Petak, 26 travnja, 2024

Slučaj u BiH: Devet trudnica porodilo se bez stručne pomoći

Preporučeno

Devet porođaja u RS lani je obavljeno bez prisustva medicinskog osoblja, a koliko je porođaj u kućnim uslovima opasan najbolje svjedoči podatak da je kod jedne porodilje zabilježeno rođenje mrtve bebe.

Čak 58 poroda (među kojima je i pomenutih devet) u prošloj godini obavljeno je izvan zdravstvene ustanove, ali su uglavnom imali pomoć babice, ljekara i slično, međutim desetak porodilja se opredijelilo za veoma opasan poduhvat: porođaj bez stručnog medicinskog osoblja, podaci su Zavoda za statistiku RS, pišu Nezavisne novine.

U prethodnih pet godina bilo je manje djece koja su rođena bez stručne pomoći, pa su tako četiri takva poroda obavljena 2013. godine, a slična situacija je bila i do 2017, stoga sa razlogom zabrinjava porast broja tako rizičnih poroda, koji su, nažalost, imali i smrtne ishode.

Upravo se čita:  Influenserica koja je divljala autom kroz Sarajevo jedna od uhapšenih u jučerašnjoj akciji

Prema riječima Vesne Ećim-Zlojutro, načelnice Klinike za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetsko-kliničkog centra RS, uvidom u evidenciju u ovoj klinici u 2017. godini zabilježene su tri žene koje su se porodile kod kuće bez medicinske pomoći, od kojih je jedna porodilja rodila mrtvo dijete.

Ećim-Zlojutro napominje da savremeno akušerstvo podrazumijeva porođaj u prisustvu zdravstvenih radnika, te da se fiziološki porođaj uglavnom završi sa urednim nalazom što se tiče porodilje i ploda.

Upravo se čita:  Put novca od Dubajija do BiH: Za šta Tužilaštvo zapravo sumnjiči influenserku Adnu Helić

“Takođe, mogu da nastupe ozbiljne komplikacije, koje mogu dovesti do smrtnog ishoda kako porodilje, tako i ploda”, ističe Ećim-Zlojutro.

Na opasnost takvih porođaja ukazao je i Mirko Šaran, direktor Doma zdravlja u Derventi, u okviru kojeg postoji porodilište za koje se ova lokalna zajednica očajnički borila da ga zadrži i ne dozvoli zatvaranje.

“Može se očekivati da još veći broj trudnica stigne na vrijeme do porodilišta u našim bolnicama. Upravo zato je u interesu da se zagovaraju vanbolnička porodilišta iz razloga što ćemo, ako nastavimo ovako, biti u poziciji da se do prvog porodilišta putuje više od 100 kilometara, što je veliki rizik”, upozorava Šaran.

Upravo se čita:  Dijaspora uplatila rekordan iznos novca rodbini u BiH

Još jedan od razloga što se žene opredjeljuju za porođaj kod kuće, kako navodi Šaran, je finansijske prirode.

“Za sve treba izdvojiti sredstva, počevši od auta kojim ćete doći u bolnicu, platiti taksi, pa će usljed takve situacije neko posegnuti za nečim što je previše rizično, a to je porod kod kuće, ili će čekati posljednji tren pa se porađati na putu”, upozorava Šaran za “Nezavisne”.

Prema njegovim riječima, porod u kućnim uslovima i bez stručne pomoći je i te kako opasan i time se rizikuje život i majke i djeteta.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Od početka maja lakše do penzije u FBiH, četiri važna dokumenta više nisu potrebna

Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje izvijestio je u petak da od 1. maja, svi podnositelji zahtjeva za...

Još vijesti za vas