Oštra poruka Dodiku zbog akciza: “Podrugljivi smijeh u lice bh. građana, on ne plaća gorivo”

0

Da ironija bude veća, kaže Borenović, potvrda da akcize neće biti ukinute dolazi 1. februara, na dan kada je prije pet godina stupila na snagu odluka o povećanju akciza koju je izglasala tadašnja akcizna koalicija.

– Jadni izgovori Milorada Dodika dok je pravdao činjenicu da će delegati SNSD-a u Domu naroda glasati protiv ukidanja akciza na gorivo, podrugljivi je smijeh u lice svim privrednicima, prevoznicima, taksistima, poljoprivrednicima, pa i onima s kojim sjedi i pravi lažne dogovore, uopšte svakom čovjeku u cijeloj BiH, bez obzira da li sipa gorivo u svoj automobil ili ne, jer cijena goriva ulazi u cijenu i drugih roba i usluga. Nije to „šamar“ ni nama iz opozicije, niti njegovim novim koalicionim partnerima, to je nadpolitičko pitanje i bezobrazluk prema vlastitom narodu, rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović.

Da ironija bude veća, kaže Borenović, potvrda da akcize neće biti ukinute dolazi 1. februara, na dan kada je prije pet godina stupila na snagu odluka o povećanju akciza koju je izglasala tadašnja akcizna koalicija.

– I tada su govorili da će nas povećanje akciza preporoditi, da će biti izgrađeni kilometri autoputeva, da će biti hiljade novih radnih mjesta, da će nam investitori pohrliti, pa čak i da će porasti natalitet. I danas govori kako nam fantomske investicije neće dolaziti ako ukinu akcize, i danas priča da se neće izgraditi putevi koji nisu ni počeli da se grade u prethodnih pet godina. Kao što su lagali tada, lažu i sada, horski, navodi Borenović.

Ističe da je samo prošle godine zbog divljanja cijena iz džepova naroda i napaćene privrede po osnovu PDV-a uzeto skoro 1,5 milijardi KM više nego 2021. godine.

– Obaveza je, dug i ljudska odgovornost prema vlastitom narodu i privredi vratiti bar dio tog novca kroz ukidanje akciza i pojeftinjenje goriva na šest mjeseci kako je ovim zakonom predviđeno, kaže Borenović.

Borenović kaže da ta antinarodna oligarhija, predvođena svojim šefom, ne zna šta znači platiti litar goriva za vlastiti automobil, platiti više litar goriva za autobus, kamion, traktor, platiti više autobusku kartu ili šta ljudima znači skuplji hljeb, ulje, brašno ili bilo koji proizvod ili usluga.

– Odrođeni od realnog života, gledaju samo svoje milione koje zarađuju iz budžeta, budžete koje arče na svoje privilegije i smiju se osiromašenim ljudima, rekao je Borenović.

Borenović je još jednom pozvao Dodika i SNSD da prestanu biti nehumani i da prestanu blokirati rješenja kojima se olakšava život svakom čovjeku u Republici Srpskoj i BiH.

Tražili ste, dobili ste: Dodik nakon sastanka s Konakovićem poručio da neće biti ukinute akcize na gorivo

0

Milorad Dodik je upitan zašto su bili protiv ukidanja akciza i najavio je da će biti protiv i u Domu naroda.

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković sastali su se danas u Banjoj Luci, a nakon sastanka je održana pres konferencija.

Prvi je govorio optimistični Dodik koji je kazao da Konakovića lično zna i da ga sve više upoznaje.

Razgovarali smo o strukturama vezano za pozicioniranje samog ministarstva. Imamo jedno dobro razumijevanje, bitno je da u svim ambasadama budu zastupljeni svi.
Nisu se složili oko ukidanja viza državljanima Rusije. Dodik je rekao da oni to neće podržati, a Konaković da će ovo pitanje analizirati pravni timovi.

Ukoliko se o tome bude odlučivalo tamo gdje glasaju Tegeltija i Cvijanović, to neće biti usvojeno. Ako ja budem odlučivao, to će vjerovatno biti usvojeno. To vam je politička relanost u BiH – kazao je Konaković.

Dodik je upitan zašto su bili protiv ukidanja akciza i najavio je da će biti protiv i u Domu naroda.

Eliminacijom prihoda za budžete smanjujemo naše razvojne šanse. Nema bogate zemlje bez velikih i redovnih poreza koji se plaćaju – kazao je Dodik prozivajući SDP-ovog zastupnika Sašu Magazinovića i opoziciju RS.

Šta se danas dešavalo na Bjelašnici? Pogledajte kako se helikopter bezuspješno pokušava prizemljiti

0

Još uvijek nije poznato da li je helikopter EUFOR-a danas bio u akciji spašavanja ili je posrijedi nešto drugo.

Fotoreporter portala Radiosarajevo.ba zabilježio je danas zanimljiv prizor na Bjelašnici.

Naime, snimio je bezuspješne pokušaje slijetanja helikoptera EUFOR-a na vrh Olimpijske ljepotice, jer je vjetar bio prejak.

Još uvijek nije poznato da li je helikopter EUFOR-a danas bio u akciji spašavanja ili je posrijedi nešto drugo.

Inače, Bjelašnica je danas bila puna turista i Sarajlija koji su uživali u prvom februarskom danu. Početak mjeseca dočekali smo u lijepim vremenskim uslovima, iako su temperature još uvijek niske sunce je natjeralo mnoge da izađu i uživaju na planini.

Hrvati se “namiruju” u Bosni i Hercegovini: Gorivo, lijekovi i hrana jeftiniji; Litar benzina 22 feninga jefiniji nego u Hrvatskoj

0

Na uštedu ne mogu računati vlasnici dizelaša, jer je cijena te vrste goriva jednaka i u Hrvatskoj i u BiH, odnosno 1,51 euro po litru.

U Bosni i Hercegovini je litar benzina 11 centi (22 feninga) jeftiniji nego u Hrvatskoj.

Prema tome, stanovnici Slavonije u Hrvatskoj posljednjih mjeseci slabije nego prije dolazili u BiH da kupuju gorivo, jer su se cijene gotovo ujednačile.

Međutim, kako piše Večernji list, nakon današnjeg poskupljenja benzina u Hrvatskoj, ponovno im se isplati puniti i spremnike preko Save.

Na pumpama u BiH benzin je 0,11 eura jeftiniji. Primjerice, na jednoj pumpi u Bosanskom Brodu litar benzina košta 2,5 konvertibilnih maraka. S obzirom na to da tečaj eura u trgovinama u BiH iznosi 1,93 KM, lako je izračunati da će onaj ko napuni rezervoar do vrha (45 litara) uštedjeti gotovo pet eura (desetak maraka).

Na uštedu, međutim, ne mogu računati vlasnici dizelaša, jer je cijena te vrste goriva jednaka i u Hrvatskoj i u BiH, odnosno 1,51 euro po litru.

– Često idem u kupovinu u BiH. Prehrambeni proizvodi u prosjeku su 20 do 30 posto jeftiniji, lijekovi također, pa supruga i ja kupimo ono što se smije prenositi. Sada ću opet kupiti i gorivo jer se isplati, rekao je Slavko iz Slavonskog Broda za Večernji list.

Pogodnost prekogranične kupovine je i povrat poreza na dodanu vrijednost, koji se u BiH obračunava po jedinstvenoj stopi od 17 posto. Pravo na povrat PDV-a strani državljani ostvaruju kupnjom robe u vrijednosti od najmanje 100 KM.

Sarajevo svrstano među najnesigurnije gradove u Evropi, MUP KS: Nije tačno!

0

Iz MUP-a KS se nisu mogli izjasniti u vezi s vjerodostojnošću/kredibilitetom spomenutog rangiranja u smislu utemeljenosti i argumentacije.

Navodi o tome da u glavnom gradu Bosne i Hercegovine “stopa kriminala raste” ne odgovaraju činjeničnom stanju, kazali su Feni iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUPKS), referirajući se na nalaze analize/istraživanja Armoraxa, a koje se odnosi na listu najopasnijih evropskih gradova kako su to prenijeli bh. mediji.

Komentirajući upit u vezi sa spomenutom listom, te navodima o tome da se Sarajevo nalazi na neslavnom sedmom mjestu, iz MUP-a KS ističu kako pokazatelji kojima oni raspolažu svjedoče o padu stope kriminaliteta u glavnom gradu BiH u 2022. u odnosu na prethodnu godinu.

– Prema službenim evidencijama Uprave policije MUP-a KS, tokom 2022. godine registrovano je 3.880 događaja s obilježjem krivičnog djela, što je za 732 djela ili 15,9 posto manje u odnosu na 2021. godinu. S tim u vezi, navod iz predmetnog istraživanja da ‘stopa kriminala raste’ ne odgovara činjeničnom stanju – navode iz MUP-a KS.

Istovremeno, u 2022 godini zabilježen je i pad broja krivičnih djela protiv imovine.

– U oblastima protiv imovine bilježi se pad registrovanih krivičnih djela od 18,4 posto u odnosu na prethodnu godinu. Registrovano je 1.001 krivično djelo ‘teška krađa’, što je 309 djela manje u odnosu na prošlu godinu, dok je registrovano 715 krivičnih djela ‘krađa’, što je 46 djela manje u odnosu na 2021. godinu – podaci su kojima MUP KS argumentira ranije izrečenu ocjenu.

Kako nadalje navode, tokom 2022. godine zabilježena su otuđenja 52 motorna vozila na području Kantona Sarajevo, što je za 76 ili 59,4 posto manje u odnosu na isti period prošle godine, a u istom periodu pronađeno je i vlasnicima vraćeno 36 motornih vozila.

Istovremeno, iz MUP-a KS se nisu mogli izjasniti u vezi s vjerodostojnošću/kredibilitetom spomenutog rangiranja u smislu utemeljenosti i argumentacije.

– S obzirom na činjenicu da nam nije poznato na koji način su prikupljane informacije i koji parametri su uzeti u obzir za predmetno istraživanje, ne možemo ni ocijeniti kredibilitet rangiranja – kazali su Feni iz MUP-a KS, zamoljeni da prokomentiraju rezultate/pokazatelje istraživanja Armoraxa koji se odnose na Sarajevo.

Kako su mediji ranije prenijeli, na osnovu analize Armoraxa o stopi kriminala na godišnjem nivou napravljena je lista 25 najopasnijih gradova evropskog kontinenta, gdje se našao i glavni grad BiH. Prvoplasirani na toj listi, koja je objavljena krajem 2022. godine, je glavni grad Estonije Talin sa visokom stopom kriminaliteta. Drugo mjesto pripalo je susjednom Vilnusu u Litvaniji, a treće italijanskoj Firenci.

Slijede sjevernoirski Belfast, zatim još jedan litvanski grad Kaunas, dok je evropska prijestolnica mode Milano, ujedno i šesti najopasniji grad.

Listu od top 25 najopasnijih gradova Evrope, prema medijskim napisima, čine još – Glasgow (Velika Britanija), Istanbul (Turska) i Kijev (Ukrajina), Dablin (Irska), Brisel (Belgija), London (Velika Britanija), Odesa (Ukrajina), Pariz (Francuska), Atina (Grčka), Malme (Švedska), Napulj (Italija), Katanija (Italija), Birmingem (Velika Britanija), Kyzyl (Rusija), Marsej (Francuska), Donjeck (Ukrajina), Grozni (Rusija) i Skadar (Albanija).

Novalić sa vogošćanskim načelnikom o ubrzanju izgradnje saobraćajne komunikacije i Prve transverzale

0

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić održao je danas u sjedištu Federalne vlade u Sarajevu radni sastanak sa v.d. načelnikom općine Vogošća Migdadom Hasanovićem, s ciljem ubrzanja izgradnje saobraćajnih komunikacija na vogošćanskom području, a koje su strateške za Federaciju BiH i glavni grad Bosne i Hercegovine. Sastanku je prisustvovao i direktor JP Ceste Federacije BiH Ljubo Pravdić.

– Ovo je vrlo važan projekt u sklopu Prve transverzale, koji predstavlja prijeko potrebno saobraćajno rasterećenje izlaza iz Sarajeva prema autoputu, odnosno uključenju na Koridor Vc. Vlada Federacije je uključena u proces projektovanja od izlaza iz tunela Kobilja Glava do Vogošće, koji ćemo moći isfinansirati iz federalnog budžeta. Želimo da se eksproprijacija zemljišta i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa što prije završi, kako bi počela izgradnja – kazao je premijer Novalić.

Predstavnici vogošćanske općine istakli su na sastanku da je preostalo rješavanje još nekoliko imovinsko – pravnih odnosa, a iz Cesta FBiH su precizirali da se, čim bude završena ta faza, može raspisati tender za izvođenje radova. Kako je naglašeno, za projekte na magistralnoj cesti M18, Ceste FBiH u ovoj godini imaju osiguranih više od 1,3 miliona KM.

Naime, nakon što je ovo federalno javno preduzeće u proteklom periodu realiziralo izgradnju tri kružna toka, za četvrti koji obuhvata rekonstrukciju raskrsnice u kružni tok na pravcu Kobilja Glava – Sarajevo u ovoj godini je osigurano 610.000 KM, te još 257.000 KM za rekonstrukciju raskrsnice na skretanju ka centru Vogošće. Također, u ovoj godini planirano je i 507.000 KM za rekonstrukciju pješačkih staza sa rješavanjem odvodnje na istoj magistralnoj cesti, dionici Semizovac – Sarajevo, odnosno Kobilja Glava – Šip.

– Sredstva su planirana, a u međuvremenu donesene su i potrebne izmjene uredbe, čime su ubrzana izdavanja urbanističkih saglasnosti – rekao je direktor Pravdić.
V.d. načelnika općine Vogošća Hasanović naglasio je, također da je ovo pitanje jedno od najvećih prioriteta koji će ova lokalna zajednica sa višim nivoima vlasti u narednom periodu rješavati.

Šta znače najave iz Austrije da se zemlja priprema za raketne napade?

0

U samo nekoliko dana, na barem tri mjesta, važna vijest su bile prijetnje iz zraka, odnosno, u konkretnom slučaju rakete i dronovi.

Ukrajina je zatražila rakete dugog dometa od saveznika sa Zapada, Dmitry Medvedev zaprijetio nuklearnim oružjem, austrijska ministrica odbrane Klaudia Tanner saopštila je da se njena zemlja priprema za raketni napad, a Iran da je odbionapad dronovima na fabriku oružja.

Događaji iz ukrajinskog rata svako malo upozore ostatak Evrope da bi se uništenje moglo proširiti i izvan granica te zemlje, makar kao rezultat greške, ili kao posljedica namjere da se odbrani vlastita teritorija. Na to podsjeća niz incidenata. U martu je na Zagreb pala bespilotna letjelica, u novembru je ubijen civil u Poljskoj ostacima rakete koja najvjerovatnije bila namjenjena za presretanje, oštećen je naftovod u Ukrajini koji opskrbljuje Mađarsku, a Moldavija je ostala bez električne energije zbog ruskog udara na ukrajinsku elektroenergetsku infrastrukturu. Nedavno je Moldavija saopštila da je našla ostatke raketa na svom teritoriju, nakon silovitog ruskog napada na Ukrajinu.

Nedavno je bivši američki predsjednik Donald Trump izjavio da naoružavanje Ukrajine modernim oružjem vodi ka nuklearnom ratu. To je rekao i bivši ruski premijer i predsjednik Medvedev, koji kaže da će Rusija braniti Krim nuklearnim oružjem. Izjave Medvedeva dolaze nakon što je Zapad odlučio Ukrajini poslati preko 300 tenkova i hiljade oklopnih vozila, a Kijev zatražio avione i rakete dugog dometa. To upućuje da se sprema ofanziva, odnosno napad na utvrđene ruske linije korištenjem oklopnih vozila. Da li će Ukrajina krenuti prema Krimu, ili negdje drugdje, nije poznato. Međutim, postaje jasno da stvari mogu krenuti po zlu, bez obzira na poduzete mjere. Austrija, neutralna država, članica Evropske unije, ove prijetnje shvata ozbiljno i poduzima korake da zemlju pripremi za raketni napad!

Rakete u blizini Austrije

U subotu su austrijski mediji prenijeli dijelove izvještaja Ministarstva odbrane te zemlje u kome stoji da se, usljed sve složenijih okolnosti, Beč priprema za raketne napade. Od koga tačno, nije navedeno, ali se citira pomenuti izvještaj u kome stoji da se u „blizini Austrije i Evrope“ nalazi veliki broj raketa i krstarećih projektila različitog kalibra. Dalje se navodi da „ne radi samo o konvencionalnom ratu, već o interakciji sa nekonvencionalnim hibridnim ratovanjem“. Tanner smatra da će Evropa odgovoriti na prijetnje i da će se brzo uspostaviti zajednički protivraketni štit, čiji će Austrija biti dio, iako nije članica NATO-a. U izjavi koju je prenio Salzburger Nachrichten ministrica ističe da je uprkos neutralnosti njene zemlje, doprinos Austrije miru u Evropi i svijetu veliki i da zato zaslužuju da budu dio rješenja.

Tanner je izrazila nadu da će Austrija imati koristi od „Nebeskog štita“ (Sky Shield), inicijative koju je pokrenula Njemačka, a koja uključuje još četrnaest zemalja. Njemačka želi zajedničku protivvazdušnu odbranu (PVO) širom kontinenta. Planom se predviđa da Njemačka zajedno sa Ujedinjenim Kraljevstvom, Belgijom, Nizozemskom, Norveškom, Finskom, Estonijom, Litvanijom, Latvijom, Češkom, Slovačkom, Slovenijom, Mađarskom, Rumunijom i Bugarskom oformi kapacitete za suprostavljanje prijetnjama iz zraka. Mediji su pisali da bi taj štit bio namjenjen prijetanjama iz Rusije i eventualno Irana.

Govorilo se i o mogućem dobavljaču tog sistema i zaključilo da nije dovoljan američki „Patriot“, već da treba slične sisteme kupiti i od Izraela. Plan je naljutio Francusku i Italiju koje smatraju da imaju znanje da razviju evropske sisteme i da nema potrebe za stranim.

Pominjanje Irana u ovom slučaju nije novost. Washington je optuživao Iran da želi svojim raketama gađati evropsko tlo, odnosno američke snage. Iran ni danas nema rakete sposobne da pogode, na primjer Brisel. Bilo je jasno da je glavni cilj Rusija, odnosno ruske strateške rakete, a za tu namjenu u Deveselu, u Rumuniji, podignuta je baza, potom druga u Redzikowu (Poljska), u kojima su smještene američke trupe i gdje su raspoređeni sistemi za presretanje raketa. Stoga, nema sumnje da je Nebeski štit uperen ka Rusiji i nekonvencionalnim prijetnjama, a izjave ministrice Tanner potvrđuju da postoji veliki sigurnosni problem.

Na šta cilja ministrica?

Prije početka rata u Ukrajini, Rusija se smatrala supersilom u PVO, a Moskva je ponosno poručivala da može da ruši sve – od malih dronova do raketa koje dolaze iz svemira. Ukrajina je u međuvremenu dobila moderne sisteme sa Zapada. Međutim, nije dovoljno. Vješti ukrajinski vojnici na početku rata „probušili“ su PVO Moskve komercijalnim dronovima. Mediji iz Ukrajine izvještavaju da kineski dronovi, tačnije kvadrokopteri iz kompanije DJI, nanose ogromnu štetu. Tako su letjelice od nekoliko stotina eura postala nerješiva enigma za Ruse, a kasnije i za Ukrajince pošto je Rusija počela raditi isto, dodajući u svoj arsenal i veće iranske dronove.

Na jeftine letjelice Ukrajinci kače eksploziv i šalju ga u rovove, ili na mjesta okupljanja protivničke vojske. Pored toga, pomoću dronova se pravi korekcija artiljerijske vatre, pa u jednom video prilogu ukrajinski vojnik kaže da njihova svaka treća granata pogađa cilj. Odbrane, za sada, uglavnom nema, jer su dronovi veoma mali i teško uočljivi radarima, za razliku od skupih vojnih. A ako ih se uoči ostaje pitanje da li na njih trošiti projektile od stotine hiljada eura. Rusija je pribjegla taktici da Ukrajinu napada u talasima, prvo sa jeftinim dronovima, zatim onim iranske proizvodnje, a na kraju šalje rakete, čime se napadnuta strana dovodi u stanje da mora odabrati koje mete treba pokušati srušiti. Učinci ovakvih napada su stravični, pa je Ukrajina saopštila da se od ovakvih napada, posebno iranskim dronovima, ne može braniti.

I u ovom slučaju pominjanje Irana znači da je manje Teheran, a više Moskva, razlog za naredne korake, baš kao u gore pomenutom slučaju. Iskustvo iz Ukrajine brine armije širom svijeta. Zahvaljući kvadrokopteru i na njemu izvršenoj modifikaciji s ciljem da nosi eksplozivni teret, došlo se do toga da se neku zemlju može sa vrlo malo sredstava uništiti na način kao da je protiv nje vođen rat. Dovoljno je da pojedinac, ili grupa, ovim sredstvima napadne fabrike, energetsku infrastrukturu, ili magacine i tako nanese ogromnu štetu.

Tome smo svjedočili u ratu u Siriji, gdje su dronove koristile sve strane. ISIL je objavljivao video materijale na kojima se vide dronovi koji iznad određene lokacije ispuštaju tromblon ili ručnu bombu. Ukrajinski rat je Evropi pokazao da komercijalni kvadrikopter može biti ogromna prijetnja, čak i armijama Moskve i Kijeva. Vijesti iz Irana sugerišu da je napad na tamošnju fabriku oružja izveden pomoću tri manja drona .

Rat u Ukrajini je tako bacio svjetlo na niz tehnološki otkrića koji ubrzavaju promjene na vojnom, političkom i društvenom planu. Pokazalo se da upotreba široko dostupne tehnologije može dovesti do ogromnih uspjeha na bojnom polju. Prije nekoliko sedmica ruski vojnik je objavio svoju fotografiju na internetu, a potom je zasut ukrajinskim raketama. Moskva je priznala propust, a Ukrajina tvrdila da je usmrtila stotine ruskih vojnika. Naime, Kijev je, koristeći svima dostupne alate na internetu, utvrdio gdje se tačno nalazi vojnik sa fotografije i otvorio vatru. Ne treba imati sumnju da će i u budućnosti upotreba široko dostupne tehnologije stvoriti nove izazove i za najjače armije.

Jesu li ovo optimistične poruke iz Banje Luke? Obratili se Konaković i Dodik nakon sastanka, šta su dogovorili

0

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković najavio je posjetu Srbiji gdje će razgovarati o pitanju granica Srbije i BiH.

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković sastali su se danas u Banjoj Luci, a nakon sastanka je održana pres konferencija.

Prvi je govorio optimistični Dodik koji je kazao da Konakovića lično zna i da ga sve više upoznaje.

“Razgovarali smo o strukturama vezano za pozicioniranje samog ministarstva. Gospođa Turković je pravila stranačke i porodične ambasade po svijetu. Imamo jedno dobro razumijevanje, bitno je da u svim ambasadama budu zastupljeni svi.

Imamo različite pristupe u nekim slučajevima kao što je pitanje sankcija Rusiji, ali tamo gdje budu potrebne odluke, u Predsjedništvu i Vijeću ministara, mi ne možemo dati saglasnost. Moramo da omogućimo da BiH funkcioniše na ustavan način”, smatra Dodik.

Kazao je da će nova vlast nastojati da smanji međunarodni intervecionizam u BiH.

Elmedin Konaković je rekao da mu nije jasno kako je “šok jer su se sastali u Banjoj Luci”.

“Još uvijek je valjda neuobičajena praksa da se dva predsjednika stranaka koji čine vlast na državnom nivou sastaju i dogovaraju.

Ima mnogo otvorenih pitanja, ali hoću da kažem nekoliko primjera iz prakse. Željka Cvijanović i ja smo poslali neka različita mišljenja u institucije, ali mi smo o tome razgovarali. Ono što je za mene važno jeste da ćemo kroz upoznavanje doći do toga da zaživi koncept radnih projekata za sve Bosance i Hercegovce.

Hoćemo da nađemo modele kako to s obje strane može biti prohodno. Vanjski poslovi nisu politička i stranačka stvar. Jako je puno onih stvari oko kojih imamo zajedničke stavove. Nisam znao da su napravljene jednonacionalne ambasade BiH. Često ću dolaziti u Banju Luku, pozivat ću Dodika i u Sarajevo i u neka druga mjesta. Ne mogu shvatiti da se nekome ne sviđa da razgovaramo”, naveo je Konaković.

Istakao je da je zadovoljan njihovim konstruktivinim razgovorom te je odgovorio na pitanje da li će ‘osmorka’ koalirati s SDA.

“Turbulencije unutar ‘osmorke’ su rezultat biranja delegata u Dom naroda PSBiH, posljedica toga je na nekim lokalnim nivoima. SDP se s pravom ljuti. Ja koliko znam Narod i pravda ne pregovara s SDA, to bi bio šok. Mi o tome ne razmišljamo, to bi bio slučaj neke atomske nužde”, rekao je Konaković.

Ministar vanjskih poslova najavio je posjetu Srbiji gdje će razgovarati o pitanju granica Srbije i BiH.

Nisu se složili oko ukidanja viza državljanima Rusije. Dodik je rekao da oni to neće podržati, a Konaković da će ovo pitanje analizirati pravni timovi.

“Ukoliko se o tome bude odlučivalo tamo gdje glasaju Tegeltija i Cvijanović, to neće biti usvojeno. Ako ja budem odlučivao, to će vjerovatno biti usvojeno. To vam je politička relanost u BiH”, kazao je Konaković.

Dodik je upitan zašto su bili protiv ukidanja akciza i najavio je da će biti protiv i u Domu naroda.

“Eliminacijom prihoda za budžete smanjujemo naše razvojne šanse. Nema bogate zemlje bez velikih i redovnih poreza koji se plaćaju”, kazao je Dodik prozivajući SDP-ovog zastupnika Sašu Magazinovića i opoziciju RS.

Otkriveno ko su MMA borci koji su premlatili članove službe za spašavanje: Jednom je otac aktivni političar

0

Radi se, navodno, o MMA borcima, što su i izvikivali tokom tučnjave, kako kažu svjedoci.

Tokom istrage incidenta na Platku, u kojem su teške tjelesne ozljede zadobili član HGSS-a i njegova djevojka, policija je utvrdila da su trojica hrvatskih državljana, starosti 21 i 22 godine, počinila prekršaj naročito drskog i nepristojno ponašanje iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira te će protiv njih biti podneseni optužni prijedlozi nadležnom općinskom sudu, kažu u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj. Navode da su obavijest o prekršaju 21-godišnjeg vozača BMW-a dostavili komunalnom redarstvu u čijoj je nadležnosti daljnje procesuiranje. Za sada, u policiji ne spominju nikakve prijave zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda.

Prema neslužbenim informacijama, napadači su Matej Krunić, Lovro Pavelić i Luka Tiriel Abramović, a Pavelić je bio i vozač BMW-a, koji je u njegovom vlasništvu, piše Jutarnji list.

Radi se, navodno, o MMA borcima, što su i izvikivali tokom tučnjave, kako kažu svjedoci. Jedan od njih, Abramović, bio je i mladi hrvatski skijaški reprezentativac, a kasnije je postao MMA borac. Njegov je otac upravitelj šumarije u Crnom Lugu i član je HDZ-a, aktivan u lokalnoj podružnici.

U PU primorko-goranske navode samo da je “u tijeku kriminalističko istraživanje vezano za narušavanje javnog reda i mira tučnjavom koja se dogodila u nedjelju oko 20 sati na skijalištu Platak”.

Prema dosad utvrđenom, do tučnjave više osoba došlo je zbog “driftanja” automobila na skijaškoj stazi. Naime, 21-godišnji hrvatski državljanin se “nepropisno kretao osobnim vozilom marke BMW po stazi, uslijed čega je vozilo propalo u snijeg te je potom zatražio pomoć 43-godišnjeg djelatnika zimske službe da ga odveze sa staze”.

Budući da 43-godišnjak to nije mogao napraviti, Pavelić se s još dvojicom suvozača s njime verbalno, a potom i fizički sukobio. U policiji navode da su u nastavku tučnjave sudjelovale i druge osobe, a pritom je troje hrvatskih državljana ozlijeđeno pa su zatražili liječničku pomoć u KBC Rijeka.

Prema neslužbenim informacijama, 43-godišnjak, koji je napadnut i teže ozlijeđen, je član HGSS-a koji se s djevojkom i prijateljima, nakon smjene, zadržao u X-baru na skijalištu Platak na piću.

Oko 20 sati, djevojka i on uputili su se k automobilu, a ekipa iz BMW-a tada mu se obratila da ih izvuče iz snijega, u kojem su zapeli zbog divljanja s automobilom na stazi. Kada su ga počeli udarati, djevojka ih je pokušala spriječiti, ali i ona je dobila par udaraca. Napad su pokušali zaustaviti 43-godišnjakovi kolege, koji su dotrčali iz kafića, pa je izbila tučnjava.

Ekipa koja je s BMW-om te večeri došla na skijalište počela je plijeniti pažnju jer su driftali po skijaškoj stazi, uništavajući je, nakon što je ovog vikenda Platak posjetilo više stotina izletnika, među njima i cijele obitelji. Nakon tučnjave, policija ih je zatekla kraj automobila zaglavljenog u snijegu. U večernjim satima još je bilo nešto gostiju u kafiću, a među njima su bili i HGSS-ovci koji su se zadržali nakon smjene.

“Kriminalističko istraživanje se nastavlja provedbom svih potrebnih mjera i radnji kako bi se utvrdile relevantne činjenice ovog događaja i po okončanju će biti podnesene odgovarajuće prijave protiv počinitelja”, ističu u PU PG.

Šest godina od nezapamćene tragedije: Tijelo Amara Kozlića nikada nije pronađeno

Njegovi roditelji i dalje se nadaju da će se njegovo tijelo pronaći jednoga dana, kako bi mu, kako je to otac Alija u više navrata govorio, dostojanstveno klanjali dženazu i znali gdje je.

Prolazi i šesta godina od nezapamćene tragedije koja se dogodila u Lašvi kod Zenice, kada je mladić Amar Kozlić, upravljajući očevim “Audijem”, doživio saobraćajnu nesreću u kojoj su stradali njegovi prijatelji Husein Delić i Almen Begović.

Podsjetimo, nakon večernjeg provoda, mladići su se iz Viteza vraćali kući za Zenicu, kada je “Audi” završio u rijeci Lašvi.

Tijela njegovih prijatelja su pronađena u automobilu, dok tijelo Amara, za kojeg se pretpostavlja da je, također, završilo u rijeci, nikada nije pronađeno.

Iako se u noći sa 4. na 5. februar navršava pet godina od ove nezapamćene tragedije, porodica još nikada nije izgubila nadu da će njihov Amar biti pronađen. Svakog dana očekuju poziv, vijest, informaciju.

Iako su se u proteklom periodu pojavljivale brojne informacije, pa i ona da je Amar viđen te da je otet, nažalost, iako je svaka od njih temeljno provjerena, mladom Kozliću iz mjesta Nemila kod Zenice ni traga.

Njegovi roditelji i dalje se nadaju da će se njegovo tijelo pronaći jednoga dana, kako bi mu, kako je to otac Alija u više navrata govorio, dostojanstveno klanjali dženazu i znali gdje je.

To bi za porodicu Kozlić bio jedini spokoj, međutim, godine prolaze a od njihovog Amara ni traga.

Ministar vanjskih poslova poručio da će se njih dvojica često sastajati: Elmedin Konaković stigao u Palatu RS na sastanak sa Miloradom Dodikom

0

“Moja je cijela BiH, svaki njen pedalj. Interes za sve što radimo nam laska i prija”, poručio je Konaković.

Novoizabrani ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković stigao je u zgradu Palate Republike Srpske gdje će se sastati sa predsjednikom ovog entiteta Miloradom Dodikom.

Dolazak Konakovića je zabilježio fotoreporter N1.

Teme o kojima će razgovarati jučer je otkrio Dodik interesantno tvrdeći kako ne postoji koalicija na osnovu koje je formirana vlast na državnom nivou.

Konaković je, s druge strane, poručio da će se često sastajati.

“Imamo nekoliko veoma važnih tema, a najavljujem da ćemo se sastajati često, razgovarati o projektima i procesima koji su važni za Bosnu i Hercegovinu, za sve njene građane. Nakon sastanka putujemo u ponosni Bihać, večeras se ako Bog da vraćamo u lijepo Sarajevo. Moja je cijela BiH, svaki njen pedalj. Interes za sve što radimo nam laska i prija”, poručio je Konaković.

Najveće pojedinačno povećanje do sada: Evo koliko će sada iznositi minimalna penzija u FBiH

0

Ovo je najveći pojedinačni rast penzija u Federaciji do sada, rekao je nakon sjednice premijer FBiH Fadil Novalić.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je odluku o povećanju penzija za 11,1 posto na prvoj hitnoj sjednici nakon usvajanja Budžeta za 2023. godinu.

Najniža penzija u Federaciji do sada je iznosila 445 KM, a nakon ove odluke bit će povećana za 49 KM. To znači da će u buduće iznositi 494 KM.

Ovaj iznos će prvi put penzionerima biti ipslaćen naredne sedmice kada je planirana isplata januarskih penzija.

Ovo je najveći pojedinačni rast penzija u Federaciji do sada, rekao je nakon sjednice premijer FBiH Fadil Novalić.

Na kraju dodajmo da penzije neće biti povećane korisnicima najviših penzija koje su 2.174 KM.

Hrvat uplatio 120.000 eura za porše, pa shvatio da je oglas lažan

0

Iz policije upozoravaju da se na pojedinim internet stranicama učestalo objavljuju oglasi, čiji je cilj prevara kupaca.

Policija u Hrvatskoj zaprimila je prijavu pravne osobe iz Pule koja je prevarena prilikom kupovine automobila.

Pravna osoba je na njemačkom sajtu za oglašavanje pronašla oglas trgovačkog društva sa sjedištem u Francuskoj o prodaji automobila porše. Nakon dogovora o kupoprodaji automobila, pravna osoba je na dostavljeni broj računa uplatila iznos od 120.000 evra.

S obzirom na to da automobil nije isporučen, oštećeni su naknadnom provjerom utvrdili da je oglas bio lažan i da račun na koji su izvršili uplatu nije u vlasništvu trgovačkog društva. Nakon što su shvatili da su prevareni, problem su prijavili policiji, prenosi Index.hr.

Iz policije upozoravaju da se na pojedinim internet stranicama učestalo objavljuju oglasi, čiji je cilj prevara kupaca. Stoga pozivaju građane da budu oprezniji i da ne nasjedaju na povoljne oglase o prodaji automobila.

Burno u RS: Mijatović uzvratio Salkiću: ‘Ne pitam za sebe, već za druga Ramiza iz Švedske’

0

Teške optužbe i sukobi između funkcionera SDA i SDP-a BiH u bh. entitetu Republika Srpska nastavljeni su i protekla 24 sata.

Prvo se javio Ramiz Salkić, zastupnik SDA u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

“Oni koji su uništili ideju Pokreta za državu i isti isporučili Dodiku, oni koji su se instalirali u Vijeće ministara sa Dodikom, sad su kao ljuti na partnere pa bi sa SDA pravili federalnu vladu, jer vide da bez SDA neće moći, uprkos njihovoj želji. Sad valja mrska SDA”, poručio je Ramiz Salkić.

Ubrzo je stigao odgovor iz SDP-a – reagirao je potpredsjednik ove stranke, Vojin Mijatović.

“Slijede izbori u Bratuncu i Zvorniku. Uska saradnja SNSD i “budžetskog” dijela SDA koji u NSRS bljuje vatru na SNSD je fascinantna. Jesu li pripadnici vojske Republike Srpske u Bratuncu i Zvorniku prihvatljivi za “budžetske patriote” iz SDA. ‘, poručio je Mijatović.

Nenad Nešić dao nalog za uplatu od milion maraka

0

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić dao je nalog za uplatu pomoći opštini Berkovići u iznosu od milion KM za saniranje posljedica zemljotresa.

Na taj način je finalizirana procedura podrške i ovoj lokalnoj zajednici i konačno stvorene pretpostavke za otpočinjanje oporavka i saniranja nastalih šteta.

Razorni zemljotres koji je prošle godine pogodio Hercegovinu nanio je veliku štetu na objektima i infrastrukturi, posebno u opštinama – Ljubinje, Stolac i Berkovići.

Za pomoć i oporavak ove tri opštine izdvojeno je po milion KM, saopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Penzije povećane za 11,1 posto

0

Penzije neće biti povećane korisnicima najviših penzija koje su 2.174 KM.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas je na prvoj hitnoj sjednici nakon usvajanja Budžeta Federacije BiH za 2023. godinu donijela odluku o povećanju penzija u FBiH za 11,1 posto.

– Prije svega, ovom prilikom želim zahvaliti zastupnicima u Predstavničkom domu i delegatima u Domu naroda Federalnog parlamenta što su prepoznali važnost usvajanja federalnog budžeta za ovu godinu. Time su omogućili Vladi Federacije BiH da ispuni obećanje o povećanju penzija od 1. januara za 11,1 posto.

Želim obavijestiti penzionere da smo upravo održali hitnu sjednicu Vlade Federacije, te donijeli potrebnu odluku kako bi januarske penzije, uvećane za 11,1 posto, bile isplaćene na vrijeme. Ovo je najveći pojedinačni rast penzija u Federaciji do sada. Raduje me da smo do ovog rješenja došli na vrijeme kako bismo našim penzionerima omogućili akontativnu isplatu. Danas im definitivno možemo i potvrditi da neće čekati – potvrdio je premijer FBiH Fadil Novalić.

Podsjećamo, 11,1 posto povećanja na najnižu penziju koja iznosi 445 KM je 49,3 KM. Uvećane penzije već bi trebale biti isplaćene naredne sedmice kada je planirana isplata januarskih.

Penzije neće biti povećane korisnicima najviših penzija koje su 2.174 KM.

U Federaciji je više od 430.000 penzionera. Najniža penzija je 445 bila KM, zagarantovana je 531,86 dok je najviša 2.174,48 KM.

Dan zatvora 100 KM: Osam osuđenika za ratne zločine kupilo slobodu

0

Kazne zatvora u trajanju do 12 mjeseci, prema četiri krivična zakona u BiH, mogu se otplatiti.

Osam osuđenih za krivično djelo ratni zločin na zatvorsku kaznu od jedne godine, zamijenilo je, u posljednjih pet godina, zatvorsku novčanom kaznom. Tri takve presude su izrečene i rješenja o zamjeni za novčanu kaznu donesena pred Sudom Bosne i Hercegovine (BiH), po dvije pred kantonalnim sudovima u Zenici i Bihaću i jedna pred Osnovnim sudom u Brčko Distriktu.

Tako je osam osuđenika za ratne zločine kupilo slobodu za 292.000 konvertibilnih maraka ili 36.500 po osobi, što im je omogućeno postojećim krivičnim zakonima, piše InfoRadar.

U tri presude pred Sudom BiH na jednogodišnju kaznu zatvora osuđeni su – Sead Velagić – kao saizvršilac nečovječnog postupanja prema dvojici zatvorenika u Osnovnoj školi Ivan Goran Kovačić u Livnu, Miroslav Perić, zbog nečovječnog postupanja prema maloljetnom zatvoreniku logora Vojnokod Mostara i Goran Pavković za zločin protiv ratnih zarobljenika u Prozoru, koji je kao saučesnik učestvovao u mučenju oštećenih tako što im je golo tijelo dodirivao električnom palicom, tukao ih nogama i rukama, kao i palicom po svim dijelovima tijela. Sva trojica su otkupila zatvorsku kaznu.

DAN ZATVORA 100 KM

I kantonalni sudovi u Bihaću i Zenici smatrali su da je za krivična djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika primjerena jednogodišnja kazna koja se može zamijeniti novcem. Sud u Zenici na godinu zatvora osudio je Atifa Krkalića zbog zlostavljanja civila u Policijskoj stanici u Tešnju i Seada Dizdarevića jer je mučio u cilju iznuđivanja priznanja i informacija civile nanoseći im teške fizičke i psihičke boli. Bihaćki Kantonalni sud na godinu zatvora osudio je Sefera Derviševića zbog zlostavljanja, mučenja i ponižavanja civila uglavnom žena i staraca u opštini Cazin i Zlatka Hušidića zbog zločina nad ratnim zarobljenicima.

Svi oni otkupili su zatvorske kazne.

Osnovni sud Brčko Distrikta na godinu zatvora osudio je Niku Brnjića, za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a ta je kazna rješenjem zamijenjena za novčanu. Kako kažu iz Suda u Brčkom, on je osuđen jer je “propustio činjenje koje je bio dužan da izvrši”, odnosno nije prijavio potčinjenog za koga je znao da je izvršio krivično djelo. Brnjić je bio komandant 108. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) za Bosansku Posavinu tokom napada na selo Bukvik, na teritoriji predratne opštine Brčko u septembru 1992. godine, a bio je optužen da je posmatrao potčinjenog pripadnika satnije Prijedor kako izvršava ubistvo ranjenog srpskog civila.

Opštinski sud u Banjaluci, u dva predmeta kao neosnovan je odbio zahtjeve osuđenih za zamjenu izrečene kazne zatvora, ali ih je zamijenio alternativnom mjerom rada u javnom interesu, dok takve, ili zamjene zatvorske novčanom kaznom nije bilo u ostalih 14 kantonalnih, odnosno okružnih sudova.

Kazne zatvora u trajanju do 12 mjeseci, prema četiri krivična zakona u BiH, mogu se otplatiti.

Prema Krivičnom zakonu BiH, dan zatvora se može zamijeniti za 100 KM, isto toliko za otkup zatvorske kazne po danu predviđaju i Krivični zakon Federacije BiH i Brčko Distrikta, dok Krivični zakon Republike Srpske propisuje da je dan zatvora vrijedan 50 KM.

Prema ranijim podacima Misije OSCE u BiH od 2006. do 2016 godine, u četiri slučaja zatvorske kazne zamijenjene su novčanom – tri pred Kantonalnim sudom u Bihaću, a jedna pred Kantonalnim sudom u Zenici.

Misija OSCE-a u BiH je kao posebno problematična izdvojila dva predmeta koja su se vodila pred Kantonalnim sudom u Bihaću protiv dvojice osuđenih za silovanje i pokušaj silovanja maloljetnih djevojčica tokom rata. U oba slučaja, sklopljen je sporazum o priznanju krivice, zbog čega im je određena kazna zatvora u trajanju od jedne godine, kao i plaćanje 50.000 KM na ime naknade nematerijalne štete oštećenim. Obojica su podnijeli zahtjev za zamjenu kazne zatvora od jedne godine novčanom kaznom, zbog čega nisu proveli niti jedan dan u zatvoru.

O pravdi nema govora u ovim slučajevima, kaže Aleksandra Petrić, pravnica u organizaciji Udružene žene Banjaluka, već o rigidnim pravnim propisima koji se mogu i moraju mijenjati.

“Radi zaštite žrtava i povjerenja koje se od njih traži u smislu vjerovanja u objektivnost, nepristranost i srazmjernost kazni, težini izvršenih krivičnih djela i ponajviše zbog dugotrajnih posljedica koja posebno krivična djela seksualnog nasilja imaju na žrtve, važno je raditi na reformama sistema krivično pravne zaštite u pravcu propisivanja izuzetaka u mogućnosti zamjene kazne zatvora do godinu dana novčanom kaznom kod krivičnih djela seksualnog nasilja”, dodaje ona.

NI PRAVIČNO NI MORALNO

Potrebne su hitne izmjene i dopune krivičnih zakona, kaže Adrijana Hanušić Bećirović, viša pravna savjetnica organizacije TRIAL International, kako bi se onemogućila zamjena kazne zatvora novčanom kaznom u predmetima koji se odnose na krivična djela protiv čovječnosti i vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom.

“Mi kao društvo također trebamo da preispitamo ovakvu praksu i povodom nekih drugih krivičnih djela koja zaslužuju slične garancije adekvatnog kažnjavanja”, napominje ona.

U međuvremenu, kako kaže, dok ne dođe do zakonskih izmjena, potrebno je nastaviti ukazivati na ovakve propuste u različitim prilikama i izvještajima, i poticati prilikom raznih stručnih savjetovanja pravosudnih aktera razgovor i razmjenu mišljenja o takvoj praksi.

“Moram istaći da su primjeri koji se odnose na silovanje i pokušaj silovanja maloljetnica u ratu naišli na izrazito kritički stav kolega, koji su to okvalifikovali kao ugrožavanje svrhe kažnjavanja u ovim predmetima. Kao rezultat koraka koje je TRIAL poduzimao, i koje je poduzimala i Misija OSCE-a u BiH, u prethodnim godinama prema našim saznanjima nije dolazilo do daljeg širenja ovakve prakse”, dodaje Hanušić Bećirović.

Ako se govori o primjeni instituta zamjene zatvorske za novčanu kaznu u odnosu na počinitelje krivičnih djela koja su po svojoj prirodi takva da primjena tog instituta nema opravdanja, onda se, prema riječima Božidarke Dugonjić, sutkinje Vrhovnog suda Federacije BiH, takve situacije jedino mogu preduprijediti izmjenama, odnosno dopunama krivičnih zakona koji se primjenjuju u BiH tako što će se izričitom zakonskom odredbom isključiti određena krivična djela na koja, bez obzira na zaprijećenu ili izrečenu kaznu, ovaj institut neće biti primjenjiv.

„Dakle, ne radi se o promjeni prakse, nego o izmjeni zakonskog rješenja. Pri tome, ni one situacije u kojima je došlo do zamjene kazne zatvora novčanom, iako se radilo o krivičnim djelima koja su po svojoj prirodi takva da primjena tog instituta nema opravdanja, ne mogu se okarakterizirati kao praksa sudova, budući da predstavljaju rijetke izuzetke, a ne pravilo”, objašnjava ona i napominje da njeni odgovori na postavljena pitanja nemaju funkciju pravnog mišljenja niti predstavljaju demonstraciju pravnih stavova koje bi zauzela u nekom od predmeta.

Mira Smajlović, penzionisana sudinica Suda BiH, koja je 16 godina sudila u procesima za ratne zločine pred državnim Sudom, kaže kako zamjena zatvorske za novčanu kaznu u slučajevima ratnih zločina nije ni pravična ni moralna. Vjeruje da je važno da se o ovoj temi govori, da se animira javnost, te da sudije koje sude ovakve predmete moraju biti svjesne da izrečena kazna u zavisnosti od njene visine “sutra može biti novčana kazna”.

“Da se priča o tome koliko je to moralno, koliko je to pravično, evo u skladu je sa zakonom, ali je li pravično i je li moralno – jedno drugo ne isključuje, jedno drugo dopunjuje, pa da se tako razmišlja. Dakle, prvo javnost, a drugo da se utiče da moguće da negdje imamo i hrabrog sudiju koji će poštujući načelo pravičnosti jednu suhoparnu normu tumačiti na način da ta norma ne odgovara nekoj društvenoj stvarnosti koja kod nas jeste takva da su žrtve skrajnute, posebno žrtve ratnog zločina”, kaže ona.

Za razliku od krivičnih zakona Republike Srpske i Federacije BiH, Krivični zakon BiH, kako podsjeća Aleksandra Petrić, predviđa izuzetke kod mogućnosti izrečene kazne zatvora do godinu dana novčanom kaznom ukoliko su u pitanju krivična djela protiv integriteta BiH, i krivična djela koja se vezuju za terorističke aktivnosti.

“Time zakonodavac daje jasnu poruku da postoje djela kod kojih se smatra neprimjerenim da se ova mogućnost dozvoli. Osim toga, izborom djela kod kojih ova zamjena nije moguća, zakonodavac jasno zauzima stav šta je sistemu i društvu prioritetno važno”, navodi ona.

Godine 2017. u Krivični zakon BiH uvedeni su izuzeci za djela za koja se ne može primjenjivati institut zamjene zatvorske novčanom kaznom. Riječ je o djelima protiv integriteta BiH i terorizma, finansiranja terorističkih aktivnosti, javnog podsticanje na terorističke aktivnosti, obuka za izvođenje terorističkih aktivnosti, organizovanja terorističke grupe. Ratni zločini, nažalost, nisu bili uvršteni u ove izuzetke.

Izmjene je predložila tadašnja državna zastupnica SDS-a Aleksandra Pandurević i odnosile su se na djela protiv integriteta BiH, koja su kroz Ustavnopravnu komisiju državnog Parlamenta dopunjena i djelima koja se odnose na terorizam. Oba doma Parlamentarne skupštine BiH prihvatila su ove dopune Krivičnog zakona BiH. Iste godine, međutim, nije prihvaćen amandman zastupnika Šefika Džaferovića koji je tražio da potpuno ukidanje mogućnosti zamjene kazne zatvora novčanom kaznom.

Očito je, kaže sutkinja Mira Smajlović, da predlagači, donosioci zakona nisu senzibilni i ne prepoznaju ovaj problem, zato bi javnost trebala da ga stavi na pijedestal i da govori o tome da je sramotno da se za ratne zločine kazna zatvora mijenja novčanom kaznom.

“Pa valjda bi i taj zakonodavac, ili ministar pravde jedan od predlagača ili neko drugi, koliko je visoki predstavnik donio odluka mogao je i u tom pravcu da donese odluku da se izuzimaju iz zakona ove zamjene za krivična djela ratnog zločina”, kaže ona.

Božidarka Dugonjić, sutkinja Vrhovnog suda Federacije BiH napominje da se, gledano sa aspekta krivičnog zakonodavstva u BiH, kako sudovi imaju zakonsku obavezu da kaznu zatvora u trajanju do jedne godine, na zahtjev osuđenog, zamijene novčanom kaznom, ne može „zamjerati“ sudovima što to i čine, jer postupaju u skladu sa zakonom.

„Međutim, gledano sa moralnog aspekta, jasno je da za određene vrste krivičnih djela, zbog same njihove prirode, primjena ovog instituta nema opravdanja, pa je onda na zakonodavcu da o tome povede računa“, dodaje ona.

Organizacija TRIAL International je počela saradnju sa pojedinim senzibiliziranim zastupnicima u Parlamentu Federacije BiH kako bi se došlo do Prijedloga dopuna člana Krivičnog zakona Federacije BiH u cilju onemogućavanja zamjene kazne zatvora novčanom kaznom za krivična djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava. Iz TRAIL-a predlažu dopunu člana 43a. Krivičnog zakona FBiH kojim je omogućen ovaj institut.

Dopuna krivičnog zakonodavstva, kako kaže Adrijana Hanušić Bećirović, viša pravna savjetnica organizacije TRIAL International, može doprinijeti provođenju ciljeva zbog kojih kaznene politike jesu i uspostavljene, među kojima je društvena osuda počinjenih djela, preventivna funkcija, jačanje povjerenja građana u pravosudni sistem.

“Onemogućavanje ovakve prakse znači i uklanjanje rizika da će se ponovo nekim žrtvama oduzeti jedinstvena prilika za dostizanje nekog vida satisfakcije i da će biti predmet retraumatizacije koju nisu zaslužili. Na koncu, ona šalje jasnu poruku društvu kako se posmatraju i tretiraju djela iz devedesetih koja su ostavila dubok trag na živote toliko puno građana Bosne i Hercegovine”, dodaje ona.

ČEMU TREBA DA SLUŽI INSTITUT NOVČANE KAZNE

U praksi bh. sudova zatvorske kazne do godinu dana najčešće se izriču, između ostalog, za lakše tjelesne povrede, za krađe u manjem iznosu, saobraćajna krivična djela, ugrožavanje sigurnosti, nesavjestan rad, zaključenje štetnog ugovora, privredne prestupe. Međutim, problem nastaje tokom kažnjavanja najtežih zločina protiv međunarodnog prava.

Institut zamjene kazne zatvora novčanom kaznom nije presuda, već izvršni postupak u kojem je zakonodavac ostavio mogućnost da se kazna zatvora ako je izrečena do godinu dana može zamijeniti novčanom kaznom. Ta je norma, kako objašnjava sutkinja Mira Smajlović, imala opravdanje, naročito kada je riječ o imovinskim djelima.

“Država je vjerovatno našla ekonomski interes kao prvo da se puni budžet, a drugo i da se oslobode zatvorski kapaciteti na način da ne bi država izdržavala ta lica. Ona ima svoj smisao u imovinskim djelima. Međutim, kada se donosio Zakon, tada je ostavljena dispozicija sudu da cijeni u kojim situacijama će to uraditi. Pa se cijenila težina djela, okolnosti pod kojima je djelo učinjeno i to je imalo smisla. Šta se desilo u društvu pa je zakonodavac odlučio da tu dispoziciju sudu ukine i da samo ostavi dispoziciju osuđenog koji kaže jeste ja želim da mi se zamjeni kazna zatvora novčanom kaznom, zašto je to urađeno, ja to ne znam. Vjerovatno je onaj ko je mijenjao zakon vodio računa o tome”, navodi ona.

Dakle, prema postojećem krivičnom zakonodavstvu BiH, sudovi su u obavezi da kaznu zatvora u trajanju do jedne godine, na zahtjev osuđenog, zamijene novčanom kaznom, odnosno ukoliko je takav zahtjev podnesen sud nema zakonsku mogućnost da ga odbije.

To bi sve imalo smisla u imovinskim djelima, međutim, kako Smajlović dodaje, predlagač tog zakona nije cijenio kakve to može imati implikacije za ostala krivična djela.

Božidarka Dugonjić, sutkinja Vrhovnog suda Federacije BiH, dodaje kako sam institut zamjene kazne zatvora novčanom kaznom ne predstavlja problem, nego efikasno rješenje kojim se postiže da kratkotrajne kazne zatvora (do jedne godine), umjesto da se izdržavaju u kazneno-popravnim ustanovama, budu zamijenjene novčanom kaznom.

“Time se postižu mnogostruki efekti među kojima su rasterećenje kazneno-popravnih ustanova i umanjenje budžetskih troškova za izdržavanje zatvorenika, a s druge strane, priliv novčanih sredstava u budžet. Ovaj institut poznaju pravosuđa svih modernih demokratskih država i primjenjuje se između ostalog i zbog toga što počinitelji „sitnijih“ krivičnih djela (za koja su zaprijećene blaže kazne), za vrijeme izdržavanja kratkotrajne kazne zatvora, ne mogu ni završiti ukupni program resocijalizacije koji se provodi u kazneno-popravnim ustanovama“, objašnjava ona.

Iako je u javnosti, kako kaže, prisutan generalno negativan stav o mogućnosti zamjene kazne zatvora novčanom kaznom, uglavnom usljed neinformiranosti o tome pod kojim uslovima i zašto se taj institut primjenjuje, treba jasno reći da on ima opravdanje svog postojanja u krivičnom zakonodavstvu, o čemu se u svojim odlukama izjašnjavao i Evropski sud za ljudska prava, pa i Ustavni sud BiH.

“Problem u primjeni ovog instituta može nastati tamo gdje ne postoji zakonski kriteriji u smislu ograničenja njegove primjene na određenu vrstu krivičnih djela, kao što je slučaj i u BiH, pa ukoliko postoji zakonska mogućnost ublažavanja kazne zatvora do jedne godine, slijedi da se institut može primijeniti i na počinitelje težih krivičnih djela ili na počinitelje krivičnih djela za koja su zaprijećene blaže kazne, ali su ona po svojoj prirodi takva da primjena ovog instituta gubi svaki smisao – silovanje, bludne radnje, spolni odnošaj zloupotrebom položaja, spolni odnošaj sa djetetom i dr.”, objašnjava Dugonjić.

Problem se javlja, dodaje sutkinja Smajlović, kada dođe do djela ratnog zločina koja su prema međunarodnom pravu najteža krivična djela, koja zaslužuju najteže krivične sankcije, najjaču društvenu osudu.

“I onda dolazimo na to da se to svede na jednu ekonomsku kategoriju što je zaista nešto što je vrijedno razmišljanja. Zakon je takav, to je norma, ali sa aspekta pravičnosti, moralnosti naprosto ne može izdržati taj test. Nemoguće je ratni zločin svesti na ekonomsku kategoriju da se ta kazna zamijeni nekim novčanim iznosom. Nespojivo je, povreda humanitarnog prava. Ja posebno govorim sa pozicije žrtve, znate naš zakon ni to nije riješio na adekvatan način”, upozorava ona.

ŠTA SE PORUČUJE ŽRTVAMA

Činjenica da je zatvorsku kaznu moguće zamijeniti i u slučajevima ratnih zločina, prema mišljenju Adrijane Hanušić Bećirović, više pravne savjetnice u organizaciji TRIAL International, jako loše utiče na žrtve ratnih zločina koje su imale status oštećenog lica u tim predmetima, ali i na širu zajednicu žrtava ratnih zločina. Na ovaj način, kako kaže, direktno se podriva njihovo povjerenje u pravosuđe, jer se sugerira da čak i oni koji su počinili najteže zločine, i koji su za to pravosnažno osuđeni, mogu, ukoliko imaju sredstva, da kupe slobodu i time izbjegnu sankciju i za najgnusnija djela.

“Time se žrtvama oduzima prilika za satisfakciju, kao jednu od mjera reparacije na koju imaju pravo prema međunarodnim standardima, a koja se, između ostalog, može postići adekvatnim kažnjavanjem počinitelja zločina. Bez takve satisfakcije, i uz dodatno razočarenje zbog omogućavanja zamjene kazne za novčanu kaznu, proces rehabilitacije i pokušaj integrisanja takvog iskustva u njihov život, jeste uveliko otežan”, dodaje ona.

Aleksandra Petrić, pravnica u organizaciji Udružene žene Banja Luka, kaže kako izricanje niskih kazni u slučajevima ratnih zločina nosi poruku žrtvama da su ova djela manje društvene opasnosti, da ne proizvode ozbiljne posljedice po žrtvu i društvo u cjelini, što je nesrazmjerno prirodi krivičnih djela ratnih zločina.

“Sa niskim kaznama nema društvene osude počinjenog zločina, nema ostvarivanja pravičnosti koje žrtve očekuju, kako bi osjetile da su bitne društvu i da društvo i pravosudni sistem osuđuju ono što su preživjele”, navodi ona. Žrtve ratnih zločina već decenijama nakon rata u BiH, podsjeća Petrić, žive na društvenim marginama i nisu prioritet javnim institucijama u kontekstu ostvarivanja njihovih osnovnih ljudskih prava.

“Procesuiranje i osude počinilaca ratnih zločina žrtvama primarno donose osjećaj prepoznavanja njihovih patnji i stradanja, potvrdu da su doživjele i preživjele strahote, da im se vjeruje. Da je neko kriv i da će odgovarati za zločin koji su preživjele. Mogućnost ‘otplaćivanja’ ratnih zločina nosi poruku da su stradanje i njegove posljedice zanemarive i nevažne i da su prava počinioca važnija u odnosu na patnju i bol žrtava. To je društveno neprihvatljivo i nemoralno”, jasna je ona.

Zamjenom zatvora novčanom kaznom, kako kaže bivša sutkinja Suda BiH Mira Smajlović, žrtvama poručujemo da je praktično bagatelizovana njihova patnja, da se naprosto novcem sve može kupiti, pa i nečija duševna bol. Bh. društvo bi, vjeruje ona, trebalo, s obzirom da je izašlo iz rata da ima posebnu senzibilnost prema žrtvama.

“Inače bi svaku žrtvu, a posebno žrtvu ratnog seksualnog nasilja, trebalo zaštititi, da ni u primisli ne bi moglo biti da neko ko ima pare otkupi slobodu. Mislim da je to jako loša poruka žrtvama”, kaže Smajlović.

Podsjeća da mnogi optuženi koji se procesuiraju na Sudu BiH imaju novčanu pomoć od više udruženja pod navodima da im oni pružaju tu pomoć za odbranu u krivičnom postupku.

“I ta su novčana sredstva možda od budžetskih obveznika, jer se finansiraju vjerovatno iz budžeta. Ali sada kada svedemo da on i otkupi tu slobodu, jer jedno je braniti se na sudu i imati pravičnu odbranu, a drugo je kada već Sud donese odluku da se to mijenja u novčanu kaznu. Mislim da se to bagateliše i da to nije dobra poruka žrtvama. Na kraju, ta ekonomska kategorija, materijalna kategorija je prevlađujuća u ovom našem društvu i da nismo senzibilni na nečije patnje i da se ne može sve novcem platiti”, zaključuje Smajlović.

Nakon 1058 dana Austrija ukida sve korona mjere: ‘Korona više neće biti bolest koju treba prijaviti nadležnima’

0

Austrija bi se trebala vratiti u “normalan rad” 30. juna . Sve posebne odredbe za koronu prestaju na današnji dan.

Korona više neće biti bolest koju treba prijaviti, sva posebna pravila i odbori za pandemiju bit će ukinuti. Obaveza nošenja maski u bolnicama i domovima prestaje 30. aprila.

1058 dana nakon prve konferencije za novinare 10. marta 2020. – u to vrijeme još s kancelarom Sebastianom Kurzom i ministrom zdravlja Rudolfom Anschoberom – tirkizno-zelena koalicija odlučila je danas ukinuti sve mjere Covida. Ministar zdravlja Johannes Rauch (Zeleni) i ministrica kancelarija Karoline Edtstadler (ÖVP) objavili su u srijedu, nakon Vijeća ministara, mapu puta za izlazak iz režima pandemije, piše GPM.

Austrija bi se trebala vratiti u “normalan rad” 30. juna . Sve posebne odredbe za koronavirus prestaju na današnji dan.

  • Sars-CoV-2 tada više nije bolest koju treba prijaviti
  • Ovim se također završavaju trenutno važeća ograničenja saobraćaja za osobe koje su pozitivno testirane, kao što je zahtjev za individualnom maskom.
  • Zahtjev za maskom u osjetljivim područjima kao što su bolnice i starački domovi prestaje da važi 30. aprila, na dan kada ističe Uredba o mjerama Covid-a.
  • Pravila za izuzeće rizične grupe takođe se završavaju 30. aprila.
    Svi timovi i komiteti za upravljanje kriznim situacijama Corona će biti raspušteni 30. juna.
  • Vakcinacije, testovi i izdavanje Covid lijekova treba da se prebace u normalan zdravstveni sistem, a trenutno su u toku pregovori sa zdravstvenim osiguravajućim kućama i komorama. Cilj je da ove mjere ostanu besplatne, ali “više neće biti pet PCR i pet antigenskih testova za svaku osobu u ovom obliku”

“Moramo se vratiti u normalan način rada”

“Pandemija ide, virus ostaje”, rekao je Rauch. Završetak mjera, uključujući ukidanje Zakona o mjerama Covid-a, proći će kroz uobičajeni parlamentarni put inkluzivne procjene. “Tokom pandemije često su se morale donositi brze odluke – sada mi je važno da se i ovdje vratim na normalan način rada.” Do kraja mjera predstoji revizija zakona o epidemiji, koji suštinski proizlazi iz monarhije.

Čak i nakon prestanka obaveze izvještavanja o koroni, trebalo bi da postoji pregled toka pandemije u Austriji, poručili su iz Vlade. Ovo treba postići kroz „miks“ evaluacije otpadnih voda iz postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i analize PCR uzoraka. Monitoring otpadnih voda proširen je na način da je, prema podacima Ministarstva zdravlja, obuhvaćeno znatno više od polovine stanovništva.

“Mogu tvrditi za sebe i za sve ostale da su političari uvijek djelovali prema svom najboljem znanju i uvjerenju”, kaže Edtstadler. Uskladiti slobode i zdravlje oduvijek je bilo teško. Da, naravno da je bilo grešaka, kaže Rauch – “gledajući unazad, zatvaranje škola je bilo pogrešno, izgubili smo mnogo djece”, rekao je ministar.

Sve u svemu, “dobro smo prošli kroz ovu krizu”, kaže Edtstadler. Debata o mjerama – posebno o zahtjevu za neuspješnom vakcinacijom – nesumnjivo je dovela do polarizacije. „Vrijeme je da zatvorimo ovo poglavlje“, rekao je ministar.

Kiselina u lice, ‘odšteta’ od 500.000 eura, detalji prijetnji koje je dobivala Senidah: “Nije uredu da tek tako ode, a da se ne oduži”

Kako se navodi u izvještaju MUP-a Šmrkova grupa je planirala fizički napad na pjevačicu Senidah tokom njenog boravka u Sarajevu ili drugim lokacijama koje bi bile pogodne za izvršenje.

Admir Arnautović Šmrk uhapšen je 20. septembra prošle godine u okviru akcije Bumerang, a koja se odnosila na organizovani kriminal, pranje novca i druga krivična djela.

On je razotkriven preko Sky aplikacije i još uvijek je pritvoru, a čeka se i podizanje optužnice.

Po nalogu Tužilaštva BiH akciju je provodio MUP KS, a oni su napravili izvještaj za policijske akcije u prethodnoj godini, gdje su iznijeli šokantne detalje. Kako se navodi njegova grupa je planirala fizički napad na pjevačicu Senidah tokom njenog boravka u Sarajevu ili drugim lokacijama koje bi bile pogodne za izvršenje.

Planirano je da je „prebiju, rane ili pospu kiselinom po licu.“

Kako se dalje navodi u izvještaju oni su bili „svjesni da bi na taj način joj nanijeli teške tjelesne povrede ili joj zdravlje teško narušiti, odnosno ugroziti građanski mir što su i htjeli.“ Navode da bi na taj način počinili krivično djelo Nasilničko ponašanje i Nanošenje teških tjelesnih povreda.

Dobijala prijetnje nakon boravka u Sarajevu

Popularna pjevačica je u junu 2020 godine naprasno napustila Sarajevo, u kojem je tanda, kako su prenijeli regionalni mediji, bila zbog poslovnih obaveza i vratila se Ljubljanu zbog prijetnji bivših saradnika, počele su da se otkrivaju nove informacije

Senida Hajdarpašić, u javnosti poznatija kao Senidah, i dalje ima problem sa bivšim saradnicima, takozvanom estradnom mafijom, pisao je Kurir.

“Popularnu slovenačku zvijezdu su navopdno ucjenjivali opasni ljudi iz tog kruga i tražili joj pola miliona eura kako bi je pustili na miru”, saznaje Kurir.

Iako je odlaskom u Ljubljanu pomislila da je uspjela da se izvuče i da su je ostavili na miru, pojedinci iz te opasne organizacije su joj ponovo priprijetili. Kako je rekao izvor blizak Senidi, stizale su joj prijetnje i zahtjevi za “otkup slobode”.

Navodno, onis u pjevačice tražili da im se oduži za to što su ulagali u nju, davali joj reklamu i stvorili brend od njenog imena, plaćali joj troškove za inostranu karijeru, kao i da nije u redu da “tek tako ode, a da se ne oduži”. Zbog toga od nje tražili da im plati “odštetu”.

Ukoliko to ne uradi, i sama je svjesna da u Sarajevu i okolnim gradovima u regionu više neće moći mirno da boravi. Iako se i dalje nije izjasnila i odlučila šta će da uradi, sagovornik je tada rekao da će, po svoj prilici, pristati na te uslove, pa će im reket isplaćivati u ratama. Ona želi da nastavi da gradi svoju karijeru na miru i da sama zakazuje nastupe, bira pjesme, a da joj se drugi u to ne miješaju. Navodno, bivši saradnici ponudili su joj da im vraća pare u naredne dvije godine. Razlog za to je što skoro godinu za vrijeme pandemije nije imala nastupe, kao ni ostali muzičari, zbog pandemije korone.

Kako su pisali mediji, saznalo se da je dobijala prijetnje kada je odlučila da promijeni tim saradnika, među kojima su bili i Buba Corelli i Jala Brat, inače usko povezani sa ovom kriminalnom grupom. Plan je bio da najprije preplaše pjevačicu na neki od svojih prepoznatljivih načina – napadom na njeno vozilo ili mjesto gdje boravi u tom trenutku, na šta su je upozorili poznanici. Jedan njen prijatelj, čim je saznao šta se planira, kontaktirao je sa Senidom i rekao joj da je bolje da se skloni iz Sarajeva na neko vrijeme, što je ona i uradila i odmah krenula.

U julu 2021. bačena bomba na kuću njenog saradnika u Sloveniji, a potom je 31. marta 2022. oko 22 sata u Ulici Hasana Merdžanovića u opštini Vogošća u Sarajevu došlo do aktiviranja eksplozivne naprave kojom je dignut u vazduh auto Senidinog menadžera Asima Kravića. – Uviđaj su obavili policijski službenici Uprave policije MUP kantona Sarajevo koji nastavljaju rad na rasvetljavanju i dokumentovanju krivičnog djela izazivanje opšte opasnosti – rečeno je tada u MUP BiH.

Aličković o Faći: “Perhan iz kuće ne izlazi mjesecima, jer se cijeloj državi zamjerio, pola godine nije zamijenio posteljinu”

Nekadašnji kriminalac Amir Pašić Faćo na svom TikTok profilu objavio je niz šokantnih tvrdnji. Ovog puta njegova meta bio je Nihad Aličković i njegov AntiDayton pokret.

“Znate li vi ko je Aličković? Meni je krivo što vi ne možete da prepoznate te degene. To je jedan narkomančina.”

Na kritike i pogrdne riječ od strane Pašića, Aličković je imao odgovor.

– Ja na mačkama zarađivao? Pa da sam na mačkama zarađivao ili bilo ko drugi ne bih onda mačke poklonio dalje.

Samo poslušajte ove bljuvotine “ljudi” KOJI SVE ZNAJU a ne znaju ni da objasne ono što hoće da slažu, ne znaju ni da kažu ni ko ste ni šta ste ni čim se bavite. “Jeste djece mi JA SVE ZNAM” a ne zna bilmexZ ni kašiku da podigne. Ovaj krenbil je postao prijetnja tinedžerima u BiH i Dijaspori sa svojim nastupima i pletenjem po TikToku.

Ugrožava mentalni sklop djece koja vrte klipove na toj društvenoj platformi i uči ih maksimalnim bljuvotinama a truje im mozak lažima i podvalama o mnogim časnim imenima u ovoj zemlji. Ovo nešto jer insan nije očigledno, iz kuće ne izlazi već mjesecima jer se cijeloj državi zamjerio ALI “ON ZNA” djece mi zna sve pa onda 10 sekundi kasnije nekome djecu psuje.

Ova sagovornica koja takođe ne zna šta bi prije da slaže, da kaže da izvali, takođe može samo da sanja o portfoliju AntiDayton pokreta koji ima iza sebe, ako uopšte zna šta to znači. Ta neka izvjesna Ina ili kako se već zove, u suštini nije bitna apsolutno ali bitne su laži koje plasira zajedno sa ovim “Perhanom” koji iza sebe nije promjienio posteljinu pola godine.

Treba mu donirani igle za pletenje i pletivo kad ga već ovako dobro ide. Sjedi i pleti samo ti je izgleda još to ostalo u životu. Oni ne znaju uopšte šta bi rekli, kakav AntiDayton i zlatni ljiljani? O čemu vi trabunjate?

Dakle… tako izgledaju osobe koje svoj ego hrane lažima i etiketiranjem jer vam nisu ni do koljena. Ovaj neostvareni kriminalac u pokušaju, davno je trebao da bude pred Tužilaštvom jer on “zna sve” ko je koga ranio, odradio i ubio, pa da ga malo Tužilaštvo ispita kad već sve znaš dođi vamo. I mislim da je to samo pitanje dana kad će se to desiti.

Kao što znate, mačku koja mi se kotila pred vratima koju sam našao odnio sam u stan sa dva mačića koja je okotila i čuvao sam ih mjesec dana dok ih nisam poslao na poklon u Bihać. Dva dana nakon što sam zbrinuo mace, Jasmina Bender je sama od sebe bez pitanja uplatila 200,€ za pijesak za hranu itd itd. Bez ikakvog pitanja i komunikacije i hvala joj, iako nike trebala ali tih 200,€ je bilo od pomoći. Za tih mjesec dana, javilo se sigurno preko 10 osoba koje su željele da pošalju nešto novca, sad se više ne mogu sjetiti ni imena, ali orva poslije Jasmine javila se Azra Bajramovic-George iz USA koja je htjela poslati novac i kojoj sam se zahvalio ali nije bilo potrebe. Tako je bilo i sa ostalima koji su se javili!

Dakle, niie ovo nikakvo pravdanje, već samo razbijanje TIK TOK MITOVA koji se 24 sata plasiraju djeci putem internet bandita koji ih teuju svakodnevno jer to ne radi ništa drugo nego samo to!

Brišite djeci TikTok iz telefona, zabranjujte im maksimalno da to koriste! Ovo je postalo i više nego bolesno.

I da, dijete, tj beba koja je pronađena onda kada sam na to i reagovao, da sam mogao i imao pravo da je usvojim, usvojio bih je bez rikeči! Ali šta znaju koze šta je život, šta je insan i sevap i briga i slično. Ne znaju jer od drveta ne vide šumu.

Eto samo da vam skrenem pažnju na nešto što je trenutno aktuelno, a od Perhana već polako narod napušta u praćenju jer vide da očito neku dijagnozu ima. Za sve ostalo, ima sud, pa neka se pred sudom ustanovi kako sam ja to varalica i narkomančina, pa kad bude morao snimati 20 Live-ova dnevno da me ispalti baš me zanima sta će tada pričati javno!
Čuvajte djecu od ovog bolesnog uticaja ovo je narušavanje javnog reda i mira, ugrožavanje života, narušavanje ugleda i časti te gibet i potvora koja na sudu zna se kako se završava!

Ljubi vas brat! Znam da sve ovo već znate napamet i da ste u toku svega i nisam se nasekirao svega mi sekunde, vjerujte, ali ovaj manipulator treba da se nauči kulturno pameti! Pa onda da ostali uzmu to za primjer!, napisao je Aličković, prenosi CH.