinmeierom prvog dana zvanične...

Još vijesti za vas