Petak, 17 svibnja, 2024

Brazil prvi četvrtfinalista SP-a: Nakon penala izbacili hrabri Čile

brazil-slavlje

Prva utakmica osmine finala Svjetskog prvenstva u Brazilu riješena je tek nakon izvođenja jedanaesteraca

Brazil je izbacio Čile i prošao u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Brazilu nakon izvođenja penala na stadionu Estadio Mineirao u Belo Horizonteu. Regularni dio utakmice je završen rezultatom 1:1 pa su igrani produžeci. Kako nijedna ekipa nije uspjela postići gol, izvođeni su jedanaesterci koji su više sreće donijeli Brazilu, javlja Anadolu Agency (AA).

Domaćini Mundijala su do vodstva došli u 18. minuti golom Davida Luiza nakon kornera. Neymar je centrirao, loptu je spustio Thiago Silva, a David Luiz se najbolje snašao i loptu poslao iza leđa golmana Brava za erupciju oduševljenja mnogobrojnijih navijača Brazila na stadionu u Belo Horizonteu.

Upravo se čita:  Sve više mladih porodica doseljava u ovaj bh. grad: Vrtić 90 KM i besplatan prevoz za učenike samo su neke od pogodnosti

Čile, jedno od pozitivnih iznenađenja ovog Mundijala, nije se predavao uprkos rano primljenom golu. Do izjednačenja su stigli u 32. minuti utakmice kada je pogodio Alex Sanchez. Napadač Barcelone je iskoristio sjajnu loptu u šesnaestercu i rutinski je poslao iza leđa Julia Cezara koji je bio nemoćan.

Pred kraj prvog poluvremena Brazil je imao dobru šansu preko Danija Alvesa. Desni bek Brazila odlično je šutirao, ali njegov novi saigrač iz Barcelone, golman Čilea Bravo je odlično reagovao i poslao loptu preko prečke svog gola.

Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 1:1, a publika na stadionu je mogla uživati u odličnom i dinamičnom prvom poluvremenu.

Upravo se čita:  Federacija se zadužila za skoro 30 miliona KM

Drugo poluvrijeme je nastavljeno u istom ritmu, uz mnogo trke i nekoliko dobrih prilika na obje strane.

Sudija Webb je u 55. minuti utakmice poništio gol Hulka zbog igranja rukom. Usporeni snimak je pokazao da je brazilski napadač rukom smirio loptu. Engleski sudija je zbog ovog poteza Hulku pokazao i žuti karton.

Golman Brazila Julio Cesar je dobio aplauz publike nakon odlične odbrane u 54. minuti, kada je Aranguiz dobro šutirao.

Veliku priliku za Brazil je imao Jo u 74. minuti utakmice, ali je promašio odličnu loptu koju je poslao Hulk. Bila je to možda i najbolja prilika koju je Brazil imao u drugom poluvremenu.

Upravo se čita:  Srednje škole u HNK-u idu u generalni štrajk

Do kraja regularnih 90. minuta nijedna ekipa nije uspjela pronaći put do mreže protivnika pa je utakmica nastavljena u produžecima.

Bez obzira na teške uslove i utakmicu punu trke, obje ekipe su imale snage za još pola sata utakmice. Najveću priliku u produžecima imao je Čile preko Pinille koji je u 120. minuti utakmice pogodio prečku Brazilskog gola.

Nakon izvođenja pet serija penala slavili su igrači Brazila.