Subota, 2 studenoga, 2024

Pulmolog porijeklom iz BiH optimističan: Evo kad očekujemo efikasne vakcine protiv korone

Autor:Avaz.ba

Preporučeno

Na osnovu ličnih iskustava u svakodnevnom radu s oboljelim pacijentima, Gajić navodi da koronavirus često dovodi do teške obostrane upale pluća i potrebe za liječenjem u jedinicama intenzivne njege.

Pandemija koronavirusa može se kontrolirati i eventualno zaustaviti, i to na dva načina, kazao je u razgovoru za „Avaz“ Ognjen Gajić, Sarajlija koji je među vodećim pulmolozima u Sjedinjenim Američkim Državama.

Gajić radi kao specijalista za intenzivnu njegu i bolesti pluća na “Mayo” klinici u SAD, a riječ je o čovjeku koji je i bio član prve postave kultne sarajevske grupe „Zabranjeno pušenje“.

– Pandemija se može zaustaviti ili kontrolirati prekidom lanca prijenosa, uz striktne epidemiološke mjere, kao što je to uspjelo na Novom Zelandu i u velikom dijelu Kine. To se može postići i razvojem imuniteta, i to prirodno, te uz pomoć vakcinacije. Kada je većina stanovništva imuna, virus nema načina da se širi i tako nestaje. Uz kombinaciju ova dva faktora većina stručnjaka predviđa da će se pandemija završiti do 2021. godine – kaže Gajić.

Upravo se čita:  Suzbijanje nezakonitog poslovanja: Od danas počinje pojačan inspekcijski nadzor u FBiH

Kada je riječ o pronalasku vakcine protiv koronavirusa, Gajić navodi kako nikada veći broj istraživača nije radio na jednom problemu.

– Svi se nadamo jednoj ili više efikasnih vakcina možda već prije zime. Vidjeli smo da virus ne poštuje granice, a da bi se pandemija efektivno suzbila potrebno je da vakcina bude dostupna u cijelom svijetu – naglasio je Gajić.

Na osnovu ličnih iskustava u svakodnevnom radu s oboljelim pacijentima, Gajić navodi da koronavirus često dovodi do teške obostrane upale pluća i potrebe za liječenjem u jedinicama intenzivne njege.

Upravo se čita:  Zašto svi plaćamo ceh pada izvoza struje? Bečarević najavio nova poskupljenja, a prozvao i Ramu Isaka

– Tok bolesti i oporavak su sporiji i traju više sedmica. Najveći problem je nagli priliv velikog broja kritično bolesnih koji u nekim sredinama prevaziđe kapacitete za liječenje. Nije dovoljna samo oprema. Daleko je važnije stručno osoblje sa specijalistima intenzivne medicine, dobro pripremljenim medicinskim sestrama, tehničarima, terapeutima, farmakolozima. Uz timski rad u razvijenim jedinicama intenzivne medicine rezultati liječenja su vrlo dobri, slično kao kod teških oblika sezonske gripe – pojašnjava Gajić.

Podsjeća da fizička distanca i zaštitne maske nedvojbeno smanjuju rizik od prijenosa koronavirusa.

– Zaražene osobe često nemaju simptome. Nošenjem maske smanjuje se rizik od širenja virusa. Dakle, ne nosite masku za svoju ličnu zaštitu, nego da zaštitite druge od sebe. Moramo shvatiti da je nošenje maske obavezno u zatvorenom prostoru – poručio je Gajić.

Upravo se čita:  Bećirović se sutra obraća Vijeću sigurnosti UN-a

Dr. Gajića pitali smo za razloge odustajanja od muzičke karijere i šta ga je ponukalo da se okrene medicini.

– Presudni utjecaj na mene imao je prof. Saša Fajgelj, koji nam je na trećoj godini studija predavao uvod u kliničku medicinu. Umjesto običnog predavanja, on je glumio nanu iz sela pod Treskavicom, gdje je volio planinariti, koja se žalila na stomačne tegobe. Mi, studenti, smo, kao detektivi, morali otkriti šta joj je i kako da joj pomognemo – kazao je Gajić.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Vlada KS donijela odluku: Poznato koliko će koštati boravišna taksa

Vlada Kantona Sarajevo donijela je Odluku o visini boravišne takse koja će se primjenjivati na području ovog kantona u...

Još vijesti za vas