Utorak, 7 svibnja, 2024

Više od 37 hiljada građana odreklo se bh. državljanstva, država inkasirala milione po ovom osnovu

Preporučeno

Samo u periodu od 2015. godine do 2018. godine, po osnovu administrativnih taksi u predmetima odricanja od bh. državljanstva uplaćeno je 9.783.635 KM.

Bosna i Hercegovina je samo u prvih devet mjeseci ove godine ostala bez 2.198 državljana. Većina su otišla “trbuhom za kruhom” i odrekli se bh. državljanstva.

Od 2011. godine do devetog mjeseca 2020. godine bh. državljanstva se odreklo 37.228 građana, javlja N1.

Iz godine u godinu broj osoba koje su se odrekle bh. državljanstva je rastao, a tek blagi pad bilježi se 2018. i 2019. godine, dok nešto drastičniji u ovoj godini.

Upravo se čita:  Predsjedavajući Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Najveći rast imali smo 2017. godine kada smo ostali bez 4.498 državljana, podaci su Ministarstva civilnih poslova BiH.

Taksa koju građanin BiH mora platiti, ukoliko se želi odreći državljanstva je 800 maraka (oko 407 eura), a ukoliko se vrši putem diplomatsko-konzularne mreže BiH u inostranstvu, plaća se i konzularna taksa.

Samo u periodu od 2015. godine do 2018. godine, po osnovu administrativnih taksi u predmetima odricanja od bh. državljanstva uplaćeno je 9.783.635 KM.

Upravo se čita:  Biće gužve: U FBiH danas počinje isplata uvećanih penzija,"leći" će i razlika za prva tri mjeseca

Prema istraživanju koje je radila njemačka Fondacija Friedrich Ebert pod nazivom “Održivost emigracija iz Bosne i Hercegovine”, kao razlozi za napuštanje BiH navedeni su potraga za poslom, korupcija i nepotizam, nekvalitetne javne usluge, bolja budućnost za porodicu i djeci, bolji kvalitet života u inostranstvu, strahj od neizvjesnosti itd.

“U postupku odricanja od bh. državljanstva stranke nisu dužne da kažu druge razloge osim da dokažu činjenice da već posjeduju ili im je zagarantovano sticanje državljanstva druge države i da dostave dokaz da imaju boravak u državi čije državljanstvo posjeduju ili tek stiču”, naveli su nam iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Lamija je 30 godina živjela u Nizozemskoj i sada se sa porodicom vratila u Fojnicu: “Kao mala sam imala san da živim u šumi”

Nakon trideset godina života u Nizozemskoj, Lamija Džigal Bekašević, sa svojom obitelji vratila se u rodni kraj nedaleko od...

Još vijesti za vas