Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Lukač o sigurnosnoj situaciji u FBiH: Najgore je iza nas, neučinkovita raslojenost policijske strukture

Preporučeno

Dragan Lukač
Dragan Lukač

Direktor Federalne uprave policije (FUP) Dragan Lukač izjavio je na današnjoj vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH u Sarajevu da je od nastanka krizne situacije u FBiH “ono najgore iza nas”, da se demonstracije građana mogu očekivati i u narednom periodu te da će se i dalje pratiti sigurnosna dimenzija.

Obraćajući se poslanicima povodom Informacije o stanju sigurnosti na prostoru FBiH u kontekstu protesta građana od 5. do 20. februara, Lukač je kazao da je za vrijeme nasilnih demonstracija 7. februara, kada su paljene institucije a među njima i zgrada državnog predsjedništva u Sarajevu, sigurnosna situacija u FBiH bila u dobroj mjeri narušena posebno u oblasti javnog reda i mira, ali i da je kasnije stabilizirana, čemu su u velikoj mjeri doprinijeli građani učesnici protesta, koji su se ogradili od onih što su palili i rušili te se time i sami stavili u ulogu čuvara javnog reda i mira.

Tokom obraćanja je pravio jasnu razliku između “normalnih” protestnika i onih što su palili i rušili. Za ove druge je rekao da su imali organizatore, finansijere i logistiku te kao primjer za to naveo da je kritičnog dana, pred svečani ulaz u Predsjedništvo BiH dovoženo gorivo i da su ciljano paljene neke prostorije u zgradi, kao što je prostor arhiva.

Kasnijem smirivanju situacije doprinijeli su i vjerski dužnosnici, naveo je također Lukač.

Za paljenje zgrade državnog predsjedništva je naveo da sadašnje zakonodavstvo poznaje jedino kvalifikaciju “terorizam i napad na ustavni poredak”, zbog čega, dodao je, počinioci takvih djela moraju biti procesuirani.
Istraga, po nalogu Tužilaštva, još traje i ne može se procijeniti do kojeg nivoa može dosegnuti te je identificiran jedan broj osoba što su palile institucije.

Povodom eskalacije nasilja na protestima, Lukač je kazao da treba vrlo ozbiljno razmišljati kako i u kojem kontekstu definirati ili dopuniti određena postojeća zakonska rješenja u FBiH.

Kao primjer neučinkovite raslojenosti u policijskoj strukturi je naveo da on kao direktor FUP-a ne može zapovijediti nijednom kantonalnom policijskom komesaru.

U svim dosadašnjim demonstracijama na području FBiH od 5. do 20. februara ukupno je sudjelovalo 42.442 građana, a samo na demonstarcijama 7. februara 19.350 građana.
Povrijeđeno je 208 građana i 283 policijska službenika, rekao je Lukač.

Objekti na nivou FBiH koje štiti FUP nisu pretrpjeli štetu, a ličnosti koje osigurava ta uprava adekvatno su zaštićene, dodao je.

-U toku protesta počinjen je veći broj krivičnih djela, među kojim izazivanje opće opasnosti i nanošenje teške tjelesne povrede drugom, u okviru čega su kantonalni MUP-ovi podnijeli kantonalnim tužilaštvima krivične prijave za veći broj počinitelja- rekao je Lukač i dodao da je tokom ovih događaja evidentirana i velika materijalna šteta koja se još procjenjuje.

FUP je u nedjelju trebao privesti više izvšitelja u vezi s paljenjem zgrade Predsjedništva, ali je to odgođeno zbog današnje sjednice Predstavničkog doma, rekao je Lukač na sjednici u Parlamentu posvećenoj sigurnosnoj situaciji povodom protesta u Federaciji aktuelnih od početka februara.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stupile na snagu Schmidtove izmjene Ustava FBiH iz aprila prošle godine

Visoki predstavnik Christian Schmidt 27. aprila 2023. nametnuo je amandman na Ustav FBiH kojim se mijenja način imenovanja nove...

Još vijesti za vas