Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Evo koliko bh. parlamentarci potroše na jedan ručak

Preporučeno

Foto: Zoran Grizelj (Večernji list)
Foto: Zoran Grizelj (Večernji list)

Vijesti o Parlamentu i zastupnicima, Domu naroda i izaslanicima uglavnom se odnose na visoke plaće, žestoke i uvredljive rasprave na sjednicama, a ponekad i na analize koliko se čega pojede i popije u restoranu koji se nalazi uz Parlament, piše Večernji list. U ovoj priči ćemo analizirati ovo zadnje pomenuto.

Tokom zadnjeg posjeta federalnom Parlamentu, dio vremena smo posvetili i restoranu u kojem zastupnici, odnosno, izaslanici, te službenici Parlamenta doručkuju i ručaju, piju kafe i održavaju kratke sastanke. Kao i sve ostalo što se veže uz Parlament, očekivalo bi se kako ćemo i u restoranu naići na luksuzno opremljenu lokaciju. Ali to ni izbliza nije tako.

Restoran u Parlamentu se ne razlikuje puno od obične kantine pristojno uređenog Studentskog doma kakav je npr. onaj Sveučilišta u Mostaru. Kada smo u jutarnjim satima prvi put ušli u restoran, nekoliko stvari odmah upada u oči. Svi koji sjede čitaju neke novine. Većina ih puši cigarete, tako da je prostorija iznimno zadimljena. Također, konobari nose samo pite i kafe, kao da ništa drugo ne postoji na ponudi. I tako je sve do početka sjednice. Ako niste ranije došli, teško ćete naći stol gdje možete sjesti, eventualno se nekome možete pridružiti. Početak sjednice i približavanje vremena za ručak donosi nešto drugačiju sliku. Gledajući dnevnu ponudu na jelovniku, možete zaključiti kako se u Parlamentu dobro jede. Blago rečeno! Ponuda od desetak predjela i petnaestak glavnih jela dovoljna je za sve da mogu izabrati nešto po svome ukusu. Tu su i deserti, a cijene su manje nego u klasičnim restoranima ili ugostiteljskim objektima koji nude gotova jela svaki dan.

Upravo se čita:  Od početka maja lakše do penzije u FBiH, četiri važna dokumenta više nisu potrebna

Razlike u cijeni

Tako ćete obrok s juhom, nekim glavnim jelom, pićem i desertom platiti desetak maraka dok bi isto to u restoranu koštalo oko dvadeset maraka. Također, barem sudeći po onome što je ekipa Večernjeg lista probala tokom boravka u federalnom Parlamentu, hrana se ne razlikuje od one u klasičnim restoranima. Razlike nema u kvaliteti hrane, ali ima u cijeni. I nije razlika samo u cijeni hrane. I piće je znatno jeftinije nego u sarajevskim kafićima. Tako smo jedno strano pivo koje se nalazi u ponudi restorana u Parlamentu Federacije BiH platili 2,5 marke, dok smo to isto pivo kasnije u jednog kafiću u Sarajevu platili 4 marke. Slična je stvar i s ostalim napitcima. Treba spomenuti i poslugu koja ulaže puno truda kako bi bila na visokoj razini i stigla obaviti sve zadatke. Iako restoran federalnog Parlamenta nije mjesto gdje se mogu održavati neki vrhunski događaji i veliki prijemi, može se reći kako on jako dobro služi svojoj svrsi.

Upravo se čita:  Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

U razgovorima sa službenicima koji su zaposleni u administraciji federalnog Parlamenta rečeno nam je kako nemaju potrebu jesti na bilo kojem drugom mjesto osim spomenutog restorana.

– Hrana je često ukusnija od one iz restorana, a cijene se ne mogu usporediti. Ipak, naš restoran se ne razlikuje puno od bilo kojeg drugog u drugim institucijama ili javnim kompanijama – zaključili su naši sugovornici.

Upravo se čita:  Helez poručio Dodiku da se 'okani ćorava posla': Nema ništa od otcjepljenja, stradat će svi

Ipak, građanima i dalje neće u prvom planu priče o zastupnicima biti tema hrane nego plaća zastupnika i izaslanika. Razlika između plaće običnog radnika i zastupnika je znatno veća od razlike cijene hrane u restoranu Parlamenta i običnog restorana u Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Bihaću…

(Večernji list)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Sarajevo konačno dobija letove ka jednom od najvećih evropskih gradova

Najveća španska aviokompanija Iberia će letjeti dva charter leta iz Sarajeva za Madrid ovog proljeća. Letovi su 25. maja i...

Još vijesti za vas