Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Danas svečano otvaranje saobraćajnice Sarajevske obilaznice

Preporučeno

Svečano otvaranje i puštanje u promet saobraćajnice LOT-a 2A i LOT-a 2B Sarajevske obilaznice, dionica Butila-Briješće s petljom Butila, bit će upriličeno danas

Petlja Butila spada u jedan od najvećih objekata na Koridoru Vc. Izgrađena je u sklopu realizacije projekta Sarajevske obilaznice, dionice Jošanica – petlja Butila, LOT-1, koji je uime Vlade FBiH implementiralo JP Ceste FBiH.

Upotrebna dozvola za ovaj objekt dobijena je u junu 2014. godine, ali, zbog neizgrađenosti dionice LOT-2, nije mogla biti puštena u promet. Puštanjem dionice Butila–Briješće–Stup, LOT-2 i petlja će u punom kapacitetu biti predana na korištenje učesnicima u prometu.

Upravo se čita:  Stigle trešnje na pijacu! Cijena paprena, mnogi ih neće ni okusiti

Petlja Butila je projektovana kao petlja u tri nivoa koja obezbjeđuje odvijanje saobraćaja na relacijama: obilaznica Sarajeva u pravcima Zenica – Mostar, ulazak ili napuštanje Sarajeva pravac Zenica i ulazak ili napuštanje Sarajeva pravac Mostar.

Petlju čine četiri rampe A,B,C,D i ulazne rampe prema Briješću ukupne dužine oko dva kilometra, odnosno ukupne površine svih konstrukcija oko 20.000 m2.

Ukupna vrijednost radova na petlji Butila je oko 16 miliona eura (sa PDV-om).

Upravo se čita:  Evo kako će raditi poslovnice Binga za prvomajske praznike

Dionica Sarajevske obilaznice LOT-2 se sastoji iz dvije poddionice: petlja Butila – Briješće, LOT-2A i Briješće – Stup, LOT-2B.

Ukupna dužina LOT-2A je oko četiri km, od čega je otvoreni dio trase u punom profilu autoceste u dužini od oko 3 km, vijadukt Briješće koji se sastoji od desnog i lijevog objekta ukupne dužine od 720 m, te desne i lijeve rampe od po 125 m.

Dionica LOT-2B se sastoji od dva odvojena kolovoza sa po dvije saobraćajne trake ukupne dužine oko 500 m. Ukupna dužina LOT-2 je oko 4,5 km.

Upravo se čita:  Počinje isplata uvećanih penzija i razlika za prva tri mjeseca

Vrijednost radova za LOT-2 iznosi oko 21,2 miliona eura (sa PDV-om).

U realizaciji projekta investitor je bila Vlada FBiH iz kredita EIB-a, EBRD-a i OPEC fonda, te iz budžeta za eksproprijaciju. Implementator je JP Ceste F BiH uime Vlade FBiH, a izvođači su bili Osijek Koteks dd Osijek sa podizvođačem Hidrogradnja dd Sarajevo (do raskida) i JV Euro-Asfalt & ŽGP Sarajevo (nastavak radova), saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alma popila kafu sa jetrvom, pa s troje djece skočila u rijeku: Njen suprug uhapšen, navodno imao aferu sa drugom ženom

Alma Arazi (39), koja je navodno sa svoje troje maloljetne djece skočila u rijeku Bojanu, u albanskom gradu Skadru,...

Još vijesti za vas