Petak, 3 svibnja, 2024

Sokolović: Mostar je Dejtonskim sporazumom definisan kao jedinstven grad, niko ga ne smije dijeliti

Preporučeno

Grad Mostar je prema Dejtonskom sporazumu definisan kao jedinstven grad, sa šest izbornih jedinica. Bila kakva podjela na dvije općine, ili više njih, bilo bi protivno Dejtonu – upozorio je za agenciju Patria državni poslanik u Parlamentu BiH, Salko Sokolović.

Mostarci od 2012. godine ne mogu izaći na lokalne izbore, jer je Ustavni sud naložio izmjenu Izbornog zakona BiH, u dijelu koji se odnosi na izbore u Mostaru. Te izmjene nisu urađene do danas.

Radi se o tome da je gradsko vijeće Mostara ranije birano s područja šest bivših općina/izbornih jedinica, i to po tri vjećnika, iako te jedinice imaju vrlo različit broj birača. Neke izborne jedinice imaju višestruko više birača od drugih.

Drugu grupu za gradsko vijeće Mostara od 17 vjećnika građani su birali sa zajedničke liste.

Problem je nastao kada se shvatilo da oko 1.000 građana iz centralne gradske zone, svojevrsnog distrikta ili sedme izborne jedinice mogu birati predstavnike za Gradsko vijeće samo sa zajedniče liste, ali ne i kandidate koji dolaze sa listi iz izbornih jedinica.

Ostali građani Mostara predstavnike su birali i sa zajedniče liste ali i sa listi iz svojih izbornih jedinica. Ustavni sud BiH naložio je da se takva praksa promijeni. Ali, to se nije desilo ni četiri godine poslije.

Večernji list objavio je kako je Stranka demokratske akcije izašla sa svojim prijedlogom za preustroj Grada Mostara, čime su praktično potvrdili da je njihov cilj podijeliti Mostar na dvije općine. Večernji piše da je čak i u posjedu dokumenata koji govori o podjeli Mostara na dvije općine, a što je, navodno, ocijenio kao prihvatljivo rješenje za Mostar i predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

Tako, SDA-ovim prijedlogom predviđeno je donošenje posebnog zakona o gradu Mostaru koji bi bio ustrojen s dvije općine; gradska općina Stari grad sastojala bi se od gradskih područja: Sjever, Stari grad, Jugoistok i Centralna zona. Gradska općina Novi grad sastojala bi se od gradskih područja: Zapad, Jugozapad i Jug. Prema prijedlogu SDA, općine bi imale nadzor na teritorijem, ljudima i novcem, dok bi Grad imao protokolarnu ulogu.

Novi zakon nije prihvatljiv za HDZ BiH, jer se boje da bi Bošnjaci preko Federalnog parlamenta, gdje su većina, mogli mijenjati zakon i na taj način kontrolisati funkcionisanje Mostara.

No, i da nije toga, mnogi analitičari ali i iskusni političari ocjenjuju da je prijedlog o podjeli Mostara neprihvatljiv.

Sokolović objašnjava da problem treba rješavati u dijelu koji se odnose na broj vjećnika iz izbornih jedinica, a ne mijenjati strukturu grada, piše NAP.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: “Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao”

Alijana Kaharević već 21 godinu iščekuje svog brata Enesa. Te 2003. godine je nestao i nikad ga nisu pronašli. Ističe...

Još vijesti za vas