Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Kilogram košta oko 5.000 KM: U Tuzlanskom kantonu pronađena jedna od najskupljih i najrjeđih gljiva na svijetu!

Preporučeno

Na području Tuzlanskog kantona pronađena je nesvakidašnja, rijetka za naše podneblje i veoma zanimljiva gljiva koja raste pod zemljom – bijeli tartuf (tuber magnatum). Prije mjesec dana na području planine Bišina, u blizini mjesta Gračanica (Općina Živinice), u hrastovo-grabovoj šumi pronađen je kapitalni primjerak bijelog tartufa, mase 360 grama, gdje bi, da imaju uslovi na licitaciji ostvarila izuzetnu finansijsku dobit, prenosi Radio “Slon”.

Ilustracija (Foto: Arhiv)
Ilustracija (Foto: Arhiv)

Prije nekoliko dana (03.jula 2013.) na području Krivajvići, općina Kladanj dvojici skupljača gljiva posrećilo se da pronađu tu rijetku i izuzetno kvalitetnu gljivu mase 220 grama. Naravno da bi bili sigurni u svoji nesvakidašnji pronalazak pomenute vrste gljive, isti su se obratili stručnjacima iz oblasti mikologije, dr Džemailu Ferhatoviću, vanrednom profesoru na PMF u Tuzli i mr. Seadu Noćajeviću, prof.

Upravo se čita:  Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: "Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao"

Oni su potvrdili na osnovu organoleptičkih i morfoloških karaktristika da se radi o vrsti tuber magnatum, bijelom tartufu koji pripada klasi ascomycetes, redu tubelares, rodu tuber. Na osnovu literaturnih podataka uistinu radi se o “gomolju strasti”, “čudu prirode” i “sinovima zemlje”, kako zovu tartufe. To je gljiva koja raste pod zemljom na dubini do 15 cm, u mikoriznoj simbiozi sa korijenom lišćarskog drveća ponajviše hrasta, graba, lijeske.

Upravo se čita:  Građani BiH prinudno postaju vegetarijanci: Cijene mesa rastu, a domaća proizvodnja izumire

Podzemno plodonosno tijelo nepravilnog gomoljastog izgleda, specifičnog mirisa na bijeli češnjak i stari sir, u što su se uvjerili i sami skupljači, a i pomenuti stručnjaci.

Prema dostupnim informacijama u BiH, nema pouzdanih podataka o nalazištima tartufa, izuzev sporadičnih slučajeva, koje bi trebalo registrovati.

Znajući vrijednost pomenutih vrsta gljiva na svjetskom tržištu i moguću finansijsku dobit, za jedan kilogram oko pet hiljada maraka, kada bi se obezbijedili preduvjeti (siguran otkup), skupljači ove izuzetno profitabilne vrste bi se intenzivnije i stručnije uključili u pronalaženje i skupljanje ove zanimljive gljive.

Upravo se čita:  FHMZ objavio prognozu za naredne dvije sedmice: Kišobran će vam još trebati!

U odnosu na nas koji nemamo ni tradiciju u konzumiranju pa ni skupljanju pomenutih vrsta, u našem okruženju “lov” na tartufe postaje sve više profitabilniji, a tartufi su tradicionalno na trpezama zapadnoevropskih kuhinja. Tartufi se smatraju “Kraljem kulinarstva” taj status su izborile zbog svojih hranljivih vrijednosti, čak stručnjaci kulinarstva su u “dilemi” da li je tartuf “gljiva ili začin”.

Sami po sebi su prejaki, te stoga se najviše koriste u kulinarskim specijalitetima. Pripisuju im se afrodizijačka svojstva, mada ta afrodizijačka svojstva nauka nije još definitivno potvrdila.

(Doznajemo.com)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Maršom mira obilježena godišnjica progona više od 20.000 Bošnjaka i Hrvata iz Doboja

Neformalna grupa građana „Putevima spasa i slobode Doboj“, s ciljem njegovanja sjećanja na dane progona i stradanja nesrpskog stanovništva...

Još vijesti za vas