Četvrtak, 16 svibnja, 2024

Utakmica za historiju: Hrabri Zmajevi poraženi protiv Argentine, Ibišević strijelac

Preporučeno

Reprezentacija Bosne i Hercegovine je odigrala prvu, historijsku utakmicu na Svjetskom prvenstvu protiv Argentine na legendarnom stadionu Maracana u Rio de Janeiru

Reprezentacija Bosne i Hercegovine je večeras na stadionu Maracana u Rio de Janeiru poražena u prvom meču Svjetskog prvenstva u Brazilu protiv selekcije Argentine rezultatom 2:1, javlja Anadolu Agency (AA). Strijelac historijskog gola za BiH je bio Vedad Ibišević.

Priliku da uđu u historiju u prvoj utakmici Bosne i Hercegovine na velikom takmičenju imali su Begović, Bičakčić, Spahić, Kolašinac, Bešić, Pjanić, Misimović, Džeko, Mujdža, Lulić i Hajrović koje je selektor Safet Sušić izveo na teren.

Selektor Argentine Alejandro Sabella je za prvih jedanaest odredio Romera, Garayja, Campagnara, Zabaletu, Di Mariju, Messija, Rodrigueza, Mascherana, Roja, F. Fernandeza i Aguera.

Utakmice su počele intoniranjem himni, a trenutak kada je odsvirana himna Bosne i Hercegovine ušao je u historiju bh. sporta. Slika sa legendarnog stadiona Maracana u Rio de Janieru na kojem se nalazi nekoliko hiljada bh. navijača postala je dio fudbalske historije zemlje koja je prvu zvaničnu utakmicu odigrala 1995. godine, samo nekoliko mjeseci nakon završetka krvavog rata.

Upravo se čita:  Sve više mladih porodica doseljava u ovaj bh. grad: Vrtić 90 KM i besplatan prevoz za učenike samo su neke od pogodnosti

Početak utakmice je donio šok za bh. igrače i navijače. Već u trećoj minuti lopta je završila u mreži Begovićevog gola nakon ubacivanja Messija iz slobodnog udarca. Aguero je skrenuo loptu koja je pogodila Kolašinca i završila iza leđa golmana bh. reprezentacije.

Rani gol ipak nije potpuno uzdramao Zmajeve koji su se brzo oporavili i vratili u utakmicu.

Bh. reprezentacije je vrlo često imala loptu u svojim nogama i dominirala na terenu. Prvu priliku za BiH je imao Hajrović koji nije uspio smiriti loptu u šesnaestercu pa je Romero uspio reagovati i izbaciti loptu.

Upravo se čita:  Christian Schmidt podnio izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a: Ako se radnje iz RS nastave, moglo bi doći do raspuštanja države

Najveću šansu za BiH je imao Senad Lulić koji je fantastično šutirao glavom nakon kornera. Golman Argentine je krajnjim naporom izbacio loptu u korner.

Da je BiH bila više nego ravnopravan protivnik protiv Argentine u prvom poluvremenu pokazuje i statistika. BiH je imala prednost u šutevima u okvir gola 4:2 te u kornerima 4:1.

Selektor Argentine Sabella je još ofanzivnije krenuo u drugo poluvrijeme. Iz igre je izveo Rodrigueza i Campagnara, a u igru je uveo Gaga i Higuaina. Ipak, selekcija BiH je preko Hajrovića dva puta zaprijetila Romeru. Najprije je igrač Galatasaraya šutirao iz slobodnog udarca a zatim i nakon odlične akcije Lulića. Argentina je u 60. minuti imala odličnu priliku preko Aguera čiji je šut s desne strane Begović odbranio.

U momentima kada je BiH bila bolji protivnik na terenu zabljesnuo je Messi koji je u svom karakterističnom prodoru prošao nekoliko protivničkih igrača i preciznim udarcem pogodio mrežu nemoćnog Asmira Begovića. Selektor Sušić je nakon drugog gola odlučio rizikovati pa je u igru uveo Ibiševića umjesto Mujdže i Višću umjesto Hajrovića. U 72. minuti u igru je ušao i Haris Medunjanin koji je zamijenio Zvjezdana Misimovića.

Upravo se čita:  Generalna skupština UN-a usvojila: Ponovno će preispitivati kandidaturu Palestine za članstvo u Vijeću sigurnosti

U 84. utakmici Ibišević je postao prvi igrač koji je postigao gol za BiH na svjetskim prvenstvima. Nakon odlične akcije Ibišević je rutinski poslao loptu kroz noge golmana Romera za veliko slavlje navijača na Maracani, u BiH, ali i susjednim zemljama.

Zmajevi su se u prvoj utakmici predstavili u odličnom svjetlu protiv Argentine koja važi za favorita u borbi za titulu prvaka svijeta. U narednim utakmicama protiv Nigerije i Irana BiH će imati priliku da izbori plasman u osminu finala Mundijala.