Mostar: Blokirano Komunalno zbog otkaza za 18 radnika, prijetnja štrajkom glađu

Preporučeno

Nemojte propustiti

U Mostaru je danas došlo do blokade kruga Javnog preduzeća “Komunalno” nakon što je Uprava uručila vanredne otkaze za 18 radnika Odjela niskogradnje. Radnici smatraju da su otkazi nezakoniti i da predstavljaju pritisak i diskriminaciju. Uprava, s druge strane, tvrdi da su otkazi doneseni u skladu sa zakonom zbog težih povreda radnih obaveza.

U blokadi su se našli kamioni i radne mašine, a radnici ističu da nisu odbijali izvršavati radne zadatke, već su ukazivali na nepravilnosti u organizaciji posla i raspodjeli radnih mjesta. Odbijaju prihvatiti raspoređivanje na područja koja, po njihovim riječima, nisu u skladu sa njihovom radnom jedinicom.

Upravo se čita:  Požar u Lipecku: Istražuje se mogućnost ukrajinskog napada na industrijske objekte

Jadranka Senkić, vršiteljica dužnosti direktorice JP “Komunalno” Mostar, navela je da je prije donošenja odluka proveden zakonom propisan postupak. Istaknula je da je utvrđeno postojanje težih povreda radnih obaveza, što je bio pravni osnov za otkaze.

Sindikat komunalnih radnika Hercegovačko-neretvanskog kantona osudio je ovaj potez, ističući da je riječ o presedanu u javnim preduzećima u Bosni i Hercegovini, s obzirom na to da nikada ranije nije zabilježeno da 18 radnika dobije otkaz istog dana.

Upravo se čita:  Radovi na mostu Ars Aevi blizu završetka: Vandali oštećuju zaštitnu ogradu dok čekamo tehnički prijem

Predsjednik Gradskog vijeća Mostara Đani Rahimić apelovao je na obje strane da spor riješe kroz dijalog, napominjući da dodatni pritisci neće doprinijeti smirivanju situacije. On je naglasio važnost pronalaska rješenja koje bi zadovoljilo sve strane i omogućilo nastavak rada.

Ova situacija otvorila je brojne rasprave oko upravljanja ljudskim resursima u državnim preduzećima i njihovih obaveza prema radnicima. Događaji u Mostaru mogli bi postati okidač za šire promjene u regulativi vezanoj za radne odnose u javnom sektoru.

Izdvajamo

Izdvajamo

Turski državljanin u pregovorima o priznanju krivice: Tužiteljica traži produženje pritvora zbog opasnosti od bjekstva

Tužiteljica Gordana Bosiljčić zatražila je produženje pritvora za optuženog strana državljanina, ukazujući na potencijalnu opasnost od bjekstva. Optuženi se...

Još vijesti za vas