Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH: Ne preko leđa radnika i radnica!

Preporučeno

Duboko zabrinuti podacima koji pokazuju da ekonomske posljedice pandemije covid-19 u gotovo svim zemljama Zapadnog Balkana već rezultiraju povećanjem broja nezaposlenih, smanjenjem nivoa i zloupotreba radničkih prava, 46 sindikata i organizacija civilnog društva iz četiri zemlje Zapadnog Balkana usaglasilo je i potpisalo Regionalnu deklaraciju o zaštiti prava radnika. U fokusu ove Deklaracije je nivo radnih prava u svim zemljama Zapadnog Balkana u vrijeme pandemije kao i u odnosu na ekonomske posljedice iste.

Ovom Deklaracijom se od Vlada zemalja iz koje dolaze potpisnici zahtjeva očuvanje kolektivnih prava, poštovanje propisa od strane poslodavaca i inisistira na multisektorskom i socijalnom dijalogu.

Potpisnice su usvojile niz zajedničkih zaključaka kao preduslova za ostvarenje dostojanstvenog rada tokom i nakon COVID-19 krize i to:

Upravo se čita:  Bh. porodice preispituju ljetovanje u Hrvatskoj: Jesu li alternativne destinacije bolji izbor?

Da sve Vlade zemalja u regionu Zapadnog Balkana prilikom donošenja ekonomskih mjera pokrenu konstruktivan dijalog sa sindikatima i da u ovaj dijalog budu posebno uključeni sindikati iz sektora koji su najviše pogođeni pandemijom;

Da se socijalno odgovornim reformama, poput pravičnijeg oporezivanja i privlačenja društveno odgovornih investitora, prevenira siromaštvo kao i „eksplozija“ društveno-ekonomskih nejednakosti i sukoba u društvu;

Da se ni u kom slučaju ne smije dozvoliti umanjenje radnih prava već da se, naprotiv, propisi unaprijede u skladu sa najvišim standardima Međunarodne organizacije rada i Evropske unije;

Da se osiguraju adekvatne mjere zaštite sigurnosti i zdravlja za sve radnike i radnice.

Potpisnici ove Deklaracije su usaglasile i niz mjera koje se odnose na svaku od reprezentativnih zemalja. Kad je u pitanju Bosna i Hercegovina, neki od specifičnih zaključaka su da u se narednim mjerama za stabilizaciju privrede i smanjenje ekonomskih posljedica uzrokovanih pandemijom osigura kontinuitet potrošnje kroz finansijske stimulacije, povećanje najniže plaće kao i zadržavanje plaća na nivou koji je bio 5.marta ali i druge mjere koje će imati za cilj zadržavanje postojećeg nivou primanja radnika i radnica u realnom sektoru.

Upravo se čita:  Protest Saveza sindikata RS u Banjaluci: Radnici su slabo plaćeni, a prijavljuju se milijarde dobiti

Stav potpisnika je da je za BIH presudno da sastavni dio timova koji rade na prijedlogu ovih mjera moraju biti sindikati iz realnog sektora posebno sindikati iz sektora koji su najviše pogođeni ekonomskim posljedicama pandemije. Potrebno je posebnu pažnju obratiti na radnike i radnice sa ugovorima na određeno vrijeme te kroz mjere Vlada u borbi sa ekonomskim posljedicama neophodno je stimulisati i finansijski podržati poslodavce da produžavaju ove ugovore.

Upravo se čita:  Njemački list piše o demografskom slomu Balkana: Ostaju bez stanovništva

Deklaracija će biti i zvanično upućena svim Vladama u zemljama Zapadnog Balkana, Udruženjima poslodavaca i Sindikalnim centralama kao i svim drugim ključnim akterima.

Kroz ovu solidarnu akciju organizacije potpisnice posebno ističu stav Ujedinjenih nacija a vezano za pandemiju covid -19 koji kaže da „dok zaštitne maske mogu biti za jednokratnu upotrebu, radnici to ne mogu biti“ i u tom smislu će u narednom periodu intenzivirati svoje zajedničke akcije sa ciljem provedbe zaključaka iz ove Deklaracije.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Izgorio restoran “Komuna”, gosti pobjegli u zadnji čas

Požar koji je jutros izbio u Restoranu “Komuna” u Ribniku lokalizovan je, a kako je potvrđeno za Nezavisne novine...

Još vijesti za vas