Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Mesihović: Nastavit ćemo raditi na unapređenju zdravstvenog sistema

Preporučeno

U situaciji izrazito ograničenih finansijskih sredstava zadržali smo stabilnost zdravstvenog sistema, nismo smanjivali niti obim usluga, niti obim prava pacijenata. Štaviše, ona su u pojedinim segmentima i proširena – ocijenio je za Agenciju FENA proteklu godinu federalni ministar zdravstva Rusmir Mesihović.

Rusmir Mesihović
Rusmir Mesihović

Naglasio je da je protekle godine ponovo proširena federalna esencijalna lista lijekova i podignut njen kvalitet, a „u isto vrijeme uspjeli smo da smanjimo cijene lijekova na listi i time ostvarimo uštede unutar sistema“.

– To nam omogućava da proširimo pojedina prava pa smo tako nakon 16 godina donijeli Pravilnik o liječenju u inozemstvu koji definira za koja oboljenja i pod kojim uvjetima građani FBiH, na teret zdravstvenog osiguranja, mogu da se liječe u inozemstvu.

Usvajanje tog pravilnika je obaveza još iz 1997. godine. Mi smo uspjeli da ispunimo tu obavezu, osigurali smo i sredstva, te će primjena tog pravilnika početi u februaru ove godine – kazao je ministar Mesihović.

Podsjeća da je krajem prošle godine s Ministarstvom zdravlja Republike Hrvatske potpisan Protokol o pribavljanju i presađivanju organa u svrhu liječenja, čime su nam, kako kaže, otvorena vrata Eurotransplanta.

– Protokol predviđa i razmjenu organa na načelima solidarnosti i reciprociteta, odnosno mogućnost da se prioritetni kandidati iz Federacije BiH za transplantaciju srca i jetre uvrste na hrvatsku listu čekanja za presađivanje i zapravo budu na listi Eurotransplanta.

U isto vrijeme, nastavili smo s provođenjem zacrtanih reformi. U cilju zakonskog uređenja i stvaranja pretpostavki za unapređenje zdravstvenog sistema u 2013. usvojili smo četiri zakona i 26 pravilnika. U protekle tri godine ukupno smo pripremili 14 zakona i 71 pravilnik iz oblasti zdravstva. Više nego ukupno u prethodnih 16 godina – istaknuo je.

Mesihović naglašava da i u projektu informatizacije ima rezultata i precizira da je u Sarajevskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu u toku pilot projekt uvođenja elektronskih zdravstvenih kartica, odnosno integriranog informacijskog sistema. Pokrenut je i proces nabavke nedostajuće IT opreme i mrežnih sistema za primarnu zdravstvenu zaštitu u Tuzlanskom, Bosansko-podrinjskom, Zapadnohercegovačkom i Posavskom kantonu, te Zenici i Kaknju koji će u ovoj godini biti u potpunosti umreženi.

Na pitanje šta je moglo biti bolje urađeno, ministar Mesihović priznaje da uvijek može bolje, ali prvenstveno naglašava da je moglo i može sve to ići brže.

Upravo se čita:  Komšije ponovo šopinguju kod nas

– Nema promjena u zdravstvu preko noći, niti će se rezultati svih uvedenih promjena osjetiti odmah. To je nešto čega trebamo biti svjesni, ali je i istina da se pojedini procesi, provedba reformskih rješenja u praksi mogu provoditi brže.

Kod pojedinaca i dalje postoje, što svjesni, što nesvjesni, otpori prema promjenama. Ne možemo raditi i razmišljati na isti način kao prije 15 godina, a očekivati promjene, to jest unapređenje sistema. Moramo biti inovativniji, efikasniji, moramo tražiti i nuditi rješenja, a ne opravdanja.

U zdravstvu nam svakako ne pomaže postojeća decentralizacija sistema i široka, da je tako nazovem, autonomija kantona. To je i razlog zašto neke reforme u pojedinim kantonima idu brže ili sporije. Ali ne treba u tome tražiti opravdanja, nego trebamo vidjeti kako takav nametnuti decentralizirani sistem iskoristiti, preokrenuti u korist unapređenja sistema u cijeloj FBiH – navodi on.

Kao primjer navodi istraživanja koja su pokazala da su građani u Tuzlanskom kantonu uglavnom zadovoljni porodičnom medicinom, dok je nezadovoljstvo veće u Sarajevskom kantonu.

– To znači da trebamo analizirati šta je to što valja u Tuzli, a nije dobro u Sarajevu. Ako je tuzlanski model dobar, onda taj model treba primijeniti i u drugim kantonima – kaže Mesihović.

Upitan da prokomentira činjenicu da se, i pored toga što je proširena esencijalna lista i snižene cijene lijekova, u javnosti ipak i dalje govori da plaćamo najskuplje lijekove u regiji, ministar Mesihović shvata da se „u medijima i javnosti često govori dosta proizvoljno, špekulira o cijenama lijekova, često o tome govore neupućeni ili zlonamjerni i instruirani samoprozvani eksperti“.

– Bez obzira na to moramo razdvojiti dvije stvari: cijene lijekova u prodaji u apotekama i cijene lijekova s esencijalne liste, to jest cijene po kojima zavodi zdravstvenog osiguranja kupuju lijekove, a koje pacijenti dobiju na recept.

Mi iz Federalnog ministarstva zdravstva možemo govoriti o cijenama na listi, s obzirom na to da u skladu sa zakonom te cijene utvrđuje isključivo ovo ministarstvo.

Federalnu A esencijalnu listu, koja je obavezujuća za sve kantone, krajem 2011. godine smo proširili sa 127 na 140 lijekova, a postigli smo takve cijene da je ušteda na godišnjem nivou iznosila oko 20 miliona KM. Znači, dobili smo širu i kvalitetniju listu, koja nas košta mnogo manje.

Upravo se čita:  Građani BiH prinudno postaju vegetarijanci: Cijene mesa rastu, a domaća proizvodnja izumire

Listu smo ljetos ponovo proširili, sad ima 147 lijekova, a ponovnim smanjenjem cijena planirana je nova ušteda u iznosu većem od devet miliona KM. U tom trenutku kad je usvojena, naša lista je bila najjeftinija u regiji.

U te dvije revizije liste, ostvarili smo uštede od oko 30 miliona KM, a u isto vrijeme proširili listu za 20 novih lijekova. Benefit za pacijenta je očigledan, a sredstva koja smo uštedjeli su ostala u sistemu i uz pomoć tih sredstava možemo dalje proširivati listu, ali i prava pacijenata – kazao je.

Hrvatska je svjetski lider po broju urađenih transplantacija i donora organa, a u izjavi za Agenciju FENA ministar Mesihović je odgovorio na pitanje kad će program transplantacije organa u FBiH zaživjeti u obimu kako to očekuju pacijenti.

– Imamo privilegiju da su najbolji na svijetu u ovoj oblasti naši prvi susjedi koji su ujedno istinski i prijateljski spremni da nam pomognu. To je prednost koju trebamo iskoristiti. U tom pravcu smo potpisali sporazum koji, osim razmjene organa, podrazumijeva i suradnju u cilju uspostavljanja transplantacijske mreže u FBiH po uzoru na hrvatski model.

Osigurali smo preduvjete i u ovoj godini treba početi s radom Centar za transplantacijsku medicinu FBiH pri Federalnom ministarstvu zdravstva. Donijeli smo niz podzakonskih akata, ostvarili suradnju s BH Telecomom koji je prepoznao značaj ovog programa i koji će nam omogućiti informatičko umrežavanje svih institucija i zdravstvenih ustanova u transplantacijskoj mreži – kazao je on.

Ministar navodi da su pripremljene i izmjene zakona o transplantaciji, a namjera je da se uvede zakonski model kakav ima veliki broj evropskih zemalja, uključujući one koje obavljaju najviše transplantacija poput Hrvatske i Španije.

– Ove izmjene je usvojila Vlada FBiH, ali već imamo jasne najave da ovaj model ima protivnike u Parlamentu FBiH. O čemu se radi? Postoje dva zakonska modela koji reguliraju doniranje organa. To su informirani i pretpostavljeni pristanak. Prvi podrazumijeva da su donori oni koji se za života izjasne da žele darovati organe nakon smrti, a drugi model podrazumijeva da su svi potencijalni donori ako se za života nisu izjasnili pismeno da ne žele darovati organe.

Upravo se čita:  Vraća se ljeto: Narednih dana temperature i do 26 stepeni

Oba modela podrazumijevaju da se svi građani mogu izjasniti da li žele darovati organe na osnovu svih relevantnih informacija. Trenutno kod nas je na snazi informirani pristanak, a mi želimo da ovim izmjenama zakona uvedemo pretpostavljeni pristanak. Ove izmjene zakona zapravo je iniciralo udruženje dijaliznih bolesnika ZDK – kaže ministar.

Mesihović pojašnjava da su sva dosadašnja iskustva u Evropi pokazala da je zakonski model s pretpostavljenim pristankom efikasniji, pa čak i ekonomičniji.

– Uostalom, zemlje s najvećim brojem transplantacija imaju pretpostavljeni pristanak. Pacijenti i struka se zalažu za ovaj model, ali nažalost, to ne prepoznaju pojedini zastupnici u Parlamentu koji neodgovorno i neargumentirano govore protiv ovakvih rješenja.

Svi mi želimo, vjerujem i protivnici ovih zakonskih rješenja, izgraditi efikasan transplantacijski program u FBiH. Ali mi do tog cilja možemo stići makadamom, a možemo i autoputem. Apeliram na njih da izaberu autoput – ističe on.

Ministar Mesihović kaže da će ministarstvo koje predvodi i u ovoj godini nastaviti zacrtanim putem.

– Informatizacija je suštinski reformski projekt koji smanjuje čekanje i „lutanje“ pacijenata kroz sistem, smanjuje troškove, a administraciju u zdravstvu čini nevidljivom. Ponovo ćemo i iznova revidirati liste lijekova, a nastavit ćemo i s donošenjem nedostajuće legislative – kaže on.

Vjeruje da će nakon što je usvojen u formi nacrta, u godini koja je nastala, napokon biti usvojen zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom.

– Time bismo prvi put u našoj zemlji tu oblast, od ogromne važnosti za one koji imaju problem sa sterilitetom, zakonski uredili i omogućili im ostvarivanje jednog od osnovnih ljudskih prava, pravo na porodicu. To je naša obaveza. Naravno, u svakom segmentu ćemo nastaviti da radimo na unapređenju i izgradnji efikasnijeg, dostupnijeg i ekonomičnijeg zdravstvenog sistema – kazao je federalni ministar zdravstva Rusmir Mesihović.
(Fena)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Zukan Helez se pohvalio fotografijom s vjenčanja svoje kćerke

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Zukan Helez na društvenim mrežama objavio je fotografiju...

Još vijesti za vas