Nauka dokazala: Žene bolje pamte od muškaraca

Preporučeno

Kako stare, muškarci postaju zaboravniji nego žene, pokazuje najnovije istraživanje sprovedeno na 1.246 ispitanika između 30 i 95 godina, koji su raspoređeni prema godišnjem dobu, polu i genu koji uzrokuje Alchajmerovu bolest. Treba napomenuti kako taj gen ne razvija nužno tu bolest, ali najčešće ima uticaj na mentalno zdravlje.

Prema ovoj studiji, pamćenje slabi već ulaskom u tridesete, ali ono ne nestaje samo od sebe. Glavni uzrok tome je amiloid – protein na mozgu koji u jednom trenutku sprečavaju normalno njegovo funkcionisanje, piše “Elite daily”.

Zanimljivo je da do 40. godine muškarci znatno više gube pamćenje nego žene. Studija objašnjava kako je stvar u ženskim hormonima, posebno estrogenu, koji štiti um sprečavajući visoki krvni pritisak i probleme sa srcem.

Izdvajamo

Izdvajamo

Užas u Zavidovićima: Muškarac preminuo nakon nakon tuče, uhapšen 41-godišnjak

Tragičan događaj dogodio se u ponedjeljak navečer u naselju Donji Mustajbašići kod Zavidovića, gdje je nakon fizičkog sukoba više...

Još vijesti za vas