Javno preduzeće „Komunalno Brčko“ ponovo je apelovalo na građane da se pridržavaju mjera štednje i racionalnog korištenja vode, koje su na snazi od 3. juna ove godine. Mjere su donesene na osnovu Odluke o štednji i ograničenju potrošnje vode koju je usvojila Vlada Brčko distrikta BiH kako bi se očuvala stabilnost vodosnabdijevanja.
U saopštenju JP „Komunalno Brčko“ naglašava se da je cilj ovih mjera očuvanje stabilnosti javnog vodovodnog sistema i obezbjeđenje urednog i kontinuiranog vodosnabdijevanja svih korisnika tokom perioda povećane potrošnje i nepovoljnih vremenskih prilika.
Odluka zabranjuje neracionalno korištenje vode iz sistema javnog vodosnabdijevanja, a posebno se ističe zabrana zalijevanja travnjaka, vrtova i drugih zelenih površina, punjenja bazena i rezervoara većeg kapaciteta, pranja vozila izvan ovlaštenih autopraonica, kao i pranje ulica, dvorišta, pločnika, terasa i drugih vanjskih površina. Također, svaka potrošnja koja nije povezana sa osnovnim životnim potrebama i sanitarnom higijenom je zabranjena.
Iz JP „Komunalno Brčko“ ističu kako neracionalna potrošnja može dovesti do pada pritiska u vodovodnoj mreži, što će otežati vodosnabdijevanje, naročito u višim zonama i udaljenijim dijelovima sistema.
Građanima su se zahvalili na dosadašnjem razumijevanju i saradnji, pozivajući ih da i u narednom periodu odgovornim korištenjem vode doprinesu očuvanju stabilnog vodosnabdijevanja za sve korisnike.