Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Pomoć rudniku “Banovići” da prečišćavanjem otpadnih voda smanji zagađenje okoliša

Preporučeno

banovici-rudnikProblemi vezani sa prečišćavanje otpadnih tehnoloških voda iz rudnika ”Banovići” predstavljeni su na nedavno održanom sastanku u Sarajevu.

Sastanku su prisustvovali premijer Tuzlanskog kantona Bahrija Umihanić i ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša Zvjezdan Karadžin te predstavnici Uprave rudnika koji su prezentirali opsežan materijal o njihovim potrebama i tehnološkom procesu prečišćavanja otpadnih voda.

– Predstavnici Fonda stekli su uvid u složenost i značajne finansijske troškove koje iziskuje ovaj projekt, a uzimajući u obzir i činjenicu da su se i građani bunili u vezi sa taložnim bazenima koji se prostiru na oko 30 hektara u blizini rudnika, kao potencijalnu prijetnju za okoliš, dogovorili smo da se naredne sedmice sastanemo u rudniku, obiđemo ove taložne bazene i potpišemo dugogodišnji sporazum kao osnovu za dobijenje značajnih sredstava iz Fonda čime bi se rudniku, a indirektno i građanima pomoglo da dobiju kvalitetniju zaštitu okoliša – istakao je Karadžin.

Prema određenim informacijama iz tri taložnika u Banovićima bi godišnje trebalo očistiti, i na drugu lokaciju prebaciti, oko 100 hiljada tona taložnog materijala, što će uz druge segmente rada sistema tehnoloških voda rudnik koštati više od jednog miliona KM godišnje.

– Rudnik ”Banovići” je već nabavio specijalni bager za te namjene, a smatramo da se privrednom subjektu koji zapošljava ovako značajan broj ljudi i ispunjava sve svoje obaveze prema državi, treba pomoći, a benifit te pomoći će osjetiti i svi građani Tuzlanskog kantona – kazao je Karadžin.

Studija Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) kojom su definisane crne – kontaminirane tačke u okolišu u Federaciji BiH, osim takozvanog Bijelog jezera uz Šišedžam Sodu u Lukavcu, područja Polihema definirala je problem taloga dijelova jezera Modrac kao jedan o ključnih ekoloških problema na području TK.

Također, Vlada Federacije BiH i Vlada Tuzlanskog kantona, ali i sam Fond su hidroakumulaciju Modrac stavili kao jedan od najvećih prioriteta za zaštitu okoliša u FBiH.

– Rudnik mrkog uglja Banovići smo izabrali zbog građana koji ovaj rudnik vide kao velikog zagađivača vodotoka i samog jezera Modrac. Nakon rudnika Banovići ići ćemo prema rudniku Đurđevik i to će biti početak sveobuhvatne akcije čišćenja jezera Modrac, zajedno sa sredstvima EBRD-a, koja su već raspoloživa i bit će korištena u svrhu definisanja svih zagađivača i čišćenja jezera Modrac – dodao je Karadžin, saopćeno je iz Ureda za zajedničke poslove kantonalnih organa Tuzlanskog kantona.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Potraga za rudarom u Mramoru neprestano traje: Spasioci kopaju ručno, smjene svakih 15-20 minuta

Intenzivna potraga za rudarom Asimom Šehanovićem traje već duže od 50 sati od nesreće u kojoj je u jami...

Još vijesti za vas