Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Izetbegović: Istina i pravda nisu neprijatelji mira, oni ih podržavaju!

Preporučeno

Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović uputio je pismo predsjedniku Vijeća sigurnosti Gerardu van Bohemenu u kojem navodi kako su pojedini “argumenti da će donošenje rezolucije o Srebrenici imati negativne posljedice po stabilnost u BiH i produbiti podjele u bh. društvu, doboko cinični i trebaju biti kategorično odbačeni od Vijeća sigurnosti”.

Izetbegović je u pismu izrazio punu podršku nacrtu rezolucije Vijeća sigurnosti kojeg je predložilo Ujedinjeno Kraljevstvo u cilju obilježavanja 20. godišnjice genocida u Srebrenici.

Navodi da predložena rezolucija obilježava godišnjicu s poštovanjem i na diskretan način odaje počast žrtvama, pokazujući solidarnost s preživjelima, podsjećajući svijet na strašne posljedice odsustva reakcije pred sam genocid.

Smatra više nego prikladnim i istorijski značajnim da Vijeće sigurnosti održi komemoraciju povodom genocida u Srebrenici, te oda počast žrtvama usvajanjem ove rezolucije.

– “Zaštićena zona” Ujedinjenih nacija, Srebrenica, prevorila se u najmračniji čas UN-a, jer ova organizacija po vlastitom priznanju, nije zaštitila civilno stanvništvo u Srebrenici uprkos svojoj obavezi. U svom izvještaju o padu Srebrenice, koji je podnesen 2000. godine, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Annan navodi da “greškom, pogrešnom procjenom i nemogućnošću da se prepozna obim zla s kojim su suočene, Ujedinjene nacije nisu učinile svoj dio posla kako bi da pomogle da se spasi narod Srebrenice” – ističe se u pismu.

Upravo se čita:  Uskoro stiže zatopljenje, temperature će biti prave ljetne

Izetbegović podsjeća i na obraćanje generalnog sekretara Ban Ki Moonna na komemoraciji povodom genocida u Srebrenici održanoj 1. jula 2015., kada je rekao da “Ujedinjene nacije, koje su osnovane s ciljem spriječavanja ponavljanja takvih zločina, i pored odgovornosti nisu uspjele sačuvati živote nedužnih civila koji su tražili zaštitu od sukoba i nasilja oko njih. Tajništvo Ujedinjenih nacija, Vijeće sigurnosti i zemlje članice dijele krivicu.”

Podvlači da istina i pravda nisu neprijatelji mira i stabilnosti. Naprotiv, smatra da oni održavaju mir i stabilnost. Naglašava da proces pomirenja ne može ići naprijed ako ne postoji zajedničko priznavanje zločina i nastojanje da se počinitelji privedu pravdi.

Upravo se čita:  Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

– Oni koji žele bolje odnose u BiH, i sa Bosnom, moraju prihvatiti prošlost, suočiti se sa istinom, prestati da vrijeđaju žrtve i one koji su preživjeli genocid, kao i negiranje sudski potvrđenih istorijskih činjenica. To su stvari o kojima se ne može diskutovati, jer istina o genocidu ne može biti predmet pregovora – naglasio je.

Član Predsjedništva BiH podsjeća da mnogi u BiH i drugdje u regiji, uključujući i visoke državne zvaničnike, i dalje javno poriču genocid u Srebrenici, odbijajući da ga nazovu pravim imenom, sistemski zamračujući istinu o tome što se dogodilo u Srebrenici, unatoč presudi Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaciju da je u Srebrenici počinjen genocid, i presudi Međunarodnog suda pravde od 27. marta 2007, da djela počinjena u Srebrenici imaju sve odlike genocida.

– Dvadeseta godišnjica genocida u Srebrenici je prilika da ojačamo i podupremo temelje naše humanosti. Na ovoj prigodnoj svečanosti, Ujedinjeni narodi i Vijeće sigurnosti trebaju biti ujedinjeni u osudi genocida u Srebrenici, afirmirajući našu kolektivnu odlučnost da spriječimo njegovo ponavljanje, u svijetlu lekcije naučene iz Srebrenice. Ne možemo vratiti mrtve, niti možemo izbrisati bol iz srca njihovih najmilijih. Ono što možemo učiniti je da pružimo dostojanstvo i pravdu onima koji su u Srebrenici preživjeli genocid, koji su izdržali užasne bolove i patnje u zadnjih dvadeset godina – ocjenjuje Izetbegović.

Upravo se čita:  Sunčan kraj aprila, temperature blizu 30 stepeni, onda prvomajski obrt u cijeloj Bosni i Hercegovini

Smatra da to dugujemo ne samo umrlima, niti onima koji su preživjeli, “već nama samima, ljudskosti koju svi imamo u sebi, i budućim generacijama koji zaslužuju sigurniji, bolji i pravedniji svijet”.

– Otuda, želim snažno potaknuti članove Vijeća sigurnosti da glasaju u korist nacrta rezolucije koji je predložilo Ujedinjeno Kraljevstvo, izražavajući svoju zahvalnost što ćete im predočiti ovo pismo – zaključuje se u pismu, poslanom iz kabineta člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stupile na snagu Schmidtove izmjene Ustava FBiH iz aprila prošle godine

Visoki predstavnik Christian Schmidt 27. aprila 2023. nametnuo je amandman na Ustav FBiH kojim se mijenja način imenovanja nove...

Još vijesti za vas