Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Evropski parlamentarac Igor Šoltes: Obavezni smo učiniti sve što je moguće da Bosna uđe u EU

Preporučeno

Dr. Igor Šoltes, slovenski poslanik u Evropskom parlamentu ispred Skupine zelenih (Evropska svobodna zveza) u intervjuu za bh. novinsku agenciju Patria kazao je da ne smatra da je podnošenje aplikacije BiH za članstvo u EU 15. februara ishitren potez i da je to trebala učiniti i prije.

– Moja politička grupa je bila za predaju (aplikacije) 14. decembra 2015. godine, na dan kada je potpisan Dejtonski mirovni sporazum u Parizu prije 20 godina. Smatramo da je potrebno povezati tragičnu prošlost sa pozitivnom budućnosti. Uvijek se može raspravljati da li je čaša do pola puna ili prazna. I možeš raspravljati još sat vremena o tome da li je potrebno više ili ne.

Mi samo smatramo da vrijeme ne ide na ruku onima koji žele kraj disfunkcionalne države organizirane na temelju etničkog principa, onima koji žele da vide sve građane BiH u EU. Bojim se da su odgode na strani onih koji imaju nacionalističke i reakcionarne agende – kaže Šoltes.

Upravo se čita:  Objavljen kompletan finalni tekst Rezolucije o Srebrenici: Evo šta piše u njoj

Patria: Mnogi misle da će aplikacija biti nekredibilna, a što će donijeti dodatno narušavanje ugleda BiH. Koje negativne posljedice može donijeti ova predaja aplikacije 15. februara?

Dr. Šoltes: Neće biti savršeno, ali za tri godine neće ostati ništa od pozitivnog zamaha. Mislite li da nakon socijalnih nemira februara 2014., nove agende za rast i zapošljavanja, pismene odluke od strane svih političkih lidera od prije godinu dana, 20. godišnjice Mirovnog sporazuma krajem prošle godine, da će se zemlja razviti u pravom smjeru ako se ne poduzmu dalji koraci prema EU?

Predaja aplikacije je politički korak i to je bio slučaj za sve zemlje članice, naročito one koje su se pridružile nakon Hladnog rata.

Ne bi trebali zaboraviti da ulazak 10 istočnoevropskih zemalja nije bila birokratska odluka! Ponovo je vrijeme da se pokaže hrabrost. Uvjeren sam da je veći rizik u čekanju i da stvari neće postati lakše. I, iskreno govoreći, kakva je reputacija Bosne danas? Smatram da prilično dobra aplikacija može doprinijeti, uraditi dobro.

Upravo se čita:  Biće gužve: U FBiH danas počinje isplata uvećanih penzija,"leći" će i razlika za prva tri mjeseca

Patria: Čak neki smatraju da ćemo i kod najoptimističnijih zemalja koje su u proteklom periodu pomagale BiH na njenom evropskom putu, izazvati kontraefekat. Jedna od tih prijateljskih zemalja je i Vaša država. Dijelite li takva stajališta?

Dr. Šoltes: Šta tačno? Da ne možemo više podržavati Bosnu? To bi bila strateška greška! Kako u sadašnjim geopolitičkim okolnostima ne možeš podržavati evropsku integraciju susjeda i zemlje okružene članicama Evropske unije? Jer ne raditi to bi bilo protivno nacionalnom interesu Slovenije, kao i opštim evropskim interesima, koji se također odnose na stabilnost i sigurnost. Samo jedan primjer: Vidjeli smo kako izgleda nova ruska inostrana politika od prije više od dvije godine. Kako možemo napustiti zemlju kao što je Bosna? Zemlju koju su mnoge EU članice bile već napustile u periodu 1992 – 1995.? Moralno govoreći, obavezni smo da učinimo sve što je moguće da Bosna uđe u EU.

Upravo se čita:  Stupile na snagu Schmidtove izmjene Ustava FBiH iz aprila prošle godine

Patria: Da li je tačno da će BiH dobiti upitnik sa više hiljada pitanja ukoliko aplikacija bude ocijenjena kredibilnom i da li može adekvatno odgovoriti na to jer EU ima jasne mehanizme provjere odgovora?

Dr. Šoltes: Svakako! Mi Slovenci smo ranije prošli kroz ovo, kao i sve druge nove zemlje članice EU. Hrvatska nedavno. Da, i Komisija ima Generalni direktorat zadužen za ove procese – DG NEAR – kako ne bi došlo do birokratskih problema u tom pogledu. Bosanska strana mora ustanoviti koordinacijski mehanizam koji će onda efikasno raditi.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Čović: Evropski sud pravde odbacio Sky! Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima "nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža...

Još vijesti za vas