Petak, 26 travnja, 2024

Protestna nota zbog mlijeka: Ako Hrvatska ne popusti, mljekari blokiraju granice

Preporučeno

Nakon hladnog tuša koji je domaće poljoprivrednike dočekao iz Europe i suspenzije izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, institucije u BiH, kao velik broj političkih stranaka i nevladinih udruga osudili su ovaj udar na proizvođače koji se ionako nalaze u nezahvalnoj situaciji.

Iako se to spekuliralo, jučer je i konačno potvrđeno kako je Hrvatska uložila žalbu na izvoz mlijeka iz BiH, čime je blokirana mogućnost proizvođačima iz BiH da svoje proizvode plasiraju na europsko tržište. To je naveo Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a potvrdila i Vesna Pusić, hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova.

Taj njihov prigovor podnesen je nakon roka. Mi ćemo vidjeti kako će Europsko povjerenstvo reagirati, mi zaista imamo strpljenja po ovom pitanju i mislimo da je to najbolji put. Mislim zaista da nije uredu, nije fer spram susjeda, na ovaj način ga praktično dovesti pred svršen čin, i u tom smislu to ne doprinosi slobodi i liberalizaciji tržišta. Svi naši susjedi pa i Hrvatska, koja mnogo više uvozi u BiH nego što mi izvozimo, trebaju da poštuju ovu zemlju, tržište i u tom smislu dajemo prostora da se ova situacija riješi narednih dana, naglasio je Šarović.

Tijekom jučerašnjeg dana moglo se čuti i mnogo poziva za bojkotom proizvoda koji dolaze iz EU-a, a blokada bi mogla prerasti u pravi međudržavni problem, te su stoga institucije BiH krenule u potragu za odgovorima zbog čega se zaustavio izvoz te kako što prije riješiti problem.

Zbog novonastale situacije direktor Ureda za veterinarstvo Ljubomir Kalaba sastao se s predstavnicima Izaslanstva EU-a u BiH te je tom prilikom potvrdio kako je BiH podnijela protestnu notu, koja će dalje biti upućena na razmatranje te da u Izaslanstvu EU-a u Sarajevu, još ne znaju koja je država članica EU podnijela žalbu. Kalaba je pojasnio kako se još uvijek ne zna koja je primjedba te kako BiH ispunjava sve uvjete. Primjedba bi trebala biti stručne prirode i ide na Komitet za hranu i zdravlje životinja. Poslije ide na drugi Komitet za hranu životinjskog porijekla i tu se glasuje o toj žalbi, nakon čega će biti donesena odluka prostom većinom

Upravo se čita:  Strujni udar Vlade FBiH: Poskupljenje struje najviše će pogoditi porodice s većim brojem djece

Podsjećamo, Europsko je povjerenstvo suspendiralo proceduru za uključivanje na novu listu proizvođača mlijeka i mliječnih proizvoda, koje je dostavila BiH, zato što je jedna država članica EU dostavila pisane komentare na ovu listu. Blokada ostaje na snazi najmanje do 16. rujna kada bi, prema informacijama iz Izaslanstva EU-a u BiH, trebao zasjedati Stalni odbor za lanac ishrane i zdravlje životinja. Drugim riječima one mljekare koje su odnedavno dobile dozvolu za izvoz, sada to neće biti u mogućnosti što će svakako izazvati dodatne gubitke i imati izrazito loš utjecaj na ionako krhko domaće gospodarstvo.

U Uredu za veterinarstvo BiH duboko su iznenađeni europskom suspenzijom liste mljekara kojima je odobren izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u EU te podsjećaju kako su izvršene sve predradnje za ostvarivanje dugo očekivanog izvoza. Naime, u pismu Europskog povjerenstva od 12. kolovoza potvrđeno je kako će lista odobrenih subjekata biti objavljena dan kasnije, što je i urađeno.

U međuvremenu, Ured nije zaprimio informacije i obavijesti da je bilo primjedbi bilo koje zemlje članice, a zbog činjenice da je lista objavljena 13. kolovoza na linku Europskog povjerenstva gdje je navedeno kako stupa na snagu 26. kolovoza, izvršene su sve predradnje za ostvarivanje dugo očekivanog izvoza. Ured za veterinarstvo BiH izražava žaljenje s obzirom da je ovakva suspenzija liste odobrenih objekata za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda na dan kada stupa na snagu dovela do ekonomskih troškova kod subjekata u poslovanju s hranom, posljedica po partnerske trgovinske odnose navedenih kompanija, te moguće zablude u javnosti.

Upravo se čita:  Na planinama “debeo” minus, očekuje se i snijeg

Federalni premijer Fadil Novalić pak smiruje situacije te ističe kako će za veoma kratko vrijeme BiH ispuniti traženi uvjet. Šesnaestog rujna će ponovo zasjedati nadležni komitet. Mi smo potpuno spremni, ne samo mi, nego i institucije koje nas prate, da pokrenemo aktivnosti na privlačenju IPA fondova. Mi ćemo moći koristiti sve izvore koji mogu koristiti i ostale članice EU, naveo je Novalić.

S druge strane iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a su, uz iznenađenje odlukom, pojasnili i kako smatraju da nema osnova za prigovor bilo koje zemlje članice EU, te u tom smislu očekuju da će Evropsko povjerenstvo navedenu odluku povući u što skorije vrijeme, priopćeno je iz ovog resora Vlade RS-a. Podsjetivši kako su poduzeli sve neophodne aktivnosti i mjere na provođenju postupka odobravanja farmi i objekata za izvoz mlijeka, iz Ministarstva otkrivaju i razmjer štete koja bi mogla nastati jer se u procesu odobravanja u RS-u nalazi više od 60 farmi koji ispunjavaju uvjete za odobravanje, dok je njih 15 već odobreno i ove farme ujedno predstavljaju najveće isporučitelje mlijeka u RS-u.

Udruženje poljoprivrednih proizvođača mljekara RS-a pak traži od nadležnih institucija da problem izvoza mlijeka u EU riješe u roku od pet dana. Predsjednik Udruženja Vladimir Usorac rekao je da EU ponižava BiH odlukom da povuče rješenje o izvozu mlijeka iz BiH, dodavši kako građani i proizvođači mlijeka oštro osuđuju tu odluku te ponovivši rok od pet dana.

-U protivnom, poljoprivrednici će izaći na granice i zatvoriti ih za sve hrvatske proizvode i za hrvatske predstavnike koji su odgovorni za ovakvo ponašanje i stvaranje diplomatskog, političkog i susjedskog skandala rekao je Usorac.

Dopredsjednik Narodne stranke Radom za boljitak i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u mandatu 2010.-2014. Jerko Ivanković Lijanović osudio je posljednja događanja i blokadu izvoza domaćeg mlijeka izvan granica BiH.

Upravo se čita:  Napravljen korak naprijed ka obaveznoj neradnoj nedjelji i neradnim praznicima za trgovce u FBiH

-Odbijanje izvoza mlijeka iz BiH u Europsku uniju je potpuno neprihvatljivo za proizvođače u BiH. Jer svakako teška situacija u kojoj se oni nalaze i zbog lošeg odnosa nove Vlade FBiH prema poljoprivrednicima, smanjenja i neisplate poticaja te zbog prirodnih nepogoda, poplava od prošle i suša od ove godine, uz ovo prolongiranje EU, pridonijet će nesagledivim posljedicama za naše vrijedne proizvođače, upozorio je Lijanović, koji je pozvao bh. vlasti da hitno poduzmu sve moguće mjere prema EU zbog ovakve odluke i da odmah zatraže protumjere u smjeru zabrane uvoza proizvoda iz drugih zemalja u BiH. Također je izrazio mišljenje kako što prije treba vratiti poticaje poljoprivrednicima na one iznose koji su dostigli prošle godine i da se isplate istih osiguraju na vrijeme kako bi sačuvali i ovo malo proizvodnje i zadržali trend rasta proizvodnje koji je ostvaren u proteklih četiri do pet godina.

Zakonska regulativa na koju se pozvala Hrvatska nalazi se u Regulativi EC 854/2004 Organizacije službene kontrole proizvoda životinjskog porijekla za ljudsku ishranu. Navodno je najvažniji je član 12 koji se odnosi na spisak postrojenja iz kojih je dozvoljen uvoz određenih proizvoda životinjskog porijekla. Pretpostavlja se kako se Hrvatska pozvala na točku 4. ovog člana koji propisuje kako se objavljuje lista te u kojim rokovima neka zemlja članica EU može podnijeti prigovor na objavljenu listu. Međutim, sporno je što je lista objavljena 13. kolovoza i zemlje članice su imale 10 dana od tog dana da ulože pismene primjedbe. No, informacija o zabrani je došla 26. kolovoza, dakle puna tri dana od isteka roka što znači da su institucije EU-a zakasnile obavijestiti BiH, čija je jedna kompanija upravo tog dana pokušala izvesti mlijeko.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Danas ističe rok za BiH da podnese listu reformi i uzme milijardu eura

Bosna i Hercegovina ima rok do danas da podnese svoj prijedlog liste reformi Evropskoj komisiji kako bi ušla u...

Još vijesti za vas