Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Stigao nalog o povratku Šešelja u Hag?

Preporučeno

Iz Srpske radikalne strane haškog optuženika Vojislava Šešelja tvrde kako je Žalbeno vijeće Haškog tribunala izdalo nalog da Šešelj do 26. maja bude vraćen u pritvorsku jedinicu. Te navode dosad nisu potvrdili ni Haški tribunal ni Vlada Srbije.

Srpska radikalna stranka (SRS) haškog optuženika Vojislava Šešelja danas je saopćila kako je Žalbeno vijeće Haškog tribunala izdalo nalog da Vojislav Šešelј do 26. maja bude vraćen u pritvorsku jedinicu Međunarodnog krivičnog tribunala i da je ta odluka dostavljena Vladi Srbije. Međutim, iz Haškog tribunala dosad nije saopćeno ništa u vezi s tim, a ni iz Vlade Srbije dosad nisu mogli potvrditi da postoji niti da su primili takvu odluku Haškog tribunala.

Portpararol Srpske radikane stranke (SRS) Miljan Damjanović je izjavio za Anadolu Agency (AA) da odluka o vraćanju u pritvor još nije uručena Šešelju, ali je rekao kako znaju da je stigla u Vladu Srbije.

Upravo se čita:  “Kafa će poskupjeti tri do četiri puta”

Haški optuženik i lider SRS Vojislav Šešelј je u izjavi za beogradske medije danas ponovio stav se dobrovolјno neće predati, ali da neće ni bježati.

“Šta će dalјe biti i kako će se odvijati situacija, ja to ne znam, to morate da pitate premijera Vučića i predsednika Nikolića”, izjavio je Šešelј.

Haški tribunal je odlukom od 6. novembra 2014. godine zbog teškog zdravstvenog stanja pustio Šešešlja na privremenu slobodu. Šešelj se u Srbiju vratio 12. novembra 2014. godine nakon što mu je dijagnosticiran karcinom jetre.

Upravo se čita:  Popustima privlačila klijente: Fatalna Sneža lažnu diplomu ovjerila kod notara, pa dobila licencu, tri godine radila estetske zahvate dok nije uhvaćena

Žalbeno vijeće suda u Hagu poništilo je 30. marta odluku o puštanju Šešelja na privremenu slobodu i naložilo je Prvostepenom vijeću da odmah zatraži njegov povratak u pritvorsku jedinicu u Ševeningenu.

Pretresno vijeće je 10. aprila od ljekarskog tima u Srbiji, zatražilo dokumentaciju o njegovom zdravstvenom stanju, ali je Šešešlj odbio da tu dokumentaciju dostavi sudu.

Sudije Žalbenog vijeća smatraju da u Hagu mora biti održana nova rasprava na kojoj bi sve zainteresovane strane – Šešelj, Tužilaštvo, Srbija i Holandija – mogle da iznesu svoje stavove, nakon čega bi bila donijeta odluka da li će Šešelj ostati na privremenoj slobodi ili će mu ona biti ukinuta.

Vojislav Šešešlj je po povratku u Srbiju nastavio sa političkim aktivnostima.

Upravo se čita:  Zaove napale i pretukle snahu pa je istjerale iz bratove kuće

Pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju protiv Šešelja je podignuta optužnica u januaru 2003. godine za ratne zločine na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine. Šešelj se dobrovoljno predao 24. februara te godine, a suđenje mu je počelo 7. novembra 2007. godine.

Optužen je za progon na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi u istočnoj i zapadnoj Slavoniji, dijelovima BiH i Vojvodine, što obuhvata ubistva u Vukovaru, u okolini Sarajeva, Mostaru, Nevesinju i Zvorniku, zatim pritvaranje civila u logore pod nehumanim uslovima, mučenje, premlaćivanje i ubistva, deportacije i prinudno preseljavanje desetine hiljade Hrvata i Bošnjaka sa tih teritorija i dijelova Vojvodine i namjerno uništavanje njihovih domova, imovine, kulturnih i vjerskih objekata. Suđenje je okončano, ali presuda Šešelju još nije donesena.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: “Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao”

Alijana Kaharević već 21 godinu iščekuje svog brata Enesa. Te 2003. godine je nestao i nikad ga nisu pronašli. Ističe...

Još vijesti za vas