Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Panel „20 godina nakon Daytona“ u Washingtonu: Reformski procesi ključ stabilnosti BiH

Preporučeno

Ministrica finansija i zamjenica premijera Federacije Bosne i Hercegovine Jelka Miličević učestvovala je na panelu „20 godina nakon Daytona: Reformska očekivanja u BiH“ u Washingotonu i tom prilikom izrazila spremnost saradnje sa međunarodnim finansijskim institucijama, javlja Anadolu Agency (AA).

„Međunarodni monetarni fond, Svjetska banka i Evropska razvojna banka su partneri sa kojima želimo sarađivati. Te institucije su nam prenijele tehnička iskustva razvijenih zemalja, što nam je neophodno“, kazala je Miličević.

Ističući kako je međunarodna zajednica pružila značajnu podršku u obnovi BiH nakon završetka rata, Miličević je kazala da su MMF i Svjetska banka dali poseban doprinos u tom procesu.

Podsjetivši da je stand-by aranžman sa MMF-om potpisan 1996. godine, Milićević je kazala da su takvi sporazumi donijeli značajnu tehničku pomoć i savjete koji su imali važnu ulogu u konsolidaciji finansijskog sektora u BiH.

Upravo se čita:  “Ništa mi nije teško” Dječak iz Bosanskog Petrovca je glava domaćinstva nakon smrti oca, od četvrte godine vozi traktor

„Sve dok MMF bude stajao uz nas, podržavat će nas i druge međunarodne institucije, Svjetska banka i Evropska razvojna banka su nam dale veliku podršku kroz kreditiranje niz infrastrukturnih projekata. Sardnja sa takvim institucijama je doprinijela u ekonomskom razvoju zemlje“, pojašnjava Miličević.

MIličević je na kraju kazala da su aktuelni ekonomski uvjeti u zemlji povoljni i da će reforme biti nastavljene.

– Goldstein: Podržati tržište rada i obrazovanje

Direktorica Svjetske banke za Zapadni Balkan Ellen Goldstein je ukazala na niz ekonomskih poteškoća u BiH i kazala da je u poređenju sa drugim evropskim zemljama posebno vidljivo da u BiH postoje manjkavosti na tržištu radne snage i obrazovnih kriterijuma.

Upravo se čita:  Meteorolog pojasnio kakvo ljeto nas očekuje na Balkanu: Suho i toplo, ali bit će i lokalnih nepogoda

„Samo 25 posto populacije je zaposleno. Spolno gledano, 65 posto je zaposlenost kod muškaraca, a 41 posto kod žena. Ovi omjeri su izuzetno mali“, kazala je Goldstein.

Ističući kako je neophodno da ekonomija BiH godišnje bilježi rast od šest i više posto kako bi stekla uvjete za zbližavanje sa razvijenim zemljama, Goldstein je pozvala na provođenje opsežnih reformi u sektorima tržišta rada i obrazovanja.

– Yee: Odgovornost za reformske procese se ne smije ostavljati budućim vladama

I zamjenik savjetnika Ministarsstva vanjskih poslova SAD-a za Evropu i Aziju Hoyt Yee je ukazao na neophodnost reformskih procesa u BiH.

„U periodu predizbornih kampanja se teško mogu stvoriti uvjeti za reformske procese. Zbog toga se reforme moraju provoditi prije tog perioda. Predajom odgovornosti za reforme budućim vladama bi bilo na štetu cijele BiH. Narodi BiH imaju pravo na boolje uvjete života i SAD su odlučne da podrže BiH u tim procesima“, kazao je Yee.

Upravo se čita:  Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: "Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao"

Yee je također kazao da tenzije u Ukrajini, aktuelna izbjeglička kriza i drugi regionalni i globalni problemi poput terorizma povećavaju rizike i u BiH i regiji, te naglasio da su reforme ključ uspostave stabilnosti i otpornosti BiH na te rizike.

Jučer su premijer Federacije BiH Fadil Novalić i premijerka drugog bh. entiteta Republika Srpska, Željka Cvijanović učestvovali na konferenciji “20 godina Dejtona – Mogućnosti za napredak reformskih procesa u BiH” u Washingtonu.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: “Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao”

Alijana Kaharević već 21 godinu iščekuje svog brata Enesa. Te 2003. godine je nestao i nikad ga nisu pronašli. Ističe...

Još vijesti za vas