Srijeda, 8 svibnja, 2024

Počela berba malina u BiH: Poznata ovogodišnja zagarntovana cijena

Preporučeno

Prema riječima Mirsada Kličića, ovogodišnja zagarantovana cijena malina od strane otkupljivača iznosi 2,5 maraka po kilogramu s tim da bi se mogla i povećati ovisno o kretanju na tržištu.

Na području Unsko sanskog kantona započela je berba malina, a prema riječima neposrednih uzgajivača, zbog nepovoljnih vremenskih prilika očekuje se nešto manji urod iako su veličina i kvalitet plodova na zadovoljavajućem nivou.

„Prognoze su kako će proizvodnja malina ove godine biti stabilizovana. U proteklom periodu ogromne površine bile su zasađene malinama i ta hiperprodukcija je na kraju dovela do velikih problema u otkupu, jer je došlo do drastičnog smanjenja potražnje na evropskom tržištu. Mislim da ćemo ove godine imati nešto bolju situaciju“, kaže za „Nezavisne“ Mirsad Kličić, inženjer prehrambene tehnologije.

Upravo se čita:  Evropsko vijeće za pelet upozorilo na prevare kupaca u Bosni i Hercegovini

Prema njegovim riječima, ovogodišnja zagarantovana cijena malina od strane otkupljivača iznosi 2,5 maraka po kilogramu s tim da bi se mogla i povećati ovisno o kretanju na tržištu.

U Udruženju proizvođača jagodičastog voća USK ističu kako će situacija oko uzgoja malina u velikoj mjeri ovisiti i od isplate poticaja.

U Ministarstvu poljoprivrede USK kažu kako će visina poticaja za malinare biti određena tek nakon što se uradi rebelans kantonalnog budžeta čije je punjenje, zbog pandemije korona virusa, mnogo slabije nego što je planirano.

Upravo se čita:  Sarajevo konačno dobija letove ka jednom od najvećih evropskih gradova

Inače, u proteklih nekoliko godina proizvodnja maline na području USK, prema procjenama, smanjena je za oko 60 posto, a veliki broj proizvođača potpuno je ugasio ovu vrstu proizvodnje.

„Niska otkupna cijena i nemogućnost plasmana na tržište gase proizvodnju maline koja je do prije samo nekoliko godina bila „crveno zlato“. Kada se tome dodaju drugi problemi, kao što je povećanje troškova proizvodnje i nedostatak radne snage, može se zaključiti kako je ova vrsta proizvodnje postala nerentabilna“, kaže predsjednik pomenutog saveza, Emir Mahmutović.

Upravo se čita:  Poznati detalji: Wizz Air povećava broj letova iz Tuzle

U međuvremenu veliki broj malinara preorjentisao se na proizvodnju nekih drugih kultura kao što su aronija, borovnica ili lješnjak ili su potpuno digli ruke od poljoprivredne proizvodnje.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Sud donio odluku: BHRT mora pustiti signal Federalnoj televiziji

Općinski sud u Sarajevu donio je privremenu mjeru u kojoj nalaže da BHRT mora pustiti signal FTV-u. Ovo je za...

Još vijesti za vas