Subota, 27 travnja, 2024

6 razloga zbog kojih ne vidite rezultate vježbanja

Preporučeno

Robujete na spravama u teretani skoro svakoga dana, ispuštate dušu dok na traci istrčavate svoju standardnu trasu od 6,5 km, vozite trenažni bicikl ili radite svoj omiljeni set vježbi, ali i dalje se ništa ne dešava. Ne gubite na težini, ne dobijate na mišićnoj masi i ne izgledate ništa drugačije nego kada ste počeli sa vježbanjem. Šta da radite? Mogli biste da odustanete od svega, ali od toga zaista ne bi imali nikakve koristi. Najbolje što možete da uradite je da sjednete i pažljivo razmotrite šta je to što radite (ili ne radite) i napravite neke izmjene.

Evo najčešćih 6 razloga zbog kojih vjerovatno ne vidite napredak pri vježbanju, i šta možete da uradite da ih ispravite:

1. Monotonija vježbanja

Da li iz dana u dan radite jednu te istu stvar, ili se držite rutine vježbanja na tako strog način da se čak i ne pomjerate sa svog standardnog mjesta vježbanja u teretani? Problem sa ponavljanjem jedne te iste stvari čitavo vrijeme je u tome što se tijelo toliko navikne na to da posle određenog perioda ne mora više puno da se napreže, što opet znači da se vaše tijelo u tom procesu više neće mijenjati. Umjesto da se držite istih vježbi ili mašina za vježbanje iz dana u dan, kardio-trening učinite raznovrsnim kako bi svoje tijelo probudili iz komatoznog stanja izazvanog dosadom.

2. Bez dizanja nema ni dobitka

Ako uporno zanemarujete dizanje tegova, onda isključujete najznačajniji dio procesa tjelesne transformacije. Iako je kardio-trening dobar za zdravlje srca i gubljenje na težini, rad sa opterećenjem je odličan za pretvaranje vašeg tijela u vitku, opaku mišićavu mašinu. Zapravo, dizanje tegova je mnogo efikasnije nego što mislite. Ako podižete veliku težinu, toliku da vam je 8 ponavljanja gotovo nemoguće, vaše telo će nastaviti da sagoreva kalorije satima nakon što ste završili sa treningom. Takvu vrstu efikasnosti ne dobijate kod kardio-treninga. Onog trenutka kada prestanete da trčite – to je to. Prema tome, počnite da vježbate sa opterećenjem.

3. Gdje je izazov?

Da li traku za trčanje uvijek postavite na istu brzinu i pod istim nagibom? Da li uvek koristite istu težinu na benč-presu za vježbanje grudi? Ako je odgovor potvrdan, onda svom tijelu ne pružate izazov koji mu je očajnički potreban kako bi vidjeli pozitivne rezultate. Trčanju na traci počnite dodavati intervale sprinta, a benč mašini veće opterećenje (više tegova). Sasvim je uredu ako ne možete da trčite dugo ili ne možete da uradite isti broj podizanja na benču – to je dobro. Vašem tijelu je postavljen izazov, što znači da će morati napornije da radi.

4. Hrana je neprijatelj

Suočimo se sa istinom – možete trenirati kao olimpijski sportista, ali ako odete kući i nažderete se pice, tjestenine ili torte, sav taj naporan rad bio je uzaludan. Vježbanje ne predstavlja dozvolu da jedete šta god vam padne napamet. Vodite računa o tome šta jedete preko cijelog dana, uključujući tu i one male ostatke obroka koje vaša djeca ne pojedu. Svaki zalogaj se računa. Takođe znajte da zdrava ishrana ne mora automatski da znači žrtvovanje ukusa. Postoji puno ukusnih recepata bogate arome koji vode računa o kalorijama, mastima, ugljenim hidratima i ostalim hranljivim materijama.

5. Pijuckajte svoj uspjeh

Kao i hrana, ono što pijete takođe može imati uticaj na vaše rezultate. Vaša omiljena ekspreso kafa sa mlijekom može rajski leći na vaša nepca, ali je vjerovatno prepuna šećera i ugljenih hidrata. Neki sokovi, frapei, aromatični čajevi i kafe imaju puno kalorija sa dodatnom količinom šećera i ugljenih hidrata. Uživajte u njima na sopstveni rizik ili se odlučite za nešto bolje, poput crne kafe, biljnog čaja ili vode sa limunom.

6. Nikada se ne odmarate

Vjerovali ili ne, potreban vam je bar jedan dan odmora od vježbanja sedmično. Vašem tijelu je neophodno vrijeme da se oporavi, i jedina šansa za tako nešto je period kada nije uključeno u neku fizičku aktivnost. Napredak se ostvaruje tokom procesa oporavka, a ne za vreme samog procesa vježbanja. Prema tome, dozvolite svome telu da uradi ono što mu je potrebno kako bi se odmorilo.

Slijedeći put kada postanete frustrirani zbog toga što ne vidite rezultate koje ste očekivali, prelistajte ovu listu razloga i vidite da li se u nečemu pronalazite. Ponekada je dovoljno napraviti samo malu izmjenu i primjetiti ogroman napredak. Ne dozvolite da frustracija bude vaša propast. Svako naiđe na neki ograničavajući faktor ili dosegne plato kada je forma u pitanju, ali to nije razlog da se odustane. Uradite analizu svoje rutine, preispitajte ciljeve i reorganizujte plan vežbanja, i uspjeh će doći za tili čas.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Od početka maja lakše do penzije u FBiH, četiri važna dokumenta više nisu potrebna

Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje izvijestio je u petak da od 1. maja, svi podnositelji zahtjeva za...

Još vijesti za vas