Petak, 29 ožujka, 2024

Liverpool nije uspio protiv Zenita, Chelsea izbacio Spartu

Preostali susreti šesnaestine finala Evropske lige odigrani su večeras na stadionima širom Evrope. Postignuti su sljedeći rezultati: Liverpool – Zenit 3:1, Benfica – Leverkusen 2:1, Chelsea – Sparta Prag 1:1, Bordeaux – Dynamo Kyiv 1:0, Hannover – Anzhi 1:1, Plzen – Napoli 2:0, Fenerbahce – BATE 1:0 i Olympiacos – Levante 0:1.

Najzanimljivije je bilo na Anfieldu gdje je Liverpool pokušao nadoknaditi zaostatak od dva gola iz prvog meča sa Zenitom. Iako su domaćini dobro počeli utakmicu, prvi su u vodstvo došli gosti u 19. minuti. Hulk je nakon greške Caraghera pogodio za 1:0.

Nastavak susreta donio je pregršt uzbuđenja. Liverpool se nije želio tako lako predati. Izjednačio je Suarez iz slobodnjaka u 28. minuti, a 15 minuta kasnije Allen doveo domaćine u vodstvo.

Liverpool je i u drugom poluvremenu svim snagama pokušavao stići do još dva pogotka koja bi mu osigurala prolazak u daljnji tok takmičenja. Suarez je podgrijao nadu domaćih u 59. minuti sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca. Ipak, Englezi nisu mogli do još jednog pogotka pa su se oprostili od Evropske lige.

Iako se činilo da će Chelsea zbog 1:0 prednosti iz prvog meča, na Stamford Bridgeu samo ovjeriti prolazak dalje, to nije bilo tako jednostavno. Sparta je povela u 17. minuti golom Lafate. Napeto je bilo do samog kraja utakmice kada je Hazard na asistenciju Bertranda pogodio za veliko slavlje Plavaca i prolazak u daljnji tok takmičenja.

Prolazak u osminu finala osigurali su tako: Plzen, Fenerbahce, Levante, Bordeaux, Zenit, Chelsea, Benfica i Anzhi.