Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Zlatna groznica trese bh. gradić: Kako je pronađeno zlato u Varešu i koliko ga ima?

Preporučeno

Iz kompanije Eastern Mining poručili su kako zasad nema preciznih podataka o tome da li će uskoro doći do rudarenja na lokalitetu Rupice.

– Primarni cilj je kroz geološka istraživanja utvrditi količinu rezervi cinka, olova i barita. Sve bazične metale prate i plementiti metali, čiji je sadržaj u nekim bušotinama iznad prosjeka – rekli su iz kompanije Eastern Mining, koja je u vlasništvu kompanije Adriatic Metals iz Velike Britanije.

Lokalitet Rupice, udaljen je oko 20 kilometara od centra Vareša. Do njega se dolazi šumskim putem, a na terenu smo zatekli radnike koji sa četiri mašine rade na bušotinama. Dobijeni materijal svakodnevno se analizira. Podaci govore kako ovo područje sadrži određene količine olova, cinka, barita, ali i zlata te drugih plemetnitih metala. Neke bušotine duboke su i više od 200 metara.

Upravo se čita:  Sud BiH potvrdio: Podignuta prva optužnica zbog negiranja genocida!

Iz kompanije Eastern Mining, rekli su nam kako se brojke stalno mijenjaju. Ipak, zadovoljni su dosadašnjim istraživanjima, a u nekim područjima sadržaji metala u rudi su iznad prosjeka. Direktor ove kompanije Miloš Bošnjaković rekao je kako je primarni cilj kroz geološka istraživanja utvrditi rezerve cinka, olova i barita – piše Hayat.ba.

– Sve bazične metale kao što su bakar, cink, olovo prate i plemeniti metali. U nekim bušotinama sadržaj tih plemenitih metala je iznad prosjeka – kazao je Bošnjaković.

Istražne radnje važne su kako bismo znali šta imamo u zemlji, kazao je načelnik Vareša Zdravko Marošević. Rudna bogatstva koja ima Vareš traže se na svjetskom tržištu naglašava, a zlato koje dolazi uz to je poput lijepog začina na jelu. Marošević navodi i kako je lokalitet Rupice dobro poznat svima koji se bave rudarskim istraživanjima, te da je za građane Vareša sasvim normalno da neko tu želi tražiti olovo, cink i barit.

Upravo se čita:  Da li postoji način da potrošači u BiH izbjegnu poskupljenje struje

– Ovdje ne postoji rudnik zlata ili srebra. Ovdje postoji rudnik cinka, barita i olova. Neminovno je da uz njih dolaza i plemeniti metali kao što su zlato i srebro – ističe Marošević.

Naglašava i kako se raduje svakom novom danu i informacijama koje stižu, jer je ubijeđene da je Vareš grad koji leži na rudama. Razvojem bazne industrije, dodaje, gradila bi se željeznica, benefite bi imali aerodromi, luke, a razvila bi se i putna infrasruktura.

– Mi kupimo i sada benefite od koncesije, i znamo da koncesije propisane zakon, će od svake kile rude olova, cinka i barita, donijeti sredsta u proračun općine Vareš. Da će svaka moguća izvađena kila zlata, konmcesija biti plaćena poosebno, kao i za sve drugo, za što javnost ne zna. A sve je to bitno za današnju tehnologiju, i odravanje raznih industrija. – zaključuje Marošević.

Upravo se čita:  Struja neće poskupjeti! FERK odbio dati saglasnost Elektroprivredi BiH za korekciju cijene

Iz kompanije Eastern Mining poručili su kako zasad nema preciznih podataka o tome da li će uskoro doći do rudarenja na lokalitetu Rupice. Euforije nema ni u kabinetu općinskog načelnika koji kaže kako je za proslavu utakmice ipak potrebno sačekati posljednji sudijski zvižduk. O narednim koracima razgovarat će se u narednih petnaestak dana, kada prema riječima Maroševića u Vareš dolaze predstavnici kompanije „Adriatic Metals“ iz Velike Britanije.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Sarajevo konačno dobija letove ka jednom od najvećih evropskih gradova

Najveća španska aviokompanija Iberia će letjeti dva charter leta iz Sarajeva za Madrid ovog proljeća. Letovi su 25. maja i...

Još vijesti za vas