Petak, 3 svibnja, 2024

Udruženja Srebreničanki: Tražimo konkretne pomake, suosjećanja i lijepe riječi nam ne pomažu

Preporučeno

Udruženja “Žene Srebrenice” i “Majke Srebrenice” te udruženja porodica nestalih osoba s područja bivše Jugoslavije podsjećaju javnost i odgovorne predstavnike institucija vlasti država bivše Jugoslavije da više od 12.000 obitelji traga za istinom o svojim najmilijima koji su nestali u ratnim sukobima na području BiH, Hrvatske, Kosova, Srbije i Crne Gore.

U saopćenju za javnost u povodu Međunarodnog dana nestalih (30. august) udruženja “Žene Srebrenice” i “Majke Srebrenice”, kao i predstavnici porodica nestalih osoba bez obzira na nacionalnu, vjersku ili bilo koju drugu pripadnost i različitost traže od zemalja da učine pomak i ispune obavezu u rješavanju pitanja osoba nestalih nakon više godina od proteklog rata na prostorima bivše Jugoslavije.

Upravo se čita:  Počinje isplata uvećanih penzija i razlika za prva tri mjeseca

– Članovi porodica umiru u agoniji traganja za istinom, a politike ignoriraju pravnu, humanitarnu civilizacijsku odgovornost za nerješavanje tog pitanja. Tražimo konkretne pomake, suosjećanja i lijepe riječi nam ne pomažu – ističe se.

Traže „otvaranje svih institucionalnih posebno vojnih i policijskih arhiva, koji kriju istinu o nestalim osobama, masovnim i pojedinačnim grobnicama“.

– Konačno usaglašavanje i izradu jedinstvene liste nestalih osoba, rješavanje pitanja neidentificiranih posmrtnih ostataka koji se nalaze u zajedničkim kosturnicama i poznatim grobnicama, iznalaženje mehanizma za rješavanje pogreški nastalih pri dosadašnjim identifikacijama, kontinuirane sastanke institucija koje se bave pitanjem nestalih osoba bez obzira na promjene u politikama država – ističe se.

Upravo se čita:  Mladić koji je pao s konja se probudio iz kome

U saopćenju apeliraju na javnost „da nas podrže u obilježavanju Međunarodnog dana nestalih osoba, koji će navedena udruženja organizirati 30. augusta od 11 sati do 13 sati u gradu Srebrenici na zemljišnom prostoru ispred Robne kuće u Srebrenici i državi BiH“.
– Iako će se način obilježavanja razlikovati, u svim će se državama koristiti i univerzalna instalacija koja simbolizira siluetu nestale osobe – navode iz udruženja “Žene Srebrenice” i “Majke Srebrenice”.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: “Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao”

Alijana Kaharević već 21 godinu iščekuje svog brata Enesa. Te 2003. godine je nestao i nikad ga nisu pronašli. Ističe...

Još vijesti za vas