Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Mu­jo Sel­man iz Gor­nje Sa­ni­ce: Bo­rac za za­šti­tu izvor­nih pa­smi­na

Preporučeno

Do­bar dio ži­vo­tnog vi­je­ka Mu­jo Sel­man (63) iz Gor­nje Sa­ni­ce, va­ro­ši­ce uda­lje­ne dva­de­se­tak ki­lo­me­ta­ra od Klju­ča, po­sve­tio je bor­bi za za­šti­tu i afir­ma­ci­ju izvor­nih pa­smi­na do­ma­ćih ži­vo­ti­nja Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne.

Ovaj ina­če pros­vje­tni ra­dnik ka­že ka­ko su auto­hto­ne ži­vo­ti­nje ovih pros­to­ra pred izu­mi­ra­njem, a kri­vi­cu adre­si­ra na drža­vne in­sti­tu­ci­je ko­je ne či­ne ni­šta ka­ko bi se to spri­je­či­lo. Na­vo­di ka­ko sku­pa s ne­ko­li­ci­nom en­tu­zi­jas­ta iz ra­zli­či­tih di­je­lo­va ze­mlje već go­di­na­ma vo­di bor­bu za za­šti­tu auto­hto­nog bi­ka i kra­ve bu­še. Ina­če, on je član i osni­vač ne­ko­li­ko do­ma­ćih udru­že­nja ko­ja se bo­re za oču­va­nje i afir­ma­ci­ju tra­di­ci­onal­nih do­ma­ćih pa­smi­na, me­đu ko­ji­ma je i Klub lju­bi­te­lja bo­san­skog bi­ka i kra­ve bu­še, či­je sje­di­šte je upra­vo u Gor­njoj Sa­ni­ci.

Na pros­tra­nom ima­nju, smje­šte­nom ispod pla­nin­skih vi­so­va Grmeč pla­ni­ne, Sel­man uz­ga­ja auto­hto­na go­ve­da i na tom mjes­tu pro­vo­di naj­vi­še slo­bo­dnog vre­me­na.

“Zbog ne­se­le­kti­vnog uvo­za i ukršta­nja do­ma­ćem go­ve­du pri­je­ti nes­ta­nak. Na­ši po­ljo­pri­vre­dni­ci vi­še ci­je­ne uvo­zne pa­smi­ne, ta­ko da ra­pi­dno opa­da broj bu­ša na na­šim pros­to­ri­ma”, sma­tra ovaj uz­ga­ji­vač.

Upravo se čita:  Arijana Memić traži zabranu ispijanja kafa policajcima MUP-a KS za vrijeme radnog vremena

20151127165104000000

Ka­že ka­ko se one da­nas ma­hom mo­gu pro­na­ći u za­ba­če­nim pla­nin­skim po­dru­čji­ma, gdje su uz­goj­ne pri­li­ke ek­sten­zi­vne, a gla­vni izvo­ri hra­ne pla­nin­ski paš­nja­ci. U tež­nji da se do­bi­je što vi­še mli­je­ka, na os­ta­lim po­dru­čji­ma naj­češ­će se jav­lja­ju kri­žan­ci bu­še s pa­smi­na­ma si­vog al­pskog i sme­đeg go­ve­da.

Na­vo­di ka­ko su Izra­el­ci sre­di­nom pe­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka uve­zli bu­šu, ko­ja se sa­vrše­no pri­la­go­di­la ta­moš­njim kli­mat­skim uslo­vi­ma i os­ku­dnim re­sur­si­ma is­hra­ne. Is­ti­če ka­ko se ra­di o vrlo iz­držlji­vom go­ve­du ko­je je zna­tno otpor­ni­je na kli­mat­ske uslo­ve i ži­vo­tinj­ske bo­les­ti od ple­me­ni­tih pa­smi­na.

“Ono što je ka­ra­kte­ris­ti­čno jes­te da dru­gi vi­še ci­je­ne ono što je na­še, ne­go mi sa­mi. Ta­ko je i u ovom slu­ča­ju. Na­ši po­ljo­pri­vre­dni­ci su po­tpu­no okre­nu­ti uz­go­ju stra­nih pa­smi­na”, sma­tra Sel­man.

Po­se­bna pri­ča je, ka­ko is­ti­če, iz­držlji­vi bo­san­ski bik, ko­ji va­ži za ne­na­dma­šnog bor­ca i bo­da­ča. U or­ga­ni­za­ci­ji po­me­nu­tog klu­ba sva­ke go­di­ne se u bli­zi­ni Gor­nje Sa­ni­ce održa­va tra­di­ci­onal­na ko­ri­da. To je do­ga­đaj ko­ji oku­plja ve­li­ki broj uz­ga­ji­va­ča bi­ko­va, ali i lju­bi­te­lja nji­ho­vih bor­bi.

Upravo se čita:  Od sutra se očekuje povećana frekvencija saobraćaja i gužve na granicama

“Ni­ka­d se ni­je de­si­lo da ne po­bije­di bo­san­ski bik. Do­vo­zi­li su bi­ko­ve iz Špa­ni­je, Ho­lan­di­je i dru­gih ze­ma­lja, ali se po­ka­za­lo da ima­mo naj­sna­žni­jeg i naj­ži­la­vi­jeg bo­da­ča”, s po­no­som ka­že Sel­man.

Na ima­nju uz­ga­ja i auto­hto­ne do­ma­će ko­ko­ške, ko­je je uspio na­ba­vi­ti u Tur­skoj.

Zbog ne­bri­ge i ne­se­le­kti­vnog ukršta­nja ova pe­rad je, tvrdi, po­tpu­no nes­ta­la s pros­to­ra BiH.

“Ka­da je Aus­tro­ugar­ska oku­pi­ra­la Bo­snu i Her­ce­go­vi­nu, na­ši pre­ci, ko­ji su odla­zi­li u Tur­sku, po­ve­li su sa so­bom do­ma­će ži­vo­ti­nje ko­je su mo­gli po­ni­je­ti. Za ra­zli­ku od nas, sa­ču­va­li su nji­ho­vu auto­hto­nost”, tvrdi Sel­man. Ka­že ka­ko su pod na­zi­vom bo­san­ski u re­gis­tri­ma i pu­bli­ka­ci­ja­ma do­ma­ćih ži­vo­ti­nja u Tur­skoj evi­den­ti­ra­ni bo­san­ski pi­je­tao i ko­koš, te da su nji­ho­ve gla­vne ka­ra­kte­ris­ti­ke iz­gled i bo­ja. Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, bo­san­ski pi­je­tao je na gla­su kao vrsni pje­vač i svjet­ski re­kor­der po du­ži­ni ku­ku­ri­ka­nja u je­dnom da­hu.

Upravo se čita:  Dijaspora uplatila rekordan iznos novca rodbini u BiH

Po­se­bnu lju­bav ovaj do­ma­ćin iz Gor­nje Sa­ni­ce ga­ji pre­ma psi­ma tor­nja­ci­ma, ko­je uz­ga­ja već du­gi niz go­di­na. Za ra­zli­ku od ne­kih dru­gih auto­hto­nih vrsta, za­hva­lju­ju­ći upor­nos­ti do­ma­ćih uz­ga­ji­va­ča i en­tu­zi­jas­ta ovaj pas je u svjet­skoj ki­no­lo­škoj en­ci­klo­pe­di­ji re­gis­tro­van kao bo­san­sko­her­ce­go­va­čki pas­tir­ski pas.

Sel­man je u pro­te­klim go­di­na­ma su­dje­lo­vao na broj­nim do­ma­ćim i svjet­skim izlo­žba­ma pa­sa, a pri­je de­vet go­di­na, na svjet­skom ki­no­lo­škom ta­kmi­če­nju u Polj­skoj, nje­gov lju­bi­mac je pro­gla­šen za naj­lje­pšeg.

“Tor­nja­ci su kao i dru­ge auto­hto­ne bh. pa­smi­ne re­pre­zen­ti na­ših pros­to­ra. Me­đu naj­bo­ljim su pas­tir­skim psi­ma na svi­je­tu, do­bro­ću­dni i ne­iz­mjer­no oda­ni čo­vje­ku”, ka­že Sel­man.

Sma­tra ka­ko se u nje­go­va­nju kul­tur­nog iden­ti­te­ta BiH mo­ra po­sve­ti­ti po­se­bna paž­nja oču­va­nju auto­hto­nih ži­vo­tinj­skih pa­smi­na ko­je da­ju pe­čat na­šem po­dne­blju. Is­ti­če ka­ko je kraj­nje vri­je­me da to pre­po­zna­ju do­ma­će vlas­ti i na­dle­žne in­sti­tu­ci­je te da se u na­re­dnom pe­ri­odu, dok još ni­je ka­sno, kre­ira od­go­va­ra­ju­ća po­li­ti­ka u tom prav­cu.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stupile na snagu Schmidtove izmjene Ustava FBiH iz aprila prošle godine

Visoki predstavnik Christian Schmidt 27. aprila 2023. nametnuo je amandman na Ustav FBiH kojim se mijenja način imenovanja nove...

Još vijesti za vas