Petak, 3 svibnja, 2024

Vegeta: Jeste li znali da je tvorac ovog začina Sarajka? FOTO

Preporučeno

zlata bartlMalo je onih koji danas znaju ko je bila prof. dr Zlata Bartl. Ali, kada bismo vas pitali da li znate koji je najpoznatiji dodatak jelima u ex-Yu, svi biste rekli – „Vegeta“! Prof. Bartl je tvorac začina koji od najobičnijeg jela pravi gastronomski praznik…

„Vegeta“, „Podravkin“ originalni i univerzalni dodatak jelima, decenijama je nezaobilazni začin u četrdesetak zemalja svijeta. Osmišljena je u „Podravkinim“ istraživačkim laboratorijama krajem 1950-ih u timu pod vođstvom skromne ali izuzetno talentovane profesorke Zlate Bartl.

Zlata Bartl rođena je 20. februara 1920. godine u Sarajevu, gdje je završila pučku školu i gimnaziju, a 1938. godine u Zagrebu je upisala tadašnji Mudroslovni (filozofski) fakultet. Po završetku studija, 1942. godine, stekla je zvanje profesorke hemije, fizike, matematike, meteorologije i mineralogije.

Prihvatila je posao profesorke u školi u Sarajevu, iako su njeni interesi, kao što je sama govorila, bili drugačiji:

Upravo se čita:  Gozba može početi: Bosanac se obukao kao hirurg pa "operisao" janje za 1. maj

“Privlačila me je anorganska kemija, a život me je nekako uvijek vodio sve dalje od nje”.
Uz materinji jezik, prof. Bartl govorila je još i engleski, njemački, španski, italijanski i francuski. Radila je u Banja Luci kao profesorka hemije u školi, a potom se zaposlila u Zavodu za industrijska istraživanja u Sarajevu.

Igrom slučaja, 1955. godine krenula je na službeno putovanje u Zagreb gdje će se zadržati zbog vremenskih neprilika. Naime, veliki snijeg koji je pao te godine blokirao je puteve i prof. Bartl ostala je u Zagrebu. Zbog bolesti je jedno vrijeme boravila sa sestrom, a vrijeme je koristila za proučavanje stručnih časopisa i publikacija i traženja oglasa za posao u novinama.

vegeta2

„Podravka“ je u to vrijeme tražila hemijskog tehničara za rad u laboratoriji i prof. Bartl javila se na oglas koprivničke fabrike. Za dva dana je obavještena da je dobila posao u „Podravki“.

Dolazak u Koprivnicu nova je stranica u životu prof. Bartl. Prisjećajući se tog iskustva, rekla je:“Za vrlo kratko vrijeme shvatila u sam šta i kako bi trebalo raditi. Utopila sam se u sredinu koja me je izuzetno lijepo primila. Zaljubila sam se u Podravku i njene ljude na prvi pogled”.

Upravo se čita:  Gozba može početi: Bosanac se obukao kao hirurg pa "operisao" janje za 1. maj

„Jela sam jednom dnevno, ali sam ostvarila san!“

U to vrijeme, 1956. godine, „Podravka“ je bila u velikim poteškoćama jer je tada prerađivala samo voće i povrće i nije bilo velikih izgleda da se njeni proizvodi – pekmez i sušeno povrće – plasiraju na tržište.

Tih dana, prisjećala se prof. Bartl, “…imali smo malo, jela sam jedanput na dan, ali radili smo i stvarali punom parom da svoju fabriku izvučemo iz teškoća”.

zlatabartl2„Podravki“ je bilo potrebno nešto više od sušenog povrća i pekmeza, nešto novo što će joj pomoći da prebrodi krizu. Dehidratizovane supe bile su naznačene u programu razvoja, ali projekat nije bio započet. Uprkos skromnim tehnološkim mogućnostima, ipak se započelo s proizvodnjom dehidratizovanih supa.

Upravo se čita:  Gozba može početi: Bosanac se obukao kao hirurg pa "operisao" janje za 1. maj

Već 1957. godine „Podravka“ se pojavila na jesenjem Zagrebačkom velesajmu s četiri vrste takvih supa koje su, zbog brze pripreme i toplog domaćeg ukusa, ubrzo osvojile potrošače.

Prve kesice „Podravkinih“ supa bile su, zbog nedostatka mašina, zatvarane peglama. A onda se“dogodila” – „Vegeta“!

„Vegeta“, kako bi sama prof. Bartl naglasila, nije samo njen izum i zasluga:

“Možda ta ekipa bez mene u to doba ne bi napravila to što smo napravili, ali to ne bih mogla ni ja bez njih”.

Ovaj začin nadživjeo je svog tvorca – prof. Zlata Bartl, koju su djeca u Hrvatskoj zvala „teta-Vegeta“, preminula je prije šest godina. Njen izum i dalje je u vrhu prodaje fabrike za koju je radila, i nezaobilazni začin u kuhinji svake domaćice…

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Onkološki pacijenti i dalje bez lijekova

Imajući u vidu učestale Upite pacijenata i medija obavještavamo javnost da smo nažalost trenutno suočeni s problemom nedostataka određenih...

Još vijesti za vas