Srijeda, 1 svibnja, 2024

Boris Tučić, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH: Nećemo se odreći bilo kojeg tržišta

Preporučeno

boris-tucic-ministar-vanjske-trgovine-i-ekonomskih-odnosa-bih-necemo-se-odreci-bilo-kojeg-trzista_1408655753

Evropska unija traži od BiH i Srbije da ne pokušavaju iskoristiti sankcije između EU i Rusije kako bi ostvarile bolji trgovinski položaj. Iako je ovo uopštena poruka Bruxellesa, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boris Tučić je mišljenja da poruka ima, prije svega, politički karakter.

U pojašnjenju poruke iz Delegacije EU u BiH su nam kazali da je BiH obavezna, prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, vanjsku politiku usklađivati sa EU, od čega zavisi i napredak zemlje u EU integracijama. U prevodu, to bi trebalo značiti da i BiH treba uvesti sankcije Rusiji, kao i EU, a time i snositi posljedice odgovora Rusije na te sankcije.

Sankcije su bespredmetne

“Mislim da Bosna i Hercegovina ne može sebi dozvoliti luksuz da se odriče bilo kojeg tržišta, bez obzira na to da li je riječ o tržištu Ruske Federacije, tržištima zemalja CEFTA ili tržištu Evropske unije. Upravo suprotno, naš strateški interes jeste da kontinuirano obezbjeđujemo sve neophodne uslove kako bismo unaprijedili prisustvo proizvoda iz BiH na svim ovim tržištima. Samim tim, i bilo kakva pomisao o eventualnom uvođenju ekonomskih sankcija prema Ruskoj Federaciji je bespredmetna”, kazao je za Oslobođenje ministar Tučić.

Upravo se čita:  Kanada će kosponzorisati Nacrt rezolucije UN-a o Srebrenici

Prema njegovim riječima, iako niko nije ponudio obrazloženje iznesenih stavova iz Bruxellesa, nekorektno je od BiH tražiti odricanje od bilo kojeg tržišta i izvoznih potencijala, a da pri tome Evropska unija Bosni i Hercegovini ne nudi ništa za uzvrat. Umjesto toga, u prethodnom periodu BiH je bila izložena pritiscima i uslovljavanjima po različitim pitanjima.

Također, kao potencijalnom kandidatu za članstvo koji svoje ugovorne odnose sa EU još bazira isključivo na Privremenom sporazumu, Bosni i Hercegovini se ne mogu isporučivati zahtjevi da svoje spoljnopolitičko djelovanje po automatizmu usklađuje sa aktivnostima i mjerama koje Unija preduzima u okviru Zajedničke spoljne i bezbjednosne politike (CFSP), dodao je Tučić.

Upravo se čita:  Više od polovine stanovnika zadovoljno životom u BiH, čekaju se nove investicije

Primjer takvog odnosa su pregovori BiH i EU o trgovinskom režimu nakon ulaska Hrvatske u Uniju, gdje se od BiH traži da pristane na tzv. tradicionalnu trgovinu, odnosno da BiH dozvoli proizvodima iz cijele Unije povlašteni status koji su ranije imali samo proizvodi iz Hrvatske.

Zvanični stav

“Nadam se da će Bruxelles, ne samo po ovom, nego i drugim pitanjima, iskazati malo više razumijevanja prema BiH nego što ga je bilo u prethodnom periodu”, kazao je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Upravo se čita:  Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

U Ambasadi Rusije u Sarajevu su nam kazali da nemaju nikakav zvanični komentar na zahtjeve iz Evropske unije, te su nam kazali da ništa neće komentirati dok se ne poduzmu konkretni koraci.

Iako su ruske firme već poslale zahtjeve za kupovinu poljoprivrednih proizvoda iz Srbije, u BiH još nisu stigli takvi zahtjevi. Kako smo saznali u Vanjskotrgovinskoj komori BiH, još nema direktnih zahtjeva, mada to ne znači da neće biti izvoza jer srbijanske firme imaju kooperante i u BiH, tako da je moguće da će biti preko njih.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stupile na snagu Schmidtove izmjene Ustava FBiH iz aprila prošle godine

Visoki predstavnik Christian Schmidt 27. aprila 2023. nametnuo je amandman na Ustav FBiH kojim se mijenja način imenovanja nove...

Još vijesti za vas