Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Dodik:Prihvatanje rezolucije o Dejtonu, ali bez politizacije

Preporučeno

Predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik rekao je na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci da kao predsjednik Republike Srpske ima ustavnu i zakonsku obavezu da brani interese i poziciju Srpske, što i čini.

On je optužio opoziciju u Republici Srpskoj da pokazuje stalnu spremnost i želju da radi na štetu Republike Srpske i njenih institucija i istakao da javnost treba da ocijeni ponašanje predstavnika RS u Sarajevu.

“Vanparlamentarna borba znaci braniti srpsku izdajnicku politiku na nivou BiH i narod treba to da zna. Neka opozicija organizuje desavanje kao u Crnoj Gori pa da vidimo kako će proći, iako su zaluđeni da će ih narod podržati”, rekao je Dodik.

On je Savez za promjene nazvao savezom za podvale.

“Bosić treba da zna da se kriminalizacijom svega i svakoga ne može pomoći Republici Srpskoj. Bosić je najbolji đak Bakira Izetbegovića, ali samo srpsko odjeljenje te škole”, rekao je Dodik.

Dodik je rekao da će 5. novembra prisustvovati sastanku u Bijeljini sa patrijarhom Irinejom o ugovoru sa Islamskom zajednicom koji treba da bude potpisan na nivou BiH.

Dodao je da u tom ugovoru nisu bile konsultovane institucije RS.

Upravo se čita:  Slobodan Šoja: Iza Rezolucije o Srebrenici ne stoji Lagumdžija, nego je ovo odgovor velikih sila na Dodikovu retoriku

Rekao je da su tri najveće strateške greške kojima su smanjene nadležnosti RS bile uspostavljenje Uprave za indirektno oporezivanje, ukidanje Vojske RS i prihvatanje Izvještaja o Srebrenici za vrijeme predsjedničkog mandata Dragana Čavića, koji je nanio „najveću civilizacijsku štetu u istoriji RS“.

On je istakao da institucije RS ne spriječavaju borbu protiv kriminala i pozvao je nadležne institucije da podnesu krivičnu prijavu protiv njega ako imaju osnova ali da prestanu sa svakodnevnim medijskim istupima o kriminalu i korupciji u RS.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da prihvata svaku rezoluciju o sprovođenju Dejtonskog sporazuma ako je njen poriv da se nabroji šta je urađeno, šta nije i šta je predviđeno Ustavom ili gdje je prekršen, bez obzira odakle dolazila, pa čak i iz Amerike, ali ako postoji politizacija, to onda donosi neko drugo svjetlo.

Komentarišući pisanje “Dnevnog avaza” da Kongres SAD priprema opširnu rezoluciju, u kojoj se od predsjednika Baraka Obame traži imenovanje specijalnog predstavnika za Balkan čiji bi zadatak bio da ocijeni provođenje Dejtona i njegove efekte, Dodik je rekao da se mora vidjeti ko su predlagači rezolucije i šta se želi postići, te da li je to priča koja se mogla čuti od ambasadora SAD u BiH Morin Kormak, da Dejton nije sastavljen kako bi trajao vječno.

Upravo se čita:  Mešalić: U Parlamentu FBiH vidimo obrise diktature, bliži se imenovanje Marina Vukoje

“Moguće je da se BiH razvija i da ide dalje na bazi Dejtonskog mirovnog sporazuma. Nisam protiv da razgovaramo sa drugim entitetom i pozdravljam stabilizaciju prilika u FBiH, te vjerujem da ćemo imati priliku za jasan, ustavan, politički dijalog sa institucijama FBiH”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je istakao da u vezi sa rezolucijom sve zavisi od njene namjere.

“Ne možemo spriječiti da bilo koji kongres ili zakonodavno tijelo donese takvu odluku, ali ne bi bilo dobro da bude iskorištena za još jedno opravdavanje političkog nasilja visokih predstavnika na ovim prostorima”, ocijenio je Dodik.

On je rekao da se protivi da se političkom arogancijom i silom prikriju promjene koje su van ustava i zakona, provođene mnogo godina unazad odlukama visokog predstavnika.

“Mi smo za to da sjednemo i vidimo svako od tih pitanja koje nema dovoljno ustavnog kapaciteta i da ga ponovo stavimo na dnevni red, što Bošnjaci naravno ne žele i imaju zaštitu međunarodnog faktora, te smatraju da ono što su dobili ne može biti pitanje razgovora i to je sav problem i Suda i Tužilaštva i mnogih drugih stvari”, rekao je Dodik.

Upravo se čita:  Zvaničnici iz RS-a optuživali Lagumdžiju da ne poštuje zakone, Šmita da se obraća u ličnom svojstvu, a sve to je radila Cvijanović

On je dodao da “Dnevni avaz” koji je objavio ovaj tekst “svašta piše, ali da ovo nije nemoguće i da to nije nova tema”.

“Često čujemo priče o nekim rezolucijama, deklaracijama. Nemamo ništa protiv da se na svjetskom nivou, imajući u vidu da je Dejtonski mirovni sporazum svjetski kapacitiran, međunarodni dogovor, objektivno sagleda šta je urađeno i šta je poštivano od njegovih propisa”, rekao je Dodik.

On je istakao da u tom pogledu prihvata ocjenu bilo kog nezavisnog tijela iz svijeta.

“Prihvatam svaku deklaraciju ako je njen poriv da se nabroji šta je urađeno, šta nije i šta je predviđeno Ustavom ili gdje je prekršen bez obzira na to odakle dolazila, pa čak i iz Amerike”, zaključio je Dodik.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Kafa u BiH ponovo poskupljuje, uskoro nove cijene

Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH se očekuju nove, veće cijene omiljenog napitka među...

Još vijesti za vas