Ministarstvo prosvjete Srbije predlaže izmjene Zakona o obrazovanju koje mogu ograničiti slobode nastavnika, učenika i roditelja

Preporučeno

Nemojte propustiti

Ana Dimitrijević, predsjednica Foruma beogradskih gimnazija, izrazila je zabrinutost zbog nedavnih izmjena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koje je predstavilo Ministarstvo prosvjete Srbije. Tokom javne rasprave, koju je održano 5. augusta, ona je kritikovala vlasti zbog nedostatka jasnih informacija i neodređenosti izmjena, koje smatraju da bi mogle ograničiti prava nastavnika i učenika.

Nakon više od 18 mjeseci otvorenog sukoba između vlasti Srbije i obrazovnih institucija, Ministarstvo obrazovanja je odlučilo u ljetnom periodu predstaviti zakonske izmjene. Zvaničnici su ih nazvali “kozmetičkim”, no prema Dimitrijević, to je daleko od istine. “Uglavnom su potcjenjivali našu inteligenciju objašnjavajući osnovne stvari koje svi vrlo dobro znamo”, istakla je ona.

Prema riječima Dimitrijević, izmjene bi mogle ograničiti prava nastavnika, učenika i roditelja u borbi protiv društvene nepravde. One bi, između ostalog, omogućile oduzimanje nastavničkih licenci, ograničile pravo na okupljanje u školama i smanjile učešće roditelja u obrazovnom sistemu. Ministar obrazovanja Dejan Vuk Stanković izjavio je da je cilj izmjena “zaštititi obrazovni sistem od pokušaja zloupotrebe”, naglašavajući da su određene odredbe definisane strožije, ali bez ugrožavanja prava djece ili akademskih sloboda.

Upravo se čita:  Novi granični prijelaz kod Gradiške na čekanju: Zijad Krnjić traži da RS prvo vrati Federaciji 151 milion KM

Na raspravi su bili pozvani novinari i građani, međutim, ulazak im je onemogućen zbog navodnog ograničenog kapaciteta prostorije. Dimitrijević je naglasila da oduzimanje licence ima dalekosežne posljedice: “To ne znači samo gubitak posla. To znači da više nikada ne možete raditi kao nastavnik ni u jednoj školi.”

Nejasnosti u definicijama izmjena

Kritičari predloženih izmjena ukazuju na nejasnoće koje bi mogle otežati pravilno funkcionisanje obrazovnog sistema. “Moramo se zapitati šta motiviše vlast da ovakve zakone usvaja upravo tokom ljetnog raspusta”, rekla je portparolka Unije sindikata prosvjetnih radnika Srbije Mirjana Gašić. Preporučene izmjene uključuju strožije mjere u pogledu suspenzije nastavničkih licenci i ograničavanje prava učenika na slobodno udruživanje.

Upravo se čita:  Vučićeve izjave o Mladiću: Humanost ili provokacija prema žrtvama genocida?

U julu, usred ljetnog raspusta, Ministarstvo je dostavilo novi nacrt zakona, a sindikati su se iznenadili obimom predloženih izmjena. “Tek tada smo se suočili s ostatkom predloženih izmjena”, navela je Gašić.

Prema Dimitrijević, cilj izmjena nije samo reformisanje zakonskog okvira već i potiskivanje različitih sloboda. “Ono što vidimo kao pozadinu jeste pokušaj razbijanja jedinstva među grupama koje čine stabilnu školsku zajednicu”, kazala je.

Prema mišljenju roditelja, među kojima je i predsjednik Savjeta roditelja Pete gimnazije Nemanja Milošević, cilj zakona je uspostaviti maksimalnu kontrolu nad školama, te spriječiti kritičke glasove koji bi dolazili iz obrazovnog sektora.

Dimitrijević je najavila da će Forum beogradskih gimnazija koristiti sve pravne i javne mehanizme kako bi se usprotivio novom zakonskom okviru. U međuvremenu, obrazovne institucije nastavljaju da traže načine kako da održe jedinstvo i odbrane demokratiju, slobodu i kritičko mišljenje u obrazovanju u Srbiji.

Izdvajamo

Izdvajamo

Nedim Sladić najavio najtopliji dan u godini: Temperature bi mogle doseći i 42 stepena

Sladić navodi da bi maksimalne temperature većinom mogle biti oko 40 stepeni ili nešto više, dok se u pojedinim...

Još vijesti za vas