Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Sve klinike KCUS-a ostaju bez lijekova?

Preporučeno

Snabdijevanje pacijenata i bolesnika različitim vrstama lijekova na svim klinikama Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) je dovedeno u pitanje jer su KCUS-u oborena dva velika tendera za nabavku medikamenata do kraja 2014. godine, pišu Nezavisne novine.

Foto: Arhiv
Foto: Arhiv

Prema našim saznanjima, ovi tenderi raspisani su kroz čak 293 lota, a iskazana je potreba za kontinuitetom nabavke lijekova za liječenje sistemskih infekcija, te lijekova različitih grupa za potrebe svih klinika KCUS-a. Oba javna natječaja su poništena odlukom Ureda za razmatranje žalbi BiH, koji je usvojio žalbu veledrogerije “Interpromet” iz Novog Grada na “nezakonitu diskriminaciju” i “nepotrebno trošenja javnih sredstava”.

Naime, ova farmaceutska kompanija smatra da je ugovorni organ (KCUS) zbog tenderskih uslova izvršio favoriziranje pojedinih ponuđača i istovremeno diskvalificirao druge, što nije nepoznata praksa u aranžmanima sa farmaceutskom industrijom i njihovim lobijima u biznisu u kojem se vrte desetine miliona maraka.

Zoran Smiljanić, direktor marketinga “Interprometa”, ističe da je ovim tenderima doveden u pitanje i Zakon o javnim nabavkama BiH.

“Ugovorni organ je na osnovu određivanja načina plaćanja i eliminatornog bodovanja izvršio diskvalifikaciju ponuđača. Također, nije predvidio i avansna plaćanja uz dodatne popuste ili druge vrste plaćanja kojima bi ostvario ukupnu nižu cijenu i time racionalno trošio javna sredstva, što je osnovni cilj javne nabavke”, navodi Smiljanić.

On podsjeća da prema Zakonu o javnim nabavkama ugovorni organ nikako ne smije uključiti kriterije “koji su kriteriji za eliminaciju, a ne za ocjenu ponuda”. Smiljanić dodaje da ugovorni organ (KCUS) “uopšte nije pokušao postići ukupno nižu cijenu kroz valutu plaćanja, već samo odgoditi plaćanje”.

“Ovakvo postupanje suprotno je osnovnom cilju javnih nabavki, a to je racionalno trošenje javnih sredstava”, zaključuje Smiljanić.

Na pitanje o opasnosti da KCUS, makar nakratko, ostane bez prijeko potrebnih lijekova, iz ove zdravstvene ustanove nije nam direktno odgovoreno.

“Menadžment KCUS-a svakodnevno čini izuzetno velike napore kako bi bili prevaziđeni postojeći problemi i kako bi pacijenti bili zbrinuti na najbolji mogući način, po principima dobre liječničke prakse”, naveli su u odgovoru, uz opširno obrazloženje zašto su poništena ova dva velika tendera.

Iako smo kontaktirali mnoge sagovornike i strane, nažalost nismo uspjeli saznati koja je od velikih farmaceutskih kompanija bila favorizirana u ovom višemilionskom poslu.

Inače, poslovanje KCUS-a je dugi niz godina pod posebnom prizmom, a bivši menadžment je osumnjičen za pronevjere milionskih sredstava. Prema zvaničnim podacima Vlade Kantona Sarajevo, samo u 2012. godini KCUS je napravio gubitak od čak 15,7 miliona KM.

Ostoja Kremenović, novi predsjedavajući Ureda za razmatranje žalbi BiH, rekao je u petak da Ured svoje odluke ne komentariše.

“Pojedinosti ne mogu komentarisati, a naša rješenja može komentarisati samo Sud BiH. Osim toga, mi imamo toliko žalbi da detalje zaista ne mogu pamtiti pojedinačno”, naveo je Kremenović.

Izvor: Nezavsine novine

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Žena ostala bez 576.780 KM nakon što je prevarena na stranici za upoznavanje

Sedamdesetdevetogodišnja žena iz Dablina ostala je bez svoje ušteđevine od 250.000 funti (576.780 KM) nakon što je prevario muškarac...

Još vijesti za vas