Subota, 18 svibnja, 2024

Čović: Evropski sud pravde odbacio Sky! Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Preporučeno

Sigurno da će ova informacija izazvati veliku pažnju u Bosni i Hercegovini, a pojašnjenje odluke ESP-a dala je advokatica Lejla Čović.

Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima “nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža Encrochat i SKY”, izvještavaju brojni evropski i regionalni mediji.

U odluci suda se navodi da bi on jedino mogao da se koristi kada se prvo ispoštuje domaći zakon, zakon države u kojoj se sudi i pod uslovom da je ta zemlja obavještena o preduzimanju mjera kojima se poruke presreću u odnosu na njene građane.

Sigurno da će ova informacija izazvati veliku pažnju u Bosni i Hercegovini, a pojašnjenje odluke ESP-a dala je advokatica Lejla Čović.

– Ovo je odluka koju su svi pravosudni organi, a i učesnici u sudskim postupcima koji se odnose na Sky aplikacije, dugo čekali. Radi se o odluci Evropskog suda pravde koji je zauzeo konačan stav po pitanju zakonitosti dokaza iz Sky aplikacije. Interesantno je da je Sud utvrdio kriterije prihvatljivosti ovakvih dokaza u sudskim postupcima, tj. u svakoj zemlji kojoj je Francuska dostavila dokaze iz Sky aplikacije. U svakom predmetu u BiH dokazi su dostavljeni upravo iz Francuske i sada sudovi, prilikom ocjene prihvatljivosti takvih dokaza, trebaju primijeniti te kriterije. Imajući u vidu zaključke Evropskog suda, već na prvi pogled je jasno da neki od kriterija nisu zasigurno ispoštovani, što će dovesti u pitanje zakonitost dokaza iz Sky aplikacije. Prvi kriterij je da su dokazi pribavljeni u skladu s domaćim zakonima, što je vrlo upitno imajući u vidu odredbe Zakona o krivičnom postupku BiH, potom da je domicilna država (BiH) morala biti obaviještena o poduzimanju mjera presretanja protiv njenih državljanja, što u BiH također nije slučaj. Mislim da je ova odluka samo potvrdila argumente advokata u predmetima Sky aplikacija, a to je da su pokrenuti postupci preuranjeni, jer je trebalo sačekati sudsku odluku suda ovakvog ranga kako bi se uopste moglo ući u raspravu o zakonitosti dokaza sa Sky aplikacije – ističe Lejla Čović.

Upravo se čita:  Upoznajte Seadu Todić (63), diplomanticu na Odsjeku za arapski jezik i književnost

Podsjetimo, Berlinski sud u Njemačkoj se 19. oktobra 2022. godine obratio Evropskom sudu pravde da pojasni kako treba da postupa sa razgovorima Encrochat i SKY šifrovanih mreža, piše portal Vox news.al.(Albanija).

Vijest je saopštio novinar Artan Hodža, koji piše da je ovaj zahtjev berlinskog suda prihvatio na razmatranje Evropski sud 24. oktobra 2022. godine.

– Sud saopštava odluku u predmetu C-670/22 kojom se utvrđuje da transkripti koje je dobio francuski pravosudni organ predstavljaju “presretanje telekomunikacija” – dio je pomenute odluke.

Upravo se čita:  Alisi upućen poziv da ide u zatvor

Ova odluka ESP je u vezi sa zahtjevom Suda u Berlinu (Njemačka), o nekim pitanjima primjene u različitim zemljama EU, transkripata presretanja komunikacija platforme Encrochat koji su sprovedeni od strane francuskih vlasti preko tehničkog uređaja koji se infiltrirao u komunikacioni saobraćaj zasnovan na internetu.

U ovoj Odluci, Sud, iako potvrđuje princip međusobnog priznavanja sudskih odluka zemalja članica, nazivajući ovaj princip „kamenom temeljcem“ pravosudne saradnje u krivičnim predmetima, zahtjeva da dokazi koje je uputio francuski sud sa Evropski nalog za krivičnu istragu, će biti verifikovan od strane pravosudnih organa drugih država ako su pribavljeni u skladu sa postupkom predviđenim domaćim zakonodavstvom i ako su u skladu sa principima prava dotične države, piše Voxnews.

Veliko vijeće ESP je jasno definisalo da prodiranje terminalnih uređaja, čiji je cilj izvlačenje podataka o saobraćaju, lokaciji i sadržaju razgovora koje obavlja komunikacioni servis zasnovan na internetu, predstavlja „presretanje telekomunikacija“.

– Sud EU uspostavlja dublju zaštitu ovih prava jer, tumačeći član 14(7) Direktive, nameće nacionalnom sudiji krivičnim da, u okviru krivičnog postupka pokrenutog protiv lica osumnjičenog za krivična djela, ne smatra dobijene informacije kao dokaz, ako osumnjičenom i njegovoj odbrani nije data mogućnost da se za ovu informaciju efikasno odbrani ili efikasno iznese svoja zapažanja, koja bitno utiče na ocjenu činjenica – navodi pomenuti portal.

Upravo se čita:  Na hadž ove godine odlazi 2.225 hodočasnika iz Bosne i Hercegovine: Uvedene i novine, prvi avion kreće 6. juna

Na osnovu krivičnih procesa koji se vode u Albaniji, rezultati presretanja razgovora osumnjičenih kao korisnika SKY ECC platforme Encrochat, iako su pristigli poštom od francuskih pravosudnih organa, ne mogu se koristiti za opravdanje pritvora i suđenja ovih ljudi.

Ovo zato što su transkripti rezultati masovnog presretanja, do kojih je došlo ometanjem toka razgovora svih sagovornika, kršenjem odredbi albanskog procesnog zakonodavstva i nepoštovanjem ustavnih garancija za tajnost prepiske kao kao i svako drugo sredstvo komunikacije.

Odluka koju je ESP objavio 30. april 2024. godine obavezuje sudiju svake države članice da isključi upotrebu transkripata ako način njihovog prikupljanja nije transparentan.

Apelacioni sud u Parizu poslao je albanskom pravosudnom organu samo CD sa transkriptima masovnog prisluškivanja, ne čineći transparentnim, ne samo podatke o uređaju za prisluškivanje i način njegovog korišćenja, već i odluku suda. Francuski sudija koji je dozvolio prisluškivanje.

Isto tako, nisu donijete ni odluke francuskog sudije o produženju rokova ovih presretanja niti ovjera autentičnosti rezultata presretanja.

Izdvajamo

Izdvajamo

Crnogorski amandmani rezoluciji o Srebrenici: Dodatno potvrđeno da se ne želi etiketa postaviti jednom narodu

Konačni tekst Rezolucije o Srebrenici usaglašen je jučer, a u odnosu na provobitni tekst on će sadržati i dva...

Još vijesti za vas